Górnik Piaski
Górnik Piaski – Klub sportowy z siedzibą na Piaskach, będących dzielnicą Czeladzi.
Informacje ogólne
- Rok założenia: 1924
- Rok reaktywacji: 2000
- Barwy: zielono-czarne
- Pełna/oficjalna nazwa: Klub Sportowy "Górnik" Piaski
- Adres: ul. Mickiewicza, 41-253 Czeladź
- Stadion: pojemność - 900 miejsc, oświetlenie - brak, boisko 104m x 65m
- Sukcesy: Puchar Polski OZPN Sosnowiec 2004/05 (sekcja piłki nożnej)
- Istniejące sekcje: piłka nożna (seniorzy - IV liga, drużyny młodzieżowe)
- Nieistniejące sekcje: siatkówka, tenis stołowy
Chronologia nazw
Protoplaści klubu: 1913 - TG [Towarzystwo Gimnastyczne] Sokół (ogniwo działające przy kopalni "Czeladź" w Piaskach), 1922 - TUR [Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych] Piaski
- PKS (Piłkarski Klub Sportowy) Gwiazda Piaski (1924-1928)
- KS (Klub Sportowy) Pion Piaski (192?-193?)
- KS (Klub Sportowy) Placówka Piaski (1934-1939)
- RKS (Robotniczy Klub Sportowy) Piaski (1945-1948)
- KS (Klub Sportowy) Gwardia ORMO Piaski (1948-1950)
- KS (Klub Sportowy) Górnik Piaski (1950-?)
- MZKS (Międzyzakładowy Klub Sportowy) Piaski w Czeladzi (?-1976)
- MCKS (Międzyzakładowy Czeladzki Klub Sportowy) II Czeladź (1976-1990; po fuzji z Czeladzkim KS, piłkarze występowali jako rezerwy MCKS-u)
- CKS (Czeladzki Klub Sportowy) II Czeladź (1990-2000; czasowe zaprzestanie działalności CKS-u)
- KS (Klub Sportowy) Górnik Piaski (2000-nadal; po samodzielnej reaktywacji)
HISTORIA KLUBU
LATA 1910-1945
Pierwsza informacja o działalności sportowej na Piaskach – dzielnicy Czeladzi pochodzi z 1910 roku. Wtedy to z inicjatywy sztygara Kopalni "Czeladź" Pawła Dymeckiego utworzono tam 17 w Zagłębiu Gniazdo Związku Strzeleckiego działające przy istniejącej na Piaskach Kopalni "Czeladź". Popularni „Strzelcy” propagowali kulturę fizyczną, gimnastykę, a także wychowanie patriotyczno-narodowe wśród polskiej młodzieży. Zaczęto uprawiać gry ruchowe: dwa ognie, klipa, krykiet, a od 1913 roku zaczęto grać w piłkę nożną. Po I wojnie światowej dopiero w 1922 roku powstała na Piaskach pierwsza drużyna piłkarska o nazwie „Piaski”. Była to „dzika” drużyna nigdzie nie zarejestrowana, rozgrywała mecze towarzyskie z podobnymi ekipami z Czeladzi, Milowic, Grodźca czy Małobądza. W 1924 r. powstał Klub Sportowy „Gwiazda”, w którego zarządzie zasiadali: Jan Maciążek, Wiktor Cupiał, Stanisław Sidowski. Przy ul. Betonowej w wolnej przestrzeni pomiędzy kamienicami wybudowano boisko piłkarskie. Klub najpierw miał swoją siedzibę w domu Stanisława Pudy, a potem wynajęto pomieszczenie w jednym z domów przy ul. Za Mostem (obecnie ul. gen. Bema). Klub zwrócił się o pomoc finansową do Kopalni "Czeladź", ale uzyskano jedynie drewno na wykonanie bramek. Wsparcie uzyskano od OM TUR (Organizacja Młodzieżowa Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych). Jednak za sympatię dla Komunistycznej Partii Polski nielegalnej w II Rzeczpospolitej klub został w 1926 r. zawieszony, a w 1928 rozwiązany. W 1925 roku grupa młodzieży z ul. Dalekiej stworzyła kolejną nieformalną drużynę o nazwie „Lechia”, ale po roku przestała ona istnieć. Z końcem lat 20-tych XX wieku zaczął działać również nieformalny klub sportowy „Pion” będący kontynuatorem „Gwiazdy”, który też po paru latach zakończył działalność.
Wreszcie w 1934 r. powstał Klub Sportowy „Placówka”, którego prezesem został Andrzej Kubiński. Na boisko zagospodarowano ugór przy ul. Mickiewicza – tam gdzie obecny stadion „Górnika”. Pierwszy mecz Placówka zagrała z Płomieniem Milowice wygrywając 3-2. Oprócz piłki nożnej grano także w siatkówkę, koszykówkę, tenis stołowy, szachy, uprawiano lekkoatletykę.
Po wybuchu II wojny światowej i rozpoczęciu niemieckiej okupacji działalność i aktywność sportowa Polaków została zakazana. „Placówka” zeszła do podziemia, rozgrywała konspiracyjne towarzyskie mecze z drużynami z Sosnowca, Niwki, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Gołonoga. Klubem kierował wtedy Józef Zawadzki.
LATA 1945-1976
Po zakończeniu II wojny światowej w marcu 1945 roku klub odrodził się pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy "Piaski", a utrzymywała go Kopalnia "Czeladź". Pierwszym powojennym prezesem został Bolesław Przęślica. W 1949 r. klub zmienił nazwę na "Gwardia-ORMO", a w 1950 r. na Klub Sportowy Górnik Piaski. Powstały w nim nowe sekcje: tenisa stołowego, motorowa, siatkówki, piłki ręcznej. W 1967 roku zmodernizowano stadion przy ul. Mickiewicza. Wybudowano bieżnię lekkoatletyczną, kort tenisowy, boisko do piłki ręcznej, a w pobliskim parku basen kąpielowy. Płytę boisko poszerzono i przesunięto nieco w kierunku zachodnim.
W I połowie lat 70-tych doszło do połączenia Kopalń: „Czeladź” i sosnowieckiej KWK „Milowice” w jeden organizm Kopalnia Węgla Kamiennego „Czeladź-Milowice” i klub zmienił nazwę na MZKS (Międzyzakładowy Klub Sportowy) Górnik Piaski. W 1976 roku po fuzji Kopalni Węgla Kamiennego „Czeladź-Milowice” z czeladzką KWK „Czerwona Gwardia” Górnik Piaski został połączony z CKS Czeladź i powstał MCKS (Międzyzakładowy Czeladzki Klub Sportowy) Czeladź. Po tej fuzji na stadionie przy ul. Mickiewicza grała druga drużyna CKS. W 1982 r. wybudowano na nim domek klubowy z szatniami.
LATA OD 2000 ROKU
W 2000 roku kiedy to CKS spadł z III Ligi grupa działaczy reaktywowała Górnika Piaski, który prowadzi tylko sekcję piłki nożnej. 29 sierpnia 2000 r. Sąd Okręgowy w Katowicach dokonał rejestracji klubu, który przyjął barwy zielono-czarne. Stadion przy ul. Mickiewicza był wtedy bardzo zaniedbany: połamane ławki, zarośnięty kort tenisowy. Z czasem na trybunach zamontowano plastikowe krzesełka zdemontowane ze Stadionu Śląskiego, a z pomocą władz miejskich wybudowane małe bosko ze sztuczną nawierzchnią służące do gry w piłkę ręczną i nożną oraz w nieco innym miejscu niż był poprzednio kort tenisowy. Prezesami Górnika po reaktywacji byli Panowie: Zbigniew Marzec, Andrzej Grolik, Dariusz Pietrzykowski, Tomasz Michalski. Obecnie klub utrzymywany jest przez czeladzki samorząd i prywatnych sponsorów.
SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ
LATA 1922-1945
W 1922 roku powstała na Piaskach pierwsza drużyna piłkarska o nazwie „Piaski”. Była to „dzika” drużyna nigdzie nie zarejestrowana, rozgrywała tylko mecze towarzyskie z podobnymi ekipami z Czeladzi, Milowic, Grodźca czy Małobądza. W jej skład wchodzili: Stefan Łata, Stanisław Tuszyński, Alojzy Jakubowski, Stanisław Szymański, Jan i Stanisław Koćma, Włodzimierz Cupiał, Jan Chachelski, Andrzej Kolasiński, Stanisław Niedbał, Stefan Ambroży.
W 1924 r. powstał Klub Sportowy „Gwiazda” i w 1925 roku rozpoczął on rozgrywki w Klasie C Podokręgu OZPN Będzin. Barw Gwiazdy bronili: Bolesław i Stanisław Watoła, Stanisław Pudo, Stefan Legutki, Stanisław Czekaj, Czesław Ziętek, Bolesław Łodyga, Jan Kaczmarczyk, Stanisław Karcz, Stanisław i Wojciech Wójtowicz, Leon i Stanisław Korczak, Stanisław Cesarz, Jan Pargulski. Jednak jak wspomniano powyżej klub został w 1926 r. zawieszony, a w 1928 r. rozwiązany.
Kolejny Klub Sportowy „Pion” rozgrywał tylko mecze towarzyskie.
W 1934 powstał Klub Sportowy Placówka. Pierwszy mecz Placówka zagrała z Płomieniem Milowice wygrywając 3-2. W 1935 r. Placówka zainaugurowała występy w Zagłębiowskiej Klasie C, a po roku uzyskała awans do Klasy B. Jej barw bronili: Stefan Gardziński, Bolesław Stefański, Alfred Nowiński, Jan Nowara, Zbigniew Ciszewski, Mieczysław Przudzik, Stanisław Lipski, Stanisław Korzec, Czesław i Tadeusz Maciążek, Edward Głąbik, Zenon Król, Zygmunt Sidowski, Kazimierz Bąk, Władysław Lesiak, Jan Zgórz, Eugeniusz Zima. Po wybuchu II wojny światowej i rozpoczęciu niemieckiej okupacji działalność i aktywność sportowa Polaków została zakazana.
LATA 1945-1976
Po wojnie w 1945 roku piłkarze RKS Piaski po eliminacjach zakwalifikowali się do Klasy B, w której w sezonie 1946/1947 zdobyli vicemistrzostwo, by w rozgrywkach 1947/1948 zwyciężyć w niej i po meczu barażowym z Polonią Sosnowiec awansować do klasy A. Barw Piasków bronili: Kazimierz Bąk, Zdzisław Sobczyk, Jerzy Krauze, Mirosław Cesarz, Władysław Lesiak, Wincenty i Bonifacy Zaporowscy, Eugeniusz Przybysławski, Marian Mróz, Tadeusz Kowalczyk, Tadeusz Wójtowicz.
W Klasie A Górnik grał aż 13 lat. W sezonie 1960/1961 w ostatniej kolejce Klasy A Górnik będąc viceliderem grał w Rogoźniku z tamtejszą Stalą, która była liderem i do awansu wystarczał jej remis. Po dramatycznym meczu Górnik zwyciężył 1-0, a Stal nie strzeliła rzutu karnego. Oba zespoły zameldowały się na finiszu z rozgrywek z jednakową ilością punktów i zgodnie z ówczesnym regulaminem o awansie zadecydował baraż na neutralnym terenie w Dąbrowie Górniczej, który Górnik wygrał 2-0 i awansował do zagłębiowskiej Ligi Okręgowej zwanej wówczas wymiennie III Ligą, bowiem "okręgówka" była wtedy III szczeblem rozgrywek. W szeregach zwycięskiego Górnika występowali wtedy: Andrzej Banaś, Ireneusz Skóra, Eugeniusz Piotrowski, Kazimierz Śliwa, Mirosław Cichy, Mirosław Pęczkowski, Tadeusz Małota, Zygmunt Piszcz, Stefan Walasek, Ryszard Dudała, Kazimierz Pruś, Stanisław Solipiwko, Wojciech Porębski, Jerzy Gajdzik, Adam Grabowski, Aleksander Pietrzykowski.
Również w 1961 r. druga drużyna Górnika awansuje z Klasy C do Klasy B, tak więc 1961 rok okazał się rokiem "podwójnego awansu".
Na trzecim szczeblu Górnik grał do sezonu 1966/1967. Najlepsze miejsce w nim 6 na 12 drużyn zajął w sezonie 1962/1963. W sezonie 1966/1967, w którym to wskutek utworzenia III Ligi „okręgówka” staje się czwartym szczeblem rozgrywek Górnik spadł do Klasy A, ale po roku (1967/1968) powrócił do „okręgówki. Grał w niej do sezonu 1972/1973 kiedy to była kolejna reorganizacja. Zlikwidowano III Ligę, Górnik spada do nowoutworzonej Ligi Okręgowej – szczebel B (IV poziom rozgrywek), gra na nim w kolejnych sezonach (1974/1975 – Klasa Międzypowiatowa, 1975/1976 – Klasa Regionalna 4 miejsce na 12 ekip, 34 zdobyte punkty) i tu kończy się era „starego” Górnika.
Od przynajmniej 1957 roku istniała druga drużyna Górnika. Zaczynała od Klasy C, potem przynajmniej w sezonie 1965/1966 grała w Klasie B, by w I połowie lat 70-tych występować w Klasie A. W ostatnim sezonie 1975/1976 zajęła 7 miejsce na 14 ekip grających w Klasie A.
LATA OD 2000 ROKU
W sezonie 2000/2001 Górnik zaczyna grę w sosnowieckiej Klasie B, która wygrywa z przewagą 7 pkt nad Trzema Koronami Żarnowiec i awansuje do Klasy A. W Klasie A górnicy spędzają 6 sezonów, by w rozgrywkach 2006/2007 pomimo zajęcia 2 miejsca awansować do „okręgówki”. Pomógł w fakt, że zwycięskie Zagłębie II Sosnowiec zrezygnowało z posiadania drużyny rezerwowej na rzecz juniorów w „Młodej Ekstraklasie”. W okręgówce w sezonie 2009/2010 piłkarze z Piasków zajęli 2 miejsce, by rok później (2010/2011) zająć 1 miejsce i awansować do IV Ligi z przewagą 8 pkt nad Unią Ząbkowice. Grając jako beniaminek (2011/2012) Górnik w IV Lidze zajął 9 miejsce na 16 zespołów. Ale rok później (2012/2013) zajmując 2 miejsce ze stratą 9 pkt do Szombierek Bytom osiągnął swój największy sukces w „nowym wcieleniu”. Uprawniało ono do barażu o III ligę z vicemistrzem IV Ligi grupy II – Rekordem Bielsko-Biała. Decydował 1 mecz, ale rozegrano go na boisku przeciwnika. Po 90 i 120 minutach było 1-1 i niestety w rzutach karnych lepsi bielszczanie wygrywając 5-3. Rok później Górnik znów jest vicemistrzem IV Ligi, ze stratą tylko 4 pkt do Grunwaldu Ruda Śląska, ale tym razem nie premiuje ono do gry w barażu. Najbardziej bramkostrzelnym zawodnikiem tamtej drużyny był Marcin Pieniążek.
W Pucharze Polski Górnik w sezonie 2009/2010 na szczeblu Podokręgu doszedł do półfinału, gdzie rozegrał dramatyczny mecz z Victorią Jaworzno, w którym prowadzili raz jedni, raz drudzy. Po 90 minutach było 3-3, a Górnicy w końcówce uratowali remis. Na początku dogrywki strzelili 3 bramkę, ale w doliczonym czasie dogrywki Victoria wyrównała i skończyło się 4-4. Niestety w rzutach karnych 4-1 lepsi byli gracze z Jaworzna. W sezonie 2011/2012 Górnik doszedł do finału na szczeblu Podokręgu, który przegrał 1-2 z Sarmacją Będzin.
Potem przyszły gorsze lata, odeszło kilku dobrych piłkarzy, wyniki w IV Lidze były coraz słabsze i efekcie w sezonie 2018/2019 Górnik spadł do Ligi Okręgowej. Spowodowało to dalsze osłabienie składu i w kolejnym sezonie 2019/2020 Górnik po rundzie jesiennej zamykał tabelę i tylko pandemia COVID-19, przerwanie rozgrywek i decyzja o braku spadków uratowała piaszczan od kolejnej degradacji. Rok później (2020/2021) niestety już nie udało się uniknąć spadku i Górnik znalazł się w Klasie A. Nie było wtedy w klubie juniorów ani trampkarzy, ale paradoksalnie w sukurs Górnikowi przyszedł konflikt w Czarnych Sosnowiec, gdzie praktycznie cała ich drużyna przeszła do Górnika. Dzięki temu górnicy wystawili silną ekipę, która w Klasie A w 28 meczach zdobyła 70 pkt i strzeliła aż 124 bramki (2021/2022) i po emocjonującym finiszu zastawiła za sobą Błękitnych Sarnów powracając do „okręgówki”, w której gra obecnie.
Trenerami Górnika po reaktywacji byli min. Artur Szymkowski, Radosław Orłowski, Bogdan Pikuta.
Sezony piłkarskie
Lata 1924-1976
LATA 1976-2000
Patrz CKS Czeladź
OD ROKU 2000-obecnie
DANE SZCZEGÓŁOWE:
Lata 1945 - 1960
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1945 | Piłka nożna: Eliminacje - Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1945 | 6/8 | 14 | 6 | - | - | - | 19 | 45 | jako Gwiazda Piaski |
1945/1946 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Zagłębie) - Sezon 1945/1946 | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | Brak końcowej tabeli rozgrywek |
1946/1947 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1946/1947 | 2/9 | 18 | ? | ? | ? | ? | ? | ? | Brak końcowej tabeli rozgrywek |
1947/1948 | Klasa B, Sosnowiec | 1/? | - | - | - | - | - | - | - | AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC po wygranym barażu z Polonią Sosnowiec. |
1948/1949 | Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 1948/1949 | 4/9 | 16 | 18 | 7 | 4 | 5 | 33 | 31 | w rundzie wiosennej jako Gwardia Piaski |
1949/1950 | Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 1949/1950 | 3/10 | 18 | 22 | - | - | - | 42 | 35 | - |
1951 | Piłka nożna: Klasa A Katowice, grupa VI (Sosnowiec) - Sezon 1951 (3) | 6/10 | 9 | 9 | - | - | - | 28 | 20 | W tabeli uwzględniano tylko wyniki II (wiosennej) rundy |
1952 | Piłka nożna: Klasa A Katowice, grupa X (Będzin II) - Sezon 1952 (3) | 2-4/6 | 10 | ? | ? | ? | ? | ? | ? | Brak końcowej tabeli rozgrywek |
1953 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa III - Sezon 1953 (4) | 9/14 | 26 | 23 | - | - | - | ? | ? | - |
1954 | Klasa A (Grupa III) | 3/14 | 26 | 34 | - | - | - | 65 | 49 | - |
1955 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa III - Sezon 1955 (4) | 9/14 | 26 | 21 | - | - | - | 35 | 61 | - |
1956 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa V Katowice - Sezon 1956 (4) | 10/10 | 18 | 5 | - | - | - | - | - | - |
1957 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1957 (4) | 4/10 | 18 | 21 | - | - | - | ? | ? | Brak informacji o strzelonych i straconych bramkach. |
1958 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1958 (4) | 4/10 | 18 | 19 | - | - | - | ? | ? | Brak informacji o strzelonych i straconych bramkach. |
1959 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1959 (4) | 3/9 | 16 | 19 | - | - | - | 31 | 18 | - |
1960 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1960 (4) | 4/9 | 16 | 17 | ? | ? | ? | ? | ? | Brak informacji o strzelonych i straconych bramkach. |
Lata 1960 - 1976 - PIERWSZA DRUŻYNA
1976 ROK - POŁĄCZENIE Z CKS CZELADŹ, LIKWIDACJA KLUBU.
Lata 1957-1976 - DRUGA DRUŻYNA
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1957 | Klasa C, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1957 (6) | ?/8 | 14 | ? | ? | ? | ? | ? | ? | Brak końcowej tabeli rozgrywek |
1958 | - | |||||||||
1959 | - | |||||||||
1960 | Klasa C, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1960 (6) | 1-8/8 | 14 | ? | - | - | - | ? | ? | Brak końcowej tabeli rozgrywek |
1960/1961 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1961/1962 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1962/1963 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1963/1964 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1964/1965 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1965/1966 | Piłka Nożna Klasa B 1965/1966 grupa II Sosnowiec | 4/8 | 14 | 14 | - | - | - | 17 | 17 | - |
1966/1967 | Piłka Nożna Klasa B 1966/1967 grupa I Sosnowiec | 6/8 | 14 | 12 | - | - | - | 15 | 25 | - |
1967/1968 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1968/1969 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1969/1970 | Piłka Nożna Klasa B 1969/1970 grupa II Sosnowiec (6) | 4/10 | 18 | 19 | - | - | - | 43 | 31 | - |
1970/1971 | Piłka Nożna Klasa B 1970/1971 grupa I Sosnowiec (6) | 2/9 | 16 | 23 | - | - | - | 39 | 17 | - |
1971/1972 | Klasa B, Grupa I (Sosnowiec) | 3/9 | 16 | 21 | - | - | - | 31 | 17 | - |
1972/1973 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1973/1974 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1974/1975 | Klasa A (Sosnowiec) | 10/14 | 26 | 21 | - | - | - | 27 | 39 | - |
1975/1976 | Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 1975/1976 | 7/14 | 26 | 27 | 10 | 7 | 9 | 46 | 40 | likwidacja klubu poprzez połączenie się z CKS Czeladź w MCKS Czeladź. |
1976 ROK - POŁĄCZENIE Z CKS CZELADŹ, LIKWIDACJA KLUBU.
2000 ROK - REAKTYWOWANIE KLUBU
Lata 2000 - 2020 - PIERWSZA DRUŻYNA
LATA 2000-2020 - DRUGA DRUŻYNA
Druga drużyna Górnika Piaski była zgłoszona do rozgrywek tylko w jednym sezonie 2015/2016
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2015/2016 | Piłka nożna: Klasa B (Sosnowiec) - Sezon 2015/2016 (8) | 13/13 | 24 | 6 | 2 | 0 | 22 | 30 | 111 | - |
Lata OD 2020 - PIERWSZA DRUŻYNA
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2020/2021 | - | - | - | - | ||||||
2021/2022 | Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2021/2022 | 1/15 | 28 | 70 | 23 | 1 | 4 | 134 | 29 | AWANS DO KLASY OKRĘGOWEJ KATOWICE |
SEKCJA TENISA STOŁOWEGO
Sekcja tenisa stołowego powstała w latach 50-tych XX wieku i rozpoczęła występy w Klasie C, którą wygrała w 1959 roku i awansowała do Klasy B, a po roku gry w niej awansowała do Klasy A. Wyróżniającymi ping-pongiostami byli: Stanisław i Tadeusz Kuźma, Eugeniusz Rogala i Mirosław Podyma.
SEKCJA MOTOROWA
Sekcja motorowa powstała w 1956 roku i liczyła prawie 90 członków. Urządzała dla nich wycieczki krajoznawcze i imprezy sportowe. Po kilku latach sekcja ta przeszła do Płomienia Milowice.
SEKCJA PIŁKI RĘCZNEJ
Sezony piłki ręcznej 1970-1973
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1970/1971 | Klasa B, Grupa I | 5/10 | 18 | 18 | - | - | - |
1971/1972 | Klasa B, Grupa 2 | 4/8 | 14 | 18 | 270 | 238 | - |
1972/1973 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
SEKCJA PIŁKI SIATKOWEJ
W 1960 roku powstała sekcja siatkówki męskiej. W 1963 r. zajęła ona 3 miejce w Klasie B, które premiowane było awansem do A-Klasy. Siatkarzami Górnika byli: Tadeusz Bareła - grający trener, Witold Kopeć, Ireneusz Talik, Olimpiusz Nowak, Jerzy Jańczyk, Józef Milewski, Czesław walasik, Bożydar Stańczyk, Jerzy Szczupider, Henryk Słaboń. W latach 60-tych powołano żenską drużynę siatkówki, w której grały: Henryka Jaskólska, Dorota Konopka, Alina Zabiegało, Jadwiga Mazur, Jolanta Cybuchowska, Eugenia Morawiec, Barbara Zielonka, Elżbieta Mąciwodzińska, Celina Karoń, Emilia Sarnik, Anna Kopecka. Siatkarze i siatkarki swoje mecze rozgrywali w sali gimnastycznej czeladzkiej Szkoły Podstawowej nr 8
Sezony piłki siatkowej
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | SETY (+) | SETY (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1965/1966 | - | - | - |
Tekst i wyniki NK
Linki zewnętrzne
- www.90minut.pl
- https://www.zew-sosnowiec.pl/historia/
Bibliografia
- "Wiadomości Zagłębia", lata 1974-1996
- "Dziennik Zachodni", lata 2000-2002
- Iwona Szaleniec "80 lat klubów sportowych w Czeladzi - CKS Czeladź, Górnik Piaski", Czeladź, 2004 r.