Pałac Oskara Schoena w Sosnowcu

Z WikiZagłębie
Pałac Oskara Schoena - budynek sądu (Foto: Dariusz JUREK

Pałac Oskara Schoena (Schöna) w Sosnowcu został wybudowany w latach 1901–1903 wybudował Franz Schön. Mieszkał tu z żoną Emmą i dwiema córkami Elsą (późniejszą żoną Wilhelma Schöna) i Erną. W roku 1921 w pałacu tym mieścił się sztab III powstania śląskiego. W 1923 roku, z powodu trudności finansowych, pałac sprzedany został miastu na gmach Sądu Okręgowego. Wpisany wraz z otaczającym go ogrodem do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr rej. 1370/88 z 10.02.1988 r.

Galeria

Architektura

Jako jedyny wśród pałaców sosnowieckich usytuowany jest w śródmieściu (ul. 1 Maja 19). Pałac stworzony w stylu eklektycznym z mieszaniną elementów z różnych stylów architektonicznych. Charakterystycznym elementem jest wystająca ponad budynek pałacu neogotycka wieża która nawiązuje stylem do gotyku angielskiego. Także większość bryły budynku posiada cechy neogotyckie, ale w stylistyce można dostrzec także elementy stylu: neoromańskiego, neorenesansowego, neobarokowego i secesyjnego. Pałac w swej części północno - wschodniej posiadał przeszkloną oranżerię. W trakcie remontów i adaptacji pałacu na potrzeby sądownictwa oranżeria została przykryta dachem i przerobioną na pomieszczenia biurowe.

Wnętrze pałacu charakteryzuje bogactwo elementów zdobniczych, typowych dla epoki. Centralną częścią wnętrza pałacu jest hall i okazała klatka schodowa prowadząca na I piętro. Najwspanialej prezentuje się dwukondygnacyjna sala balowa z wystrojem wnętrza stylowo opierającym się na wzorach z połowy XVIII wieku. Romantyczności wnętrz rezydencji Schonów miały dodawać ukryte w ścianach kręte schody i tajemne przejścia.

Początkowo, od południa i wschodu otoczony był rozległym parkiem i skałami. Po przebudowie centrum, po II wojnie światowej, park pozostał w szczątkowej formie i dziś jest to teren leśny, przyległy do brzegów rzeki.

Galeria

Bibliografia

Linki zewnętrzne