Szlak VIA REGIA - Droga św. Jakuba

Z WikiZagłębie
Relikwiarz z relikwiami św. Jakuba Apostoła - Kościół w Sączowie (Foto: Dariusz JUREK)
Przewodnik: VR Kraków - Piekary Śl. aut. D. Jurek & K. Jurek

Wprowadzenie

Podstawowe oznaczenie szlaku Via Regia

(W znacznej części w obszarze Diecezji Sosnowieckiej, w Zagłębiu Dąbrowskim)

Zachodnio-małopolski (Kraków - Sączów) odcinek szlaku pątniczego, kulturowego, krajoznawczego i turystycznego biegnącego ze wschodu na zachód Europy, do sanktuarium św Jakuba Apostoła w hiszpańskim mieście Santiago de Compostela.

Przebieg szlaku - informacje ogólne

Miejsca noclegowe

REKOMENDOWANE przez FdZD i Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino:

Kraków Krowodrza-Górka ( Etap I; 0,0 km)

Powyższa lista nie wyczerpuje możliwości noclegowych na trasie gdyż jest tu także sporo obiektów argroturystycznych (Ojcowski Park Narodowy i jego okolice) i hotelowych o różnorodnym standardzie a co za tym idzie także z dużą rozpiętością cen za pobyt. Każda osoba wędrująca szlakiem VIA REGIA na odcinku Kraków - Piekary Śl. podejmuje indywidualne decyzje co do wyboru miejsc noclegowych, jednakże autorzy trasy zalecają aby w pierwszej kolejności korzystać z listy miejsc rekomendowanych.

ETAP 1 - Kraków Krowodrza - Giebułtów - Prądnik Korzkiewski - Ojców (18,2 km)

Brak łącznika miejskiego w Krakowie scalającego odcinek wschodnio i zachodnio małopolski Via Regia.

Na etapie Kraków - Ojców przebieg Via Regia jest tożsamy z przebiegiem Szlaku Orlich Gniazd, a więc rozpoczyna się w krakowskiej dzielnicy Krowodrza.

Wędrujący kierują się zatem za czerwonymi znakami szlaku pieszego PTTK oraz za znakami żółtej muszli na niebieskim tle, zamontowanymi w postaci naklejek na słupach i innych elementach znajdujących się przy drodze.

ETAP 2 - Ojców - Grodzisko - Pieskowa Skała (7,8 km)

Na etapie Ojców - Pieskowa Skała przebieg Via Regia jest tożsamy z przebiegiem Szlaku Orlich Gniazd.

Wędrujący kierują się zatem za czerwonymi znakami szlaku pieszego PTTK oraz za coraz liczniejszymi znakami zółtej muszli na niebieskim tle, zamontowanymi w postaci naklejek na słupach i innych elementach znajdujących się przy drodze.

ETAP 3 - Pieskowa Skała - Sułoszowa - Przeginia

ETAP 4 - Przeginia - Zawada - Osiek - Olkusz

Na etapie Przeginia - Olkusz (do Schroniska Młodzieżowego, miejsca ew. noclegu) przebieg szlaku Via Regia jest w całości wyznakowany własnym znakowaniem.

Po opuszczeniu sanktuarium w Przegini kierujemy się za znakami, najpierw kawałek lokalną drogą a później drogą gruntową do niewielkiego lasku. Po wyjściu z niego widzimy obniżające się w kierunku wyraźnej doliny pola i łąki. Kierujemy się przez nie, po skosie dość wyraźną drogą polną, jako punkt odniesienia mając spory wapienny ostaniec z widniejącą jaskinią (wł. tzw. "schroniskiem") o nazwie „Dupnik”. Ostaniec zostawiamy po naszej lewej stronie i wchodzimy za znakami w wyraźnie wyciętą zalesioną dolinę którą dochodzimy do miejscowości Zawada. Dochodzimy do sporego skrzyżowania (dom ze sklepem) i kierujemy się za drogą w prawo.

Po przejściu ok. 200 metrów skręcamy w lewo, w leśną drogę. Droga i znaki poprowadzą nas najpierw przez las, potem skrajem lasu i pól do miejscowości Osiek. Tam przekraczamy lokalną drogę biegnącą przez całą miejscowość Osiek i kierujemy się na widoczną ścianę kolejnego lasu. Drogą przez las, a następnie skrajem lasu i pól przemierzamy przez kolejne wzgórza z których mamy doskonałe panoramy na miejscowości Osiek i Witeradów. W pewnym momencie, na wprost dostrzegamy przepiękną panoramę Olkusza z wybijającą się wyraźnie bryłą gotyckiego kościołem pod wezwaniem św. Andrzeja. Schodzimy z kolejnego, już ostatniego wzgórza zagłębiamy się w sosnowy las. Dochodzimy w pobliże niewielkiego strumienia i drogą biegnącą wzdłuż niego dochodzimy do ulicy Legionów Polskich w Olkuszu. Po przejściu na jej drugą stronę dochodzimy do całorocznego schroniska młodzieżowego w którym możemy zanocować.

Wędrówkę w kierunku Starego Miasta kontynuujemy za znakami turystycznymi przechodząc kładką nad torami kolejowymi. Po drodze mijamy "Stary cmentarz" w Olkuszu z wieloma zabytkowymi grobowcami, w tym m. innymi pułkownika Francesco Nullo który zginął podczas Powstania Styczniowego w bitwie pod Krzykawką.

Następnie ulica wyprowadza nas na rzeźbę rycerza stojącą w miejscu dawnej Bramy Krakowskiej przez którą wędrujący szlakiem "Via Regia" dostawali się w obręb murów miejskich Olkusza. Za chwilę i my znajdziemy się na olkuskim, zabytkowym rynku.

ETAP 5 - Olkusz - Bukowno

ETAP 6 - Bukowno - Sławków

ETAP 7 - Sławków - Sosnowiec Maczki

ETAP 8 - Sosnowiec Maczki - Sosnowiec Kazimierz Gór. - Dąbrowa Górnicza Gołonóg

ETAP 9 Dąbrowa Górnicza Gołonóg - Będzin Góra Zamkowa

ETAP 10 - Będzin Góra Zamkowa - Góra św. Doroty - Będzin Grodziec

ETAP 11 - Będzin Grodziec - Rogoźnik - Siemonia - Sączów

ETAP 12 - Sączów - Piekary Śląskie

Odcinki alternatywne (projektowane)

Oznaczenie alternatywnych odcinków szlaku Via Regia


ETAP 8 A - Sosnowiec Maczki - Sosnowiec TTC (Trójkąt Trzech Cesarzy)

Odcinek alternatywny Etap 8 A + Etap 9 A (na etapie projektu i bez oznakowania) umożliwiający odwiedzenie słynnego historycznego Trójkąta Trzech Cesarzy oraz miasta Sosnowca z katedrą diecezji sosnowieckiej,zabytkowymi pałacami i zamkiem znajdującymi się bezpośrednio przy szlaku.

Mimo braku oznakowania przejście na odcinku Sosnowiec Maczki - Sosnowiec Trójkąt Trzech Cesarzy (tzw. Bulwar Białej Przemszy) jest już możliwe i często użytkowane przez lokalnych turystów i krajoznawców. Zaleca się posługiwanie planem Sosnowca.


ETAP 9 A - Sosnowiec TTC - Sosnowiec - Będzin Góra Zamkowa

Odcinek alternatywny: Etap 8 A + Etap 9 A (na etapie projektu i bez oznakowania) umożliwiający odwiedzenie słynnego historycznego Trójkąta Trzech Cesarzy oraz miasta Sosnowca z katedrą diecezji sosnowieckiej,zabytkowymi pałacami i zamkiem znajdującymi się bezpośrednio przy szlaku.

Mimo braku oznakowania przejście na odcinku Sosnowiec Trójkąt Trzech Cesarzy - Sosnowiec - Będzin Góra Zamkowa (tzw. Bulwar Czarnej Przemszy) jest już możliwe i użytkowane przez lokalnych turystów i krajoznawców. Zaleca się posługiwanie planem Sosnowca.

Przebieg szlaku na odcinku Sosnowiec Trójkąt Trzech Cesarzy - Będzin Zamek (Bulwar Czarnej Przemszy)


ETAP 10 A - Będzin Góra Zamkowa - Będzin Syberka - Czeladź - Będzin Grodziec

Odcinek alternatywny już istniejący i oznakowany umożliwiający odwiedzenie Sanktuarium Golgoty Wschodu znajdujące się na będzińskim osiedlu Syberka oraz miasta Czeladź z zabytkowym rynkiem i kościołem p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Linki zewnętrzne

Przypisy

|