Zagłębiowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zagłębiowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej (ZOZPN)

Spis treści

ZOZPN w latach 1937 - 1939

W 1922r. wg "Przeglądu Sportowego" w Zagłębiu Dąbrowskim istniało 14 poważniejszych klubów: "Sosnowiec", "Victoria", "Z.M.P.", "Wirginja", "Brynica", "Samson", "Jordan" (wszystkie w Sosnowcu); "Z.M.P." (Czeladź); "Korona" (Niwka); "Sarmatia", "Hakoach" (oba w Będzinie); "Warta" (Zawiercie); "Warta", "Racovia" (oba w Częstochowie), które posiadały 30 drużyn. "Sosnowiec", "Victoria", "Hakoach" i "Warta" posiadały własne boiska. 15 stycznia 1928 – decyzją PZPN powstaje nowy, dziesiąty w kraju Kielecki OZPN z siedzibą w Sosnowcu, a następnie w Częstochowie, który funkcjonował do 1937 roku. W lipcu 1937 roku zlikwidowano Kielecki OZPN i na jego miejsce powołano Zagłębiowski OZPN z siedzibą w Sosnowcu. Formalną datą rozpoczęcia działalności ZOZPN był 1 sierpnia 1937 roku. Funkcjonował do wybuchu II Wojny Światowej.


Podokręg Sosnowiec

.............................

Podokręg Częstochowa

We wrześniu 1937 roku powołano nowy zarząd Częstochowskiego Podokręgu ZOZPN: Władysław Hyla – prezes, Tadeusz Piotrowski – wiceprezes i skarbnik, Tadeusz Ciesielski – I sekretarz, Marian Adamus – II sekretarz, Zenon Bus – kapitan związkowy, Karol Kanus i Zenon Bulski – członkowie zarządu, Szczerba, Szaja Gliksman, Władysław Kozłowski, Lucjan Herbsztrajt – zastępcy członków zarządu. Do Komisji Rewizyjnej weszli: Bolesław Szmerdt – przewodniczący, Bohdan Zbudkowski, Wolny – członkowie.

W sezonie 1937/1938 prowadzono rozgrywki w Klasie A, cztery grupy Klasy B oraz dwie grupy Klasy C

W rozgrywkach Klasy A w sezonie 1937/1938 występowały: KKS Błękitni Aniołów, TS Myszków, RKS Naprzód Radomsko, KS Przemsza Poręba, RKS Raków Częstochowa, KOS Viktoria Częstochowa, KS Wysoka, KS IV SMP Częstochowa

Sezony w ramach ZOZPN

Liga Okręgowa i Klasa A

Liga Okręgowa (Zagłębie) Klasa A (Sosnowiec) Klasa A (Częstochowa)
Sezon 1937/1938 Sezon 1937/1938 Sezon 1937/1938
Sezon 1938/1939 Sezon 1938/1939 Sezon 1938/1939
Sezon 1939/1940 Sezon 1939/1940 Sezon 1939/1940

Klasa B

Klasa C

Mistrzowie ZOZPN w latach 1938 - 1939

SEZON NAZWA KLUBU PODOKRĘG UWAGI
1937/1938 RKS Zagłębie DG Sosnowiec Przegrane baraże o awans do Ligi Państwowej
1938/1939 ??? ? Przegrane baraże o awans do Ligi Państwowej
1939/1940 nie wyłoniony xxx Rozgrywki przerwane - wybuch II Wojny Światowj

ZOZPN w latach 1945 - 1950

.....................


W wyniku politycznych decyzji i nacisków komunistycznej władzy 4 lutego 1951, na podstawie uchwały podjętej podczas Walnego Zebrania PZPN w Warszawie, doszło do samorozwiązania Związku. Tym samym przestały także istnieć okręgowe struktury PZPN. Środowisko piłkarskie od tej daty miało funkcjonować pod egidą Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

ZOZPN w latach 1957 - 1962

Związek został reaktywowany 13 stycznia 1957 roku. Na Walnym Zgromadzeniu które miało miejsce w tym dniu ukonstytuował się Zarząd, wybrano prezesa (zamiennie zwanego przewodniczącym), trzech wiceprezesów (zamiennie zwanych wiceprzewodniczącymi), oraz pozostałych członków Prezydium. Tytuł Honorowego Prezesa ZOZPN jednogłośnie otrzymał Władysław Wolski.

Zarząd ZOZPN w 1957

LP FUNKCJA IMIĘ I NAZWISKO MIEJSCOWOŚĆ
1. Prezes (Przewodniczący) Bronisław Bitnerowski ???
2. I Z-ca Prezesa (I Wiceprzewodniczący) d.s. organizacyjnych Janusz Mallow ???
3. II Z-ca Prezesa (II Wiceprzewodniczący) d.s. szkoleniowych Marian Majewski ???
4. III Z-ca Prezesa (III Wiceprzewodniczący) d.s. młodzieżowych ??? Czarnecki ???
5. Przewodniczący WGD ??? Latusiński ew. ??? Latosiński (?) ???
6. Sekretarz ??? Laskowski ???
7. Z-ca Sekretarza ??? Żulichowski ???
8. Skarbnik ??? Czapla ???
9. Z-ca Skarbnika ??? Rabsztyn ???
10. Kronikarz ??? Krawczyk ???
11. Gospodarz ??? Zrałek ???
12. Kapitan ZOZPN ??? Zalewski ???

OBSZAR DZIAŁANIA

Obszarem działania ZOZPN było Zagłębie Dąbrowskie oraz Ziemia Częstochowska. W momencie reaktywacji, a więc w sezonie 1957 było w nim zarejestrowanych 99 klubów z 238 drużynami piłkarskimi.

ORGANIZACJA ROZGRYWEK W 1957

Przed rozpoczęciem sezonu w roku 1957, pierwszego w ramach reaktywowanego ZOZPN (rozgrywanego systemem wiosna - jesień) dokonano zasadniczej reorganizacji rozgrywek. Kluby, a dokładniej drużyny piłkarskie (gdyż niektóre klubu posiadały także drużyny rezerwowe) podzielono lub inaczej mówiąc rozstawiono według ich dotychczasowych osiągnięć na 4 poziomy rozgrywkowe: Liga Okręgowa (Zagłębiowska III Liga), Klasa A, Klasa B i Klasa C. Rozstawienie to obejmowało zdecydowaną większość drużyn i tylko w nielicznych przypadkach o przyporządkowaniu do danej klasy rozgrywkowej decydowały dodatkowe mecze barażowe.

Liga Okręgowa / III Liga

Do ligi tej, zwanej także Zagłębiowską III Ligą, mającej liczyć 10 zespołów przyporządkowano 9 drużyn: AKS Niwka, Górnik Czeladź (w trakcie sezonu zmiana nazwy na CKS Czeladź), Huta Bierut Częstochowa (w trakcie sezonu zmiana nazwy na Stal Częstochowa), Skra Częstochowa, Stal Poręba, Stal II Sosnowiec, Victoria Częstochowa, Warta Zawiercie, Zagłębianka Będzin.

Ostatnie, 10 miejsce w tej lidze miało przypaść zwycięscy barażu Sarmacja Będzin - Górnik Wojkowice Komorne

Baraż o zakwalifikowanie do Ligi Okręgowej / III Ligi:

Rozgrywki kolejka data godz. gospodarze goście wynik
Baraż o Ligę Okr. / III 1 ??? 1957 ??? Sarmacja Będzin Górnik Wojkowice Komorne 5 : 0 (?:?)
Baraż o Ligę Okr. / III 2 ??? 1957 ??? Górnik Wojkowice Komorne Sarmacja Będzin 3 : 1 (?:?)

W związku z wynikiem remisowym 1 : 1 (nie brano pod uwagę liczby zdobytych bramek) o wszystkim rozstrzygnął 3 mecz rozegrany na terenie neutralnym. Mecz ten odbył się w niedzielę 10 marca 1957r. w Sosnowcu, na boisku Stali Sosnowiec i zakończył wynikiem:

Rozgrywki kolejka data godz. gospodarze goście wynik
Baraż o Ligę Okr. / III 3 10 marca 1957 14.30 Sarmacja Będzin Górnik Wojkowice Komorne 2 : 0 (?:?)

W wyniku tego rozstrzygnięcia kwalifikację do Klasy Okręgowej uzyskała Sarmacja Będzin, natomiast zespół Górnika Wojkowice Komorne w sezonie 1957 zagrał w Klasie A


Przedmeczem do pojedynku Sarmacja Będzin - Górnik Wojkowice Komorne była rozgrywka barażowa o zakwalifikowanie się do Klasy B pomiędzy drużynami LZS Dobieszowice - LZS Okradzionów:

Rozgrywki kolejka data godz. gospodarze goście wynik
Baraż o Klasę B 1 10 marca 1957 ??? LZS Dobieszowice LZS Okradzionów 8 : 0 (?:?)

Ostatecznie więc skład Ligi Okręgowej / Zagłębiowskiej III Ligi w sezonie 1957 przedstawiał się następująco:

LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 AKS Niwka Sosnowiec
2 Górnik Czeladź Czeladź
3 Stal (Huta Bierut) Częstochowa Częstochowa
4 Sarmacja Będzin Będzin
5 Skra Częstochowa Częstochowa
6 Stal Poręba Poręba
7 Stal II Sosnowiec Sosnowiec
8 Victoria Częstochowa Częstochowa
9 Warta Zawiercie Zawiercie
10 Zagłębianka Będzin Będzin

KLASA A

Do Klasy A przyporządkowano 20 drużyn, grających w dwóch grupach po 10 zespołów:

Klasa A, Grupa I
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 Budowlani Grodziec Grodziec
2 Górnik CWE Dąbrowa Górnicza Dąbrowa Górnicza
3 Górnik Piaski Czeladź
4 Górnik Wojkowice Komorne Wojkowice Kom.
5 Stal CZMO Częstochowa Częstochowa
6 Start Częstochowa Częstochowa
7 Unia Myszków Myszków
8 Warta II Zawiercie Zawiercie
9 Włókniarz Zawiercie Zawiercie
10 RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza Dąbrowa Górnicza
Klasa A, Grupa II
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 CKS Częstochowa Częstochowa
2 Górnik Grodziec Grodziec
3 Górnik Zagórze Zagórze
4 Kolejarz Sosnowiec Sosnowiec
5 LZS Siewierz Siewierz
6 Orzeł Bobrowniki Bobrowniki
7 Płomień Milowice Sosnowiec
8 Skra II Częstochowa Częstochowa
9 Stal Borowe Pole Zawiercie Zawiercie
10 Stal Myszków Myszków

KLASA B

Do Klasy B przyporządkowano 40 drużyn, grających w czterech grupach po 10, 10, 9 i 11 zespołów:

Klasa B, Grupa I (Sosnowiec)
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 Cyklon Rogoźnik Rogoźnik
2 Czarni Sosnowiec Sosnowiec
3 Górnik Klimontów Klimontów
4 Kolejarz Dąbrowa Górnicza Dąbrowa Górnicza
5 LZS Strzemieszyce Strzemieszyce
6 LZS Żychcice Żychcice
7 Sarmacja II Będzin Będzin
8 Stal Huta Będzin Będzin
9 Stal Kotły Sosnowiec Sosnowiec
10 Zew Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze
Klasa B, Grupa II (Sosnowiec)
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 Górnik Gołonóg Gołonóg
2 GKS Górnik Sosnowiec Sosnowiec
3 Kolejarz Gródków Gródków
4 LZS Dobieszowice Dobieszowice
5 Stal Huta Buczek Sosnowiec Sosnowiec
6 Stal Huta Cedler Sosnowiec Sosnowiec
7 Stal Huta Sosnowiec (Stal III Sosnowiec) Sosnowiec
8 Unia Strzemieszyce Strzemieszyce
9 Unia Ząbkowice Ząbkowice
10 Zagłębianka II Będzin Będzin


Górnik Gołonóg Górnik Sosnowiec Kolejarz Gródków LZS Dobieszowice Stal Huta Buczek Sosnowiec Stal Huta Cedler Sosnowiec Stal Huta Sosnowiec (Stal III Sosnowiec) Unia Strzemieszyce Unia Ząbkowice Zagłębianka II Będzin

Klasa B, Grupa III (Zawiercie)
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 Budowlani Ogrodzieniec Ogrodzieniec
2 Budowlani Wysoka Wysoka
3 LZS Kromołów Kromołów
4 LZS Mrzygłód Mrzygłód
5 LZS Żarki Żarki
6 Łazowianka Łazy Łazy
7 Stal II Poręba Poręba
8 Stal Światowit Myszków
9 Włókniarz II Zawiercie Zawiercie
Klasa B, Grupa IV (Częstochowa)
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 Błękitni Aniołów Częstochowa
2 CKS Budowlani Częstochowa Częstochowa
3 Górnik Częstochowa Częstochowa
4 Grom Zalesice Zalesice
5 LZS Kawodrza Kawodrza
6 LZS Mstów Mstów
7 Raków II Częstochowa Częstochowa
8 Stal Blachownia Blachownia
9 Stradom Częstochowa Częstochowa
10 Unia Rudniki Rudniki
11 Victoria II Częstochowa Częstochowa

KLASA C

Klasa C, Grupa I (Sosnowiec)
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 Górnik CWE II Dąbrowa Górnicza Dąbrowa Górnicza
2 LZS Łosień Łosień
3 LZS Okradzionów Okradzionów
4 LZS II Strzemieszyce Strzemieszyce
5 LZS Tuczna Baba Tuczna Baba
6 Unia II Strzemieszyce Strzemieszyce
7 Unia II Ząbkowice Ząbkowice
8 Zew II Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze
Klasa C, Grupa II (Sosnowiec)
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 Górnik Mars Łagisza Łagisza
2 Górnik II Piaski Piaski
3 Górnik II Zagórze Zagórze
4 Kolejarz II Dąbrowa Górnicza Dąbrowa Górnicza
5 Kotlarz II Sosnowiec Sosnowiec
6 Stal FUM Dąbrowa Górnicza Dąbrowa Górnicza
7 Stal Huta Buczek II Sosnowiec Sosnowiec
8 Zagłębie II Dąbrowa Górnicza Dąbrowa Górnicza
Klasa C, Grupa III (Sosnowiec)
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 Budowlani Wojkowice Komorne Wojkowice Komorne
2 Czarni II Sosnowiec Sosnowiec
3 Górnik II Klimontów Klimontów
4 Górnik Niwka Sosnowiec
5 Sparta Sosnowiec Sosnowiec
6 Stal Huta Cedler II Sosnowiec Sosnowiec
7 Stal Huta Milowice Sosnowiec
8 Stal Huta Sosnowiec Sosnowiec
Klasa C, Grupa IV (Sosnowiec)
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 Budowlani II Grodziec Grodziec
2 CKS II Czeladź Czeladź
3 Cyklon II Rogoźnik Rogoźnik
4 Górnik II Grodziec Grodziec
5 Górnik II Wojkowice Komorne Wojkowice Komorne
6 Kolejarz II Gródków Gródków
7 LZS Psary Psary
8 Orzeł II Bobrowniki Bobrowniki
Klasa C, Grupa I (Częstochowa)
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 AZS Częstochowa Częstochowa
2 Częstochówka Częstochowa Częstochowa
3 Górnik Panki Panki
4 LZS Kłobuck Kłobuck
5 LZS Krzepice Krzepice
6 LZS Kuźniczka Kuźniczka
7 Warta Częstochowa Częstochowa
Klasa C, Grupa II (Częstochowa)
LP NAZWA KLUBU (DRUŻYNY) MIEJSCOWOŚĆ
1 Barbara II Częstochowa Częstochowa
2 Błękitni ???
3 Gnaszyn Gnaszyn
4 Górnik Dźbów Dźbów
5 LZS Konopiska Konopiska
6 LZS Olsztyn Olsztyn
7 LZS Przyrów LZS Przyrów
8 Pilica Koniecpol Koniecpol
9 Start II Częstochowa Częstochowa
10 Stradom II Częstochowa Częstochowa

SEZONY W RAMACH ZOZPN

Liga Okręgowa/ III liga i Klasa A

Liga Okręgowa / III Liga Klasa A, Grupa I Klasa A, Grupa II
Sezon 1957 Sezon 1957 Sezon 1957
Sezon 1958 Sezon 1958 Sezon 1958
Sezon 1959 Sezon 1959 Sezon 1959
Sezon 1960 Sezon 1960 Sezon 1960
Sezon 1960/1961 Sezon 1960/1961 Sezon 1960/1961
Sezon 1961/1962 Sezon 1961/1962 Sezon 1961/1962

Klasa B

Klasa B, Grupa I (Sosnowiec) Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) Klasa B, Grupa III (Zawiercie) Klasa B, Grupa IV (Częstochowa)
Sezon 1957 Sezon 1957 Sezon 1957 Sezon 1957
Sezon 1958 Sezon 1958 Sezon 1958 Sezon 1958
Sezon 1959 Sezon 1959 Sezon 1959 Sezon 1959
Sezon 1960 Sezon 1960 Sezon 1960 Sezon 1960
Sezon 1960/1961 Sezon 1960/1961 Sezon 1960/1961 Sezon 1960/1961
Sezon 1961/1962 Sezon 1961/1962 Sezon 1961/1962 Sezon 1961/1962

Klasa C (Sosnowiec)

Klasa C, Grupa I (Sosnowiec) Klasa C, Grupa II (Sosnowiec) Klasa C, Grupa III (Sosnowiec) Klasa C, Grupa IV (Sosnowiec)
Sezon 1957 Sezon 1957 Sezon 1957 Sezon 1957
Sezon 1958 Sezon 1958 Sezon 1958 Sezon 1958
Sezon 1959 Sezon 1959 Sezon 1959 Sezon 1959
Sezon 1960 Sezon 1960 Sezon 1960 Sezon 1960
Sezon 1961 Sezon 1961 Sezon 1961 Sezon 1961
Sezon 1962 Sezon 1962 Sezon 1962 Sezon 1962

Klasa C (Zawiercie/Częstochowa)

Klasa C, Grupa I (Zawiercie) Klasa C, Grupa II (Zawiercie) Klasa C, Grupa I (Częstochowa) Klasa C, Grupa II (Częstochowa)
Sezon 1957 Sezon 1957 Sezon 1957 Sezon 1957
Sezon 1958 Sezon 1958 Sezon 1958 Sezon 1958
Sezon 1959 Sezon 1959 Sezon 1959 Sezon 1959
Sezon 1960 Sezon 1960 Sezon 1960 Sezon 1960
Sezon 1960/1961 Sezon 1960/1961 Sezon 1960/1961 Sezon 1960/1961
Sezon 1961/1962 Sezon 1961/1962 Sezon 1961/1962 Sezon 1961/1962

KONIEC SAMODZIELNEGO ZOZPN

2 października 1962 - z połączenia Śląskiego i Zagłębiowskiego OZPN powstaje OZPN Katowice, zgodnie z nowym statutem PZPN.

Opracował: Dariusz Jurek

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego