Piotr Dudała: Różnice pomiędzy wersjami
Nie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
Linia 24: | Linia 24: | ||
==Rodzina== | ==Rodzina== | ||
Syn Stefana i Janiny z domu Twardowska. Ojciec Stefan Dudała (1921 - 2004), syn Michała i Florentyny z d. Chałacińska, był z zawodu elektrykiem i pracował do chwili przejścia na emeryturę na dole pod ziemią w KWK "Sosnowiec". Odznaczony Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Sztandaru Pracy II Klasy. Matka Janina Dudała (1930 - 1981), córka Ignacego i Pelagii z d. Stobiecka, była kucharką i pracowała do chwili śmierci w 1981r. w nieistniejącej obecnie Szkole Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Sosnowcu. Siostra Barbara Gołębiowska, o rok starsza, z którą uczęszczał do jednej klasy w podstawówce (Szkoła Podst. nr 7) i ogólniaku (IV LO im. Stanisława Staszica) mieszka od [[1983]] r. na stałe w Kanadzie. Obecnie w Calgary w Albercie. Ukończyła AWF w Katowicach oraz Algonquin College w Ottawie. Mąż: Andrzej, dzieci: Kinga, Artur. | Syn Stefana i Janiny z domu Twardowska. Ojciec Stefan Dudała (1921 - 2004), syn Michała i Florentyny z d. Chałacińska, był z zawodu elektrykiem i pracował do chwili przejścia na emeryturę na dole pod ziemią w KWK "Sosnowiec". Odznaczony Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Sztandaru Pracy II Klasy. Matka Janina Dudała (1930 - 1981), córka Ignacego i Pelagii z d. Stobiecka, była kucharką i pracowała do chwili śmierci w 1981r. w nieistniejącej obecnie Szkole Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Sosnowcu. Siostra [[Barbara Gołębiowska]], o rok starsza, z którą uczęszczał do jednej klasy w podstawówce (Szkoła Podst. nr 7) i ogólniaku (IV LO im. Stanisława Staszica) mieszka od [[1983]] r. na stałe w Kanadzie. Obecnie w Calgary w Albercie. Ukończyła AWF w Katowicach oraz Algonquin College w Ottawie. Mąż: Andrzej, dzieci: Kinga, Artur. | ||
==Edukacja== | ==Edukacja== |
Wersja z 06:57, 20 paź 2016
Zagłębiowskie Biogramy | |
Piotr Dudała | |
Imię i nazwisko | Piotr Ignacy Dudała |
Data i miejsce urodzenia | 5 marca 1958 Sosnowiec |
Zawód | dziennikarz, politolog, geograf, bankowiec, urzędnik samorządowy |
Piotr Ignacy Dudała - urodził się 5 marca 1958 r. w Sosnowcu - dziennikarz, politolog, geograf, bankowiec, urzędnik samorządowy. Miłośnik historii Sosnowca i Zagłębia, społecznik.
Rodzina
Syn Stefana i Janiny z domu Twardowska. Ojciec Stefan Dudała (1921 - 2004), syn Michała i Florentyny z d. Chałacińska, był z zawodu elektrykiem i pracował do chwili przejścia na emeryturę na dole pod ziemią w KWK "Sosnowiec". Odznaczony Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Sztandaru Pracy II Klasy. Matka Janina Dudała (1930 - 1981), córka Ignacego i Pelagii z d. Stobiecka, była kucharką i pracowała do chwili śmierci w 1981r. w nieistniejącej obecnie Szkole Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Sosnowcu. Siostra Barbara Gołębiowska, o rok starsza, z którą uczęszczał do jednej klasy w podstawówce (Szkoła Podst. nr 7) i ogólniaku (IV LO im. Stanisława Staszica) mieszka od 1983 r. na stałe w Kanadzie. Obecnie w Calgary w Albercie. Ukończyła AWF w Katowicach oraz Algonquin College w Ottawie. Mąż: Andrzej, dzieci: Kinga, Artur.
Edukacja
Absolwent IV LO im. St. Staszica, podwójny "olimpijczyk" (geografia, wiedza o Polsce i świecie współczesnym). Ukończył 2 fakultety na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (geografia, nauki polityczne), studia podyplomowe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (z zakresu pedagogiki), Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach (bankowość) i Uniwersytecie Śląskim (prawo samorządu terytorialnego), studiował również filozofię i prawo, wieloletni staż pracy w samorządzie m. Sosnowca i powiatu będzińskiego.
Pasje
Jego pasją jest turystyka - był m.in. w Ziemi Świętej, Wenezueli, Chinach, Libanie, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Jordanii, Turcji, Egipcie, Rosji, Kanadzie i w World Trade Center w Nowym Jorku, pływanie, nauka i śpiew - od 1991 r. śpiewa w Sosnowieckich chórach, m.in. Chórze Duszpasterstwa Akademickiego GLORIA DEI oraz w Chórze Katedralnym LUTNIA (bas), śpiewał m.in. Ojcu Św. Janowi Pawłowi II w czasie jego pamiętnej wizyty w Sosnowcu w 1999 r. Uczestniczył w wyprawie na 100 - lecie polskiego kościoła pw. św. Stanisława BM w Wierszynie na Syberii w ramach „Wyprawy 2013. Polska – Syberia”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie NINIWA Team z Kokotka k/Lublińca.
Praca i zainteresowania
Członek Klubu Kronikarzy Zagłębia oraz Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino. W 2003 r. w artykule "Nie tylko Gierek...", opublikowanym w Dzienniku Zachodnim, przedstawił autorską koncepcję promocji miasta Sosnowca poprzez sławne, wybitne, postacie związane z miastem lub w nim urodzone. Przez wiele lat wprowadzał ją w życie promując w mediach zarówno sosnowiczan, jak i osoby z innych zagłębiowskich miast, m.in. takie postacie jak: Władysław Szpilman, prof. Władysław Szafer, Arcybiskup Wileński Jan Cieplak, Jan Kiepura, Władysław Pawelec, Czesław Słania, Natalia Stokowacka, ks. Jan Szkoc, Pola Negri, prof. Bogdan Suchodolski, redaktorzy: Jan Ciszewski, Witold Dobrowolski, Ryszard Dyja, tow. Edward Gierek, prof. Włodzimierz Sedlak, prof. Janusz Ziółkowski, prof. Michał Reicher, prof. Władysław Szafer,Konstanty Ćwierk, Jan Pierzchała, ks. Franciszek Raczyński, Siostra Teresa Janina Kierocińska i wiele, wiele innych. Jest pomysłodawcą Galerii Wybitnych Zagłębiaków w Parku Sieleckim w Sosnowcu. Popularyzator Zagłębiowskiego Szlaku Zabytków Techniki.
Przyczynił się do upamiętnienia wielu miejsc pamięci narodowej m.in.: wizyty Świętego Jana Pawła II w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu w czasie uroczystości milenijnych w maju 1967 r., tablic upamiętniających miejsca kaźni z czasów II wojny światowej (ul. Mościckiego, Kino Helios, sosnowiecki Umszlagplatz przy ul. Mireckiego). W 2008 r. w artykule "Zagłębiowscy Święci" zamieszczonym na stronie sosnowieckiej Kurii zarysował postacie kandydatów na ołtarze, błogosławionych i świętych związanych z Diecezją Sosnowiecką. Od 1991 r. regularnie od lat pisze artykuły i newsy do gazet i na strony internetowe, wiele z nich zostało opublikowanych (m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Zachodnim, Trybunie Śląskiej, Niedzieli, Źródle, Nowym Zagłębiu, Wydarzeniach Powiatu Będzińskiego, Wiadomościach Zagłębia i lokalnym miesięczniku Nasz Sosnowiec). Większość z nich została zebrana i znajduje się obecnie w zbiorach regionalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Pierwszy Redaktor Naczelny miesięcznika samorządowego powiatu będzińskiego Ziemia Będzińska (lata III 2007 - III 2011) oraz dodatku Coolturalny Powiat. Twórca i Redaktor Naczelny serwisu internetowego www.sosnowiecfakty.pl. Serwis od chwili swojego powstania tj. od 1 stycznia 2006r. odwiedziło do tej pory ponad 4 miliony gości.
W latach 2005 - 2010 Rzecznik Prasowy koła sosnowieckiej Platformy Obywatelskiej RP, a od lutego 2007 r. do czerwca 2010 r. Rzecznik Prasowy Powiatu Będzińskiego. Od czerwca 2011 r. do maja 2016 Rzecznik Prasowy Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba. Obecnie pracuje w Starostwie Powiatowym w Będzinie.
Bibliografia
- Janina Dudała, Wspomnienie, GW Katowice nr 127, wydanie z dnia 02/06/2003POŻEGNANIA,
- Piotr Dudała,: Katyń ... ocalić od zapomnienia, „Coolturalny Powiat. Dodatek do Ziemi Będzińskiej” Nr 4/28,. kwiecień 2010, ISSN 1897-7219..
- Piotr Dudała, Rzecznik prasowy ambasady Izraela pochodzi z Sosnowca, Sosnowiecfakty.pl, 7 czerwca 2007
- Piotr Dudała: Zmarł Władysław Molęcki. sosnowiecfakty.pl, 5 listopada 2007. [dostęp 3 września 2010].
- Spór o Gierka trwa / Piotr Dudała, Adam Dziurok., Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej 2010|10|3|
- Magdalena Nowacka: Twarze Sosnowca, Dziennik Zachodni 21 marzec 2011
- Tablica na pamiątkę milenium z łańcuchami Autor: ks. Jarosław Kwiecień 20.10.2009.
- Przemysław Jedlecki "W Sosnowcu chcą promować Gierka i mówić o nim w szkole" GW 10.03.2010
- Zagłębiacy trafią do galerii, GW - Katowice nr 105, wydanie z dnia 06/05/2009 Wydarzenia, str. 6
- Magdalena Warchala, Miasto wie, co zrobić z targiem w Sosnowcu, GW Katowice nr 64, wydanie z dnia 16/03/2007WYDARZENIA, str. 4
- Przemysław Jedlecki, Internet daje znane nazwisko, GW Katowice nr 245, wydanie z dnia 19/10/2006WYDARZENIA, str. 7
- Tomasz Szymczyk, Syberyjska Wierszyna to mała Polska. Odwiedzili ją mieszkańcy Zagłębia, Dziennik Zachodni, 1 września 2013
- Piotr Lorenc, Rycerze miłosierdzia, jedności i braterstwa, Tygodnik Niedziela, Edycja sosnowiecka 29/2011
- Cadyk z Radomska mieszkał i żył w Sosnowcu! na stronie sosnowiecfakty.pl