Toporowice (gm. Mierzęcice)

Z WikiZagłębie
-
Panorama miejscowości
Gmina Mierzęcice
Powiat będziński
Województwo śląskie
Sołtys ?
Powierzchnia ? km²
Ludność
• liczba

?
Tablice rejestracyjne SBE
Tablica informacyjna

Toporowice - wieś położna w gminie Mierzęcice, w powiecie będzińskim, w województwie śląskim.

W poprzednim podziale administracyjnym Polski (lata 1975-1998) miejscowość należała do województwa katowickiego.

Historia

We wczesnym średniowieczu miejscowość znajdowała się w granicach dużego i silnego państwa Wiślan, potem należała do Ziemi Krakowskiej.

Wraz ze statutem Bolesława Krzywoustego rozpoczął się proces przechodzenia Siewierza i okolic z rąk do rąk.

W spisie z roku 1442 znajduje się informacja o posiadaniu Toporowic przez Koziegłowskich, herbu Lis. W 1448 roku wieś przeszła na własność biskupów krakowskich. Wioska zyskała status własności duchowej , będąc w rzeczywistości folwarkiem biskupim o nazwie Toporów, położonym na wzgórzu poza obrębem wsi.

Przez Wieś prowadziła droga publiczna (via strata et publica) wspomniana w 1580 roku, nazwana później "drogą siewierską", prowadząca na Śląsk.

W 1746 r. dziesięcinę z pól folwarcznych pobierał biskup, z kmiecych pleban w Mikołowie, zaś z karczmy pleban w Targoszycach. Po 1790 r. miejscowość przeszła w dzierżawę Józefa Rachowskiego. Wraz z sąsiednimi wioskami weszła w skład Nowego Śląska i stała się pruską prowincją.

Na mocy układu w Tylży, w 1807 roku tereny te przyłączono do Księstwa Warszawskiego, a po jego upadku do Królestwa Polskiego. Rozpoczęły się lata podlegania wpływom rusyfikacyjnym.

Jeszcze w 1833 r. w wiosce istniał piękny dwór modrzewiowy. Stał przy drodze do Targoszyc. W południowej stronie wioski leżała mała kopalnia rudy żelaza. W 1827 r. w wiosce było 50 domów i 340 mieszkańców.

W 1866 roku zniesiono dawny podział administracyjny , dzieląc kraj na 10 guberni, a te na powiaty. Na mocy aktów prawnych z powiatu olkuskiego wyodrębniono powiat będziński, w jego skład weszła m.innymi gmina Sulików z Mierzęcicami i okolicznymi wioskami.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku władze polskie zachowały na terenie dawnego zaboru rosyjskiego istniejący podział administracyjny. 1 stycznia 1927 roku powiat będziński został podzielony i z części oddzielonej utworzono powiat zawierciański. Gminę Mierzęcice włączono do nowego powiatu zawierciańskiego. Po II Wojnie Światowej Toporowice należały do Gromady Przeczyce. 1 stycznia 1973 roku z Gromady Przeczyce i Gromady Mierzęcice utworzono Gminę Mierzęcice.

Historię Toporowic opracowała Olga Lubecka

Dzielnice - osiedla

Wykaz ulic

  • Dąbrowska
  • Czerwonego Zagłębia
  • Łąkowa
  • Mostowa
  • Źródlana

Galeria

Linki zewnętrzne