Pola Negri

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Pola Negri
Pola Negri
Imię i nazwisko Pola Negri
Data i miejsce urodzenia 3 stycznia 1897
Lipno
Data i miejsce śmierci 1 sierpnia 1987
San Antonio
Zawód polska aktorka filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego

Pola Negri, właściwie Barbara Apolonia Chałupiec (ur. 3 stycznia 1897 r. w Lipnie, zm. 1 sierpnia 1987 r. w San Antonio) – polska aktorka filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego.

Biografia

Pola Negri przyszła na świat się 3 stycznia 1897 r. w Lipnie na Kujawach. Naprawdę nazywała się Apolonia Chałupiec. Pseudonim artystyczny przyjęła na cześć włoskiej poetki - Ady Negri. Ukończyła szkołę baletową w Warszawie. Później zaczęła występować w teatrach. W 1914 r. zadebiutowała w filmie "Niewolnica zmysłów".

Właśnie ten film wiozła ze sobą, gdy, jak sama napisała w pamiętniku: "Pociąg zatrzymał się na granicy w Sosnowcu. Celnik brutalnie przywołał mnie do rzeczywistości, ostrym tonem karząc otworzyć walizki. Zobaczył puszki z filmem i wrzasnął: A gdzie pozwolenie wywozu? Pani łamie przepisy!". Spowodowało to, iż trafiła przed oblicze komendanta sosnowieckiej policji ppor. Eugeniusza hr. Dąmbskiego. Pola Negri wpadła "w oko" hrabiemu, gdyż ten zaprosił piękną podróżną na kolację. Bez przeszkód załatwił odprawę celną. W parę dni później oświadczył się Poli listownie. Był wtedy początek 1919 r..

Incydent ten zapoczątkował romans, który zaprowadził tych dwoje młodych ludzi na ślubny kobierzec. Ślub wzięli 5 listopada 1919 r. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej (obecnej katedrze). Zamieszkali u Dąmbskich w kamienicy przy ul. Kołłątaja 6. Rozstali się po około ośmiu miesiącach. Przeprowadziła rozwód z hrabią Dąmbskim, by wyjść za mąż za gruzińskiego księcia – emigranta Sergiusza Mdivaniego.

Pola Negri w krakowskim stroju podczas nakręcania w Berlinie filmu pt. "Mazurka"

W 1922 r. wyjechała do Ameryki. Wystąpiła tam w wielu filmach. m.in. : "Hiszpańska tancerka", "Zakazany raj", "Hotel Imperial", "Miłość aktorki" i innych. W USA stała się gwiazdą kina niemego i symbolem seksu, do czego przyczyniły się głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino.

Nie odnosząc sukcesów w filmach dźwiękowych m.in. "Z rozkazu kobiety", powróciła do Niemiec, gdzie zaczęto ją prześladować z powodu rzekomo żydowskiego pochodzenia. Uwolniona od podejrzeń w wyniku osobistej interwencji Adolfa Hitlera, zagrała ponownie w filmach niemieckich. Przed wybuchem wojny powróciła do Ameryki. Wystąpiła jeszcze w kilku filmach, jak "He Diddle Diddle" i "The Moonspinners". Ostatni raz pojawiła się na ekranie w 1965. W 1970 opublikowała wspomnienia pt. "Pamiętnik gwiazdy". Zmarła 1 sierpnia 1987 r. w San Antonio. Została pochowana w Los Angeles.

Na ścianie frontowej budynku przy ul. Kołłątaja 6 w Sosnowcu znajduje się tablica z napisem "W latach 1919 — 1920 mieszkała w tym domu Pola Negri — Apolonia Chałupiec. Aktorka filmowa o międzynarodowej sławie".

Galeria

Biogram opracował: Piotr Dudała

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Szczerba Jacek, Z Kujaw na szczyty Hollywood, "Ale Historia" 2013, nr 21.