Górnik Wojkowice
Górnik Wojkowice | |
Data powstania | 1925 |
Poprzednie nazwy | KS Huragan (1925-1929), KS Saturn (1930-1939), RKS Jowisz (1945-1946), RKS Cyklon (1946-1947), ZKS Budowlani-Jowisz (1947-1948), Budowlani-Zagłębie (1948-1949), Górnik (1949-2000), Milenium (2000-2015) |
Barwy | zielono-czarne |
Adres | 42-580 Wojkowice, ul. Kusocińskiego 1 |
Stadion | Millenium, ul. Kusocińskiego 1 |
Hala sportowa | |
Sekcje sportowe | piłka nożna |
[{{{stronawww}}} Strona internetowa] |
Górnik Wojkowice – wielosekcyjny klub sportowy z Wojkowic noszący w latach 2000 - 2015 nową oficjalną nazwę Milenium Wojkowice.
Główną dyscypliną sportową w klubie była piłka nożna ale oprócz niej, w różnym okresie powstawały i funkcjonowały także i inne sekcje i dyscypliny sportowe: piłka ręczna, tenis stołowy, lekkoatletyka, boks, kolarstwo, karate, siatkówka, koszykówka, pływanie, gimnastyka, narciarstwo, sporty motorowe i szachy.
Informacje ogólne
- Rok założenia: 1925
- Barwy: zielono-czarne
- Pełna/oficjalna nazwa: Klub Sportowy "Górnik" Wojkowice
- Adres: ul. Kusocińskiego 1, 42-580 Wojkowice
- Sukcesy: 10. miejsce w II lidze - 1973/74; 13. miejsce w II lidze - 1968/69
HISTORIA KLUBU
Lata 1925 – 1939
Ze sportem młodzież wojkowską zapoznał Antoni Dworaczek, który przybył do tej miejscowości z oryginalną piłką futbolową. Poźniej, krąg zainteresowanych powiększył się o następne zespoły zgrupowane wokół braci Nalewczyńskich (byli oni jednocześnie współorganizatorami wojkowickiego harcerstwa). Natychmiast więc zaczęły dobierać się kilkuosobowe drużyny, które z czasem przybierały formy organizacyjne.
W roku 1923 utworzył się w Wojkowicach, w większości z młodych amatorów z tzw. Łęgu - Klub Sportowy "Huragan", który jednak dopiero w 1925 r. został uznany i zalegalizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej. Założycielami drużyny byli: Eugeniusz Ciuk i Mieczysław Ciepliński, zaś z pomocą przyszli wówczas: Piotr Zarach, Bolesław Marcinkowski, Franciszek Sękala, Stefan Bielski i Edward Polak. Zaczęto organizować regularne mecze, zakupiono z własnych składek stroje. Zachowało się zdjęcie z tych lat i szczęśliwie zapamiętano nazwiska zawodników: Stanisława i Mieczysława Cieplińskich, Eugeniusza Ciuka, Ludwika Sztajera, Arkadiusza i Mikołaja Nalewczyńskich, Stefana Wojnowskiego, Lucjana Pajora, Tadeusza Gluzińskiego, Wiktora Adamczyka i Romana Psonkę a także działacza Bonawenturę Ociepkę. Wszyscy oni zasługują na miano pionierów wojkowskiego sportu. Inicjatywę młodzieży z Łęgu podchwyciły i inne kręgi, i już wkrótce powstał Wojkowicki Klub Sportowy, a później Mieczysław Magner utworzył drugi klub drugi zwany WKS II. Grały te zespoły w piłkę na ówczesnym boisku koło dawnej restauracji "Orbitalnej", ale w roku 1929 działacze obu tych klubów (Szwarc, Słania, Wnuk), połączyli swe wysiłki, i dzięki inicjatywie kierownictwa cementowni powstał Klub Sportowy "Saturn". Na jego czele stanął Stanisław Szwarc, który przybył do Wojkowic z Warszawy, by budować cementownię. Od roku 1930 KS "Saturn" rozpoczął regularne rozgrywki piłkarskie w zagłębiowskiej klasie C, awansując wkrótce do klasy B.
Po odejściu Stanisława Szwarca zaczęły się w klubie różnego rodzaju nieporozumienia i po okresie stagnacji, kiedy na czele klubu stanął inż. Sinkowski z kopalni "Jowisz". Wówczas to po raz pierwszy sportowcami wojkowskimi zainteresowała się kopalnia; ona to dała plac pod nowe boisko, po dawnym wysypisku galmanu, gdzie dziś znajduje się duma miasta - kompleks sportowy "Millenium".
Lata 1939-1945
Okupacja hitlerowska przerwała istnienie zorganizowanej drużyny, ale sport piłkarski uprawiano nadal; grano amatorsko i konspiracyjnie na Skrzynówku i na Łęgu, także w Dobieszowicacah, Rogoźniku, Strzyżowicach, Bobrownikach, Żychcicach i Kamycach. Niestety wojna zabrała bezpowrotnie kilku wojkowickich piłkarzy: Edwarda Gajdzika, Zygmunta Kurka, Czesława Cieplińskiego, Władysława Siudaka i Bolesława Słanię.
Lata 1945 - 2000
Natychmiast po wojnie odżył ruch sportowy. Starania o podniesienie poziomu wyczynu sportowego wojkowskiej młodzieży prowadziły także poprzez reorganizacje klubu. 22.02.1946 roku na walnym zebraniu członków obu klubów (RKS Jowisz Wojkowice Komorne i Cyklon Rogoźnik) podjęto decyzję o ich połączeniu w jeden RKS "Cyklon" Wojkowice. Jednakże liczne nieporozumienia i niechęć z obydwu stron nie rokowały przyszłości. Jesienią 1947 roku nastąpił rozpad RKS "Cyklon" Wojkowice i znów funkcjonowały dwa kluby w sąsiednich miejscowościach. Pod koniec 1947 r. powstał Związkowy Klub Sportowy "Budowlani-Jowisz" Wojkowice z prezesem Józefem Mazurem i wiceprezesem, Edwardem Reznerem, na czele. W latach 1949-1950 wojkowicką piłkę reprezentował ZKS "Budowlani - Zagłębie".
Wreszcie w roku 1950 sytuację ustabilizował fakt, iż opiekę nad klubem przejęła kopalnia. Odtąd Klub Sportowy "Górnik" Wojkowice zaczął odważniej wchodzić na sportową arenę. Jeszcze przez parę lat, warunki społeczno-polityczne stały na przeszkodzie właściwej organizacji klubu, ale już od jesieni 1955 r., tzn. od chwili reaktywowania Zagłębiowskiego Okręgu Związku Piłki Nożnej, rozgrywki nabrały wreszcie uporządkowanego charakteru. Ale sport wojkowicki, u prapoczątków, którego stały zainteresowania piłką nożną, wyszedł wkrótce z ograniczeń piłkarskiej monokultury. Zaczęły powstawać nowe sekcje (bokserska, gimnastyczna, motorowa, kolarska, piłki ręcznej, tenisa stołowego, lekkoatletyki), które zgromadziły wiele utalentowanej miejscowej młodzieży. Niestety sekcje te nie przetrwały do współczesnych czasów.
Jednak w 1958 r. gdy ugruntowane zostały podstawy prawne istnienia klubu, KS "Górnik" Wojkowice rozpoczął batalię o wyższe miejsce w hierarchii zagłębiowskiego sportu. W batalii tej bardzo ważne miejsce zajmowali działacze, którzy - wespół z gospodarzami Wojkowic, i olbrzymiej pomocy miejscowej kopalni - zdecydowali się na budowę infrastruktury sportowej. Wokół budowy stadionu "Millenium" ześrodkowano wysiłek nie tylko władz, ale przede wszystkim społeczeństwa wojkowskiego; w wyniku czego powstał budowany w ostatnich latach 50-tych najpierw stadion piłkarski, wokół którego z czasem dobudowywano dalsze obiekty. Np. w 1962 r. w tymże kompleksie sportowym oddano do użytku basen pływacki.
Uroczyste otwarcie Stadionu "Millenium" odbyło się 21 lipca 1960 r. Swą nazwę stadion otrzymał w drodze konkursu rozpisanego wśród mieszkańców Wojkowic; pierwszą bramkę na tym stadionie zdobył piłkarz z Gliwic Urbańczyk, zaś pierwszą bramkę dla wojkowiczan - Józef Gorywoda.
Tradycje sportowe, w tym i sportowego wyczynu, są więc w Wojkowicach piękne i wielopłaszczyznowe, choć oczywiście największą sportową miłością tego miasta jest piłka nożna. W lutym 1997 roku, na statutowym Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym Klubu Sportowego "Górnik" w Wojkowicach, dokonano wyboru władz. Funkcję prezesa Klubu powierzono Andrzejowi Dudzie; wiceprezesami zostali: Wacław Czerkawski, Jerzy Podleżyński, Jerzy Jasik i Tadeusz Stafiej; skarbnikiem wybrano Wacława Filipczyka, a sekretarzem Jerzego Jasnowskiego. Funkcje kierowników sekcji powierzono: Mieczysławowi Błońskiemu - piłka nożna, Arkadiuszowi Wyparło - tenis stołowy oraz Janowi Życińskiemu - karate.
Po likwidacji kopalni "Jowisz" w Wojkowicach W II połowie lat 90-tych opiekę na klubem przejął miejscowy samorząd, ale nie mógł wspomagać go w takim stopniu jak poprzednio kopalnia i działalność klubu stałą się skromniejsza.
Lata od 2000 roku
W marcu 2000 roku Zarząd Klubu podjął uchwałę o likwidacji KS „Górnik”, powołano natomiast nowy Miejski Klub Sportowy „Milenium” z nowym zarządem. Rok 2005 przynosi kolejne zmiany zarządu na czele, którego staje Bogdan Oliwa. Najważniejszym zadaniem dla nowego Zarządu staje się przygotowanie do obchodów jubileuszu 80-lecia istnienia klubu w Wojkowicach. Główne uroczystości przypadły na dzień 24 maja 2005 r., z tej okazji wydano monografię „80 lat sportu w Wojkowicach 1925 - 2005”. W 2105 roku nastąpił powrót do nazwy KS "Górnik Wojkowice".
SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ
Po powstaniu klubu w 1925 roku zaczęto organizować regularne mecze, zakupiono z własnych składek stroje. Zachowało się zdjęcie z tych lat i szczęśliwie zapamiętano nazwiska zawodników: Stanisława i Mieczysława Cieplińskich, Eugeniusza Ciuka, Ludwika Sztajera, Arkadiusza i Mikołaja Nalewczyńskich, Stefana Wojnowskiego, Lucjana Pajora, Tadeusza Gluzińskiego, Wiktora Adamczyka i Romana Psonkę a także działacza Bonawenturę Ociepkę.
Od roku 1930 KS "Saturn" rozpoczął regularne rozgrywki w zagłębiowskiej klasie C, awansując wkrótce do klasy B. Po odejściu Stanisława Szwarca zaczęły się w klubie różnego rodzaju nieporozumienia i po okresie stagnacji, kiedy na czele klubu stanął inż. Sinkowski z kopalni "Jowisz", drużyna zdołała się zmobilizować i awansować w sezonie 1937/1938 do zagłębiowskiej klasy A. Również i z tego czasu zachowaly się stare fotografie, na których rozpoznajemy czołowycyh zawodników klubu: Cz. Targowskiego, T. i E. Trefonów, A. i W. Adamczyków, H. Misiaka, T. Kula-sika, J. Nowostawskiego, A. Zelera, J. Mazura, J. Ku-longowskiego, B. Marcinkowskiego, Kopla, Z. Kurka, F. Ula, W. Siudaka i M. Magnera.
Okupacja hitlerowska przerwała istnienie zorganizowanej drużyny, ale sport piłkarski uprawiano nadal; grano amatorsko i konspiracyjnie na Skrzynówku i na Łęgu, także w Dobieszowicacah, Rogoźniku, Strzyżowicach, Bobrownikach, Żychcicach i Kamycach. Do najlepszych zawodników tego okresu zaliczyć trzeba: Fabiana Cesarza, Antoniego Ula, Władysława Lisa, Jana Lenartowicza, Czesława Targowskiego, Mieczysława Magnera, Bogusława Majkę, Franciszka Rutkowskiego, Henryka Misiaka, Bronisława Wylężka, Tadeusza Trefona, Lucjana Łukasika, Marina Buczka, Jana Cieplińskiego, Floriana Pawełczyka, Jana Rutkowskiego, Mieczysława Mańczyka, Tadeusza Jopę, Zygmunta Barana, Juliana Żymirowa, Józefa Przybyłę, Zdzisława Dusia, Henryka Gawendę, Stefana Słanię, Stanisława Kaczmarzyka i in. Niestety wojna zabrała bezpowrotnie Edwarda Gajdzika, Zygmunta Kurka, Czesława Cieplińskiego, Władysława Siudaka i Bolesława Słanię.
Natychmiast po wojnie odżył ruch sportowy. W piłkarskim turnieju kwalifikacyjnym, który rozgrywany był już w kwietniu 1945 (nie zakończyła się jeszcze wojna), nowo powstały Robotniczy Klub Sportowy "Jowisz" przegrał niestety z KS "Orzeł" Bobrowniki i zakwalifikowany został do klasy B. Potem nastąpił awans do Klasy A i w walce o miejsce w Zagłębiowskiej Lidze Okręgowej KS "Górnik" uległ jednak będzińskiej "Sarmacji". Niestety z tego okresu nie udało się uzyskać kompletu tabel, ale wiadomo, że w 1952 roku Górnik grał w Klasie A, z której spadł do Klasy B. Od 1956 znów wojkowiczanie grają w A-Klasie. Jednak w 1958 r. gdy ugruntowane zostały podstawy prawne istnienia klubu, KS "Górnik" Wojkowice rozpoczął batalię o wyższe miejsce w hierarchii zagłębiowskiego sportu.
Stopniowo zdobywano coraz wyższe szczeble sportowe; kolejno awansowano w 1960 roku do Ligi Okręgowej (III Ligi), która była wtedy 3 szczeblem rozgrywek, a w sezonie 1965/1966 Górnik Wojkowice awansował do III Ligi (Międzywojewódzkiej). Największym sukcesem był jednak awans 2 lata później (w sezonie 1967/1968) do II Ligi Państwowej. Ten historyczny awans wywalczyła drużyna w składzie: Kazimierz Kędzior, Wacław Filipczyk, Adam Markociński, Zbigniew Hatlapa, Stefan Sitek, Henryk Drewniok, Eugeniusz Bieda, Jerzy Szczupak, Stanisław Piotrowski, Józef Drewniok, Janusz Sitko, Zygfryd Pietruszka, Eugeniusz Dziedzic, Edward Ferdyn, Janusz Moźdżeń i Ginter Zabiegała, Sławomir Woźniczko, Miroslaw Pawłowski, Jerzy Kaczmarczyk, Janusz Kupczak, Gerard Kawalec, Erwin Sekwerda, Edward Rabsztyn i Zdzisław Żak. Kapitanem drużyny był Tadeusz Wach, a potem Eugeniusz Bieda, trenerem - Władysław Siech oraz Hubert Banisz, którzy stworzyli podstawy dobrego futbolu w klubie, a potem Joachim Szołtysek, kierownikiem drużyny - Aleksander Pogoda, a lekarzem klubowym - Stefan Surowiec, którego potem zastąpił na wiele lat Eugeniusz Panek. W cytowanej monografii zapisano: "Niestety, wysiłek zawodników, trenerów i działaczy został zmarnowany. Sprawy konfliktowe w zarządzie i zakładzie pracy spowodowały wycofanie się z życia sportowego jednego z najlepszych działaczy w historii naszego Klubu, budowniczego stadionu "Millenium", długoletniego prezesa i duszę drużyny - inż. Jana Magnera. Poza tym poważne kontuzje Zygfryda Pietruszki i Janusza Sitki, oraz niedociągnięcia organizacyjne były przyczyną tego, że po rocznym pobycie w II Lidze Państwowej, zajęliśmy pechowe XIII miejsce w tabeli, mając na swoim koncie 27 punktów,. Do utrzymania się wśród najlepszych zabrakło nam jednego punktu".
Piłkarze z Wojkowic wrócili do III Ligi, jednak po 4 latach znów awansowali do II Ligi na zaplecze I Ligi, która była wtedy najwyższą ligą zwaną czasami również ekstraklasą. Tym razem pobyt w niej trwał 2 sezony i w sezonie 1974/1975 nastąpił spadek do Ligi Okręgowej (Wojewódzkiej), która była wtedy 3 szczeblem rozgrywek.
Potem do sezonu 1982/1983 Górnik grał w "okręgówce" (która wówczas od sezonu 1976/1977 stała się IV szczeblem rozgrywek), kiedy to wywalczył awans do III Ligi. Potem trzech latach gry w niej w sezonie 1985/1986 nastąpił spadek do Ligi Okręgowej, ale w sezonie 1988/1989 wojkowiczanie awansowali do IV Ligi, a w sezonie 1993/1994 do III Ligi. Niestety z przyczyn finansowych w sezonie 1997/1998 Górnik Wojkowice wycofał się z trzecioliogowych rozgrywek i w następnym sezonie 1998/1999 rozpoczął grę w Klasie A. W sezonie 2003/2004 awansem do Ligi Okręgowej znów rozpoczął się marsz w górę piłkarskiej hierarchii. Dwa sezony gry w Lidze Okręgowej (2004-2006), dwa sezony w IV Lidze (2006-2008) i znów spadek do "okręgówki", a potem w sezonie 2010/2011 spadek znów do Klasy A.
Po wojnie istniała też druga drużyna, która grała w Klasach: C, B i od przynajmniej sezonu 1971/1972 w Klasie A, w której dwukrotnie (sezony 1988/1989 i 1996/1997) wywalczyła drugie miejsce. Niestety rok później w sezonie 1997/1998 rezerwy Górnika Wojkowice spadły do Klasy B. Druga drużyna przestałą wtedy istnieć i potem tylko okazjonalnie była zgłasza do rozgrywek Klasy B. Obecnie w sezonie 2022/2023 rezerwy Górnika grają właśnie w Klasie B
SEZONY PIŁKARSKIE
UWAGA: cyfra w nawiasie po nazwie ligi/klasy w której w danym sezonie grała drużyna Górnika oznacza jaki kolejny szczebel rozgrywek w tym sezonie stanowiła podana liga/klasa.
Lata 1926 - 1937
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | UWAGI |
---|---|---|---|
1926 | ? | ? | |
1927 | ? | ? | - |
1928 | ? | ? | - |
1929 | ? | ? | - |
1930 | ? | ? | - |
1931 | ? | ? | |
1932 | ? | ? | - |
1933 | ? | ? | - |
1934 | ? | ? | |
1934/1935 | ? | ? | |
1935/1936 | B klasa Zagłębie Grupa II | 2 | 14 19 38-14 |
1936/1937 | ? | ? | - |
Lata 1937 - 1939
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | UWAGI |
---|---|---|---|
1937/1938 | ? | ? | |
1938/1939 | ? | ? | - |
1939/1940 | ? | ? | - |
Lata 1945 - 1956 - PIERWSZA DRUŻYNA
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1945 | Piłka nożna: Eliminacje - Grupa II (Zagłębie) - Sezon 1945 | 5-11 | 20 | ? | - | - | - | ? | ? | Jako Jowisz Wojkowice Komorne. Brak końcowej tabeli rozgrywek | |
1945/1946 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Zagłębie) - Sezon 1945/1946 | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | Jako Jowisz Wojkowice Komorne. Brak końcowej tabeli rozgrywek | |
1946/1947 | ???, | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
1947 | ???, | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
1948 | ???, | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
1949 | ???, | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
1950 | ???, | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
1951 | ???, | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
1952 | Piłka nożna: Klasa A Katowice, grupa X (Będzin II) - Sezon 1952 (3) | 6/8 | 14 | 9 | - | - | - | 22 | 24 | Jako Górnik Wojkowice. Brak końcowej tabeli rozgrywek. SPADEK DO KLASY B | |
1953 | ???, | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
1954 | - | - | - | - | |||||||
1955 | ? | ???, | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1956 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa V Katowice - Sezon 1956 (4) | 6/10 | 18 | 17 | - | - | - | 29 | 29 | - |
Lata 1957 - 1962 - PIERWSZA DRUŻYNA
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1957 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1957 (4) | 2/10 | 18 | 23 | 51 | 27 | - |
1958 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1958 (4) | 4/10 | 18 | 21 | 46 | 29 | - |
1959 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1959 (4) | 2/9 | 16 | 21 | 30 | 21 | - |
1960 | Piłka nożna: Klasa A, Grupa I (Zagłębie) - Sezon 1960 (4) | 1/9 | 16 | 27 | 48 | 19 | AWANS DO III LIGI ZAGŁĘBIE. |
1960/1961 | III Okręgowa Zagłębie | 6 | 22 | 22 | 51 | 47 | - |
1961/1962 | III Okręgowa Zagłębie | 3 | 22 | 25 | 47 | 37 | - |
LATA 1952-1961 - DRUGA DRUŻYNA
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1952 | |||||||
1953 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
1954 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
1955 | ? | ? | ? | ? | ? | ||
1956 | ? | ? | ? | ||||
1957 | Klasa C, Grupa IV (Sosnowiec) - Sezon 1957 (6) | 1/8 | 14 | ? | ? | ? | AWANS DO KLASY B SOSNOWIEC. Brak końcowej tabeli rozgrywek |
1958 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1958 (5) | 8/10 | 18 | 15 | 44 | 60 | - |
1959 | Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1959 | 2-10/10 | 18 | ? | ? | ? | Brak końcowej tabeli rozgrywek |
1960 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1960 (5) | 1-8/8 | 14 | ? | ? | ? | Brak końcowej tabeli rozgrywek |
1960/1961 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1960/1961 (5) | 2-8/8 | 14 | ? | ? | ? | Brak końcowej tabeli rozgrywek |
Lata 1962 - 1980 - PIERWSZA DRUŻYNA
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1962/1963 | Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa Zagłębie - Sezon 1962/1963 (3) | 3/12 | 22 | 25 | - | - | - | 54 | 33 | - |
1963/1964 | 1963/64 III liga śląska grupa III (3) | 6/12 | 22 | 20 | 9 | 2 | 11 | 41 | 35 | - |
1964/1965 | 1964/65 III liga śląska grupa III (3) | 8/14 | 26 | 27 | 10 | 7 | 9 | 51 | 38 | - |
1965/1966 | 1965/66 Liga Okręgowa Katowice grupa III | 1/13 | 24 | 38 | - | - | - | 78 | 30 | AWANS DO III LIGI6 (LIGI MIĘDZYWOJEWÓDZKIEJ) |
1966/1967 | ? | ? | - | - | - | - | - | |||
1967/1968 | Liga III, Grupa II (Kraków) (3) | 1/16 | 30 | 50 | - | - | - | 64 | 21 | AWANS DO II LIGI |
1968/1969 | II Liga (2) | 13 | - | - | - | - | - | - | - | SPADEK DO III LIGI |
1969/1970 | Piłka nożna: Liga III, Grupa II (Kraków) - Sezon 1969/1970 (3) | 4/16 | 30 | 33 | - | - | - | 46 | 39 | - |
1970/1971 | Piłka nożna: Liga III, Grupa II (Kraków) - Sezon 1970/1971 (3) | 9/16 | 30 | 30 | 12 | 6 | 12 | 44 | 32 | - |
1971/1972 | Liga III, Grupa II (Kraków) (3) | 3/16 | 30 | 36 | - | - | - | 47 | 32 | - |
1972/1973 | Liga III, Grupa II (Kraków) (3) | 4/16 | 30 | 38 | - | - | - | 40 | 30 | AWANS PO BARAŻU DO II LIGI |
1973/1974 | II Liga, Grupa Południowa (2) | 10 | - | - | - | - | - | - | - | - |
1974/1975 | II Liga, Grupa Południowa (2) | 15 | - | - | - | - | - | - | - | SPADEK DO LIGO OKRĘGOWEJ (WOJEWÓDZKIEJ) KATOWICE |
1975/1976 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1976/1977 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1977/1978 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1978/1979 | Piłka Nożna Liga Okręgowa 1978/1979 grupa II Katowice (4) | 6/16 | 30 | 34 | - | - | - | 58 | 30 | - |
1979/1980 | Piłka Nożna Liga Okręgowa 1979/1980 grupa I Katowice (4) | 7/16 | 30 | 32 | - | - | - | 39 | 39 | - |
LATA 1962-1980 - DRUGA DRUŻYNA
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGII |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1962/1963 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1963/1964 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1964/1965 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1965/1966 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1966/1967 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1967/1968 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1968/1969 | ? | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1969/1970 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1970/1971 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1971/1972 | Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 1971/1972 (5) | 7/13 | 24 | 22 | - | - | - | 44 | 34 | - |
1972/1973 | Piłka Nożna Klasa A 1972/1973 grupa Sosnowiec (5) | 6/14 | 26 | 24 | - | - | - | 50 | 43 | - |
1973/1974 | Piłka Nożna Klasa A 1973/1974 grupa Sosnowiec (5) | 7/14 | 26 | 27 | - | - | - | 37 | 32 | - |
1974/1975 | Klasa A (Sosnowiec) (5) | 4/14 | 26 | 34 | - | - | - | 75 | 40 | - |
1975/1976 | Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 1975/1976 (5) | 4/14 | 26 | 31 | 14 | 3 | 9 | 57 | 31 | przeniesienie do Klasy A Bytom |
1976/1977 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1977/1978 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1978/1979 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1979/1980 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
Lata 1980 - 2000 - PIERWSZA DRUŻYNA
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGII |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1980/1981 | Piłka Nożna Liga Okręgowa 1980/1981 grupa I Katowice (4) | 5/16 | 30 | 35 | 12 | 11 | 7 | 45 | 33 | - |
1981/1982 | Piłka Nożna Liga Okręgowa 1981/1982 grupa II Katowice (4) | 7/16 | 30 | 31 | - | - | - | 44 | 33 | - |
1982/1983 | Piłka Nożna Liga Okręgowa 1982/1983 grupa I Katowice (4) | 1/16 | 30 | 46 | - | - | - | 64 | 30 | AWANS DO III LIGI |
1983/1984 | III Liga | 4 | - | - | - | - | - | - | - | 46 pkt, 63-30 |
1984/1985 | III Liga | 10 | - | - | - | - | - | - | - | 25 pkt 19-21 |
1985/1986 | III Liga, Grupa VI (3) | 15 | - | - | - | - | - | - | - | SPADEK DO KLASY OKRĘGOWEJ KATOWICE |
1986/1987 | ? | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
1987/1988 | Klasa Okręgowa | 9 | - | - | - | - | - | - | - | 29 pkt. 25-25 |
1988/1989 | Klasa Okręgowa | 4 | - | - | - | - | - | - | - | AWANS DO IV LIGI |
1989/1990 | Piłka nożna: Liga IV, Grupa "śląska" I - Sezon 1989/1990 | 3/16 | 30 | 39 | - | - | - | 42 | 20 | - |
1990/1991 | Piłka nożna: Liga IV, Grupa "śląska" I - Sezon 1990/1991 | 6/14 | 26 | 30 | - | - | - | 25 | 19 | |
1991/1992 | IV Liga Katowice | 10 | - | - | - | - | - | - | - | 30 29 41-42 |
1992/1993 | Piłka nożna: Liga IV, Grupa "śląska" I - Sezon 1992/1993 | 9/18 | 34 | 33 | 11 | 11 | 12 | 49 | 39 | |
1993/1994 | Piłka nożna: Liga IV, Grupa "śląska" I - Sezon 1993/1994 | 1/18 | 34 | 51 | 21 | 9 | 4 | 84 | 32 | AWANS DO III LIGI |
1994/1995 | III Liga, Grupa Katowicka | 15 | - | - | - | - | - | - | - | 34 31 26-40 |
1995/1996 | III Liga, Grupa Katowicka | 9 | - | - | - | - | - | - | - | 34 43 34-36 |
1996/1997 | III Liga, Grupa Katowicka | 6 | - | - | - | - | - | - | - | 34 48 38-37 |
1997/1998 | III Liga, Grupa Katowicka | 18 | - | - | - | - | - | - | - | 34 5 17-87 |
1998/1999 | Klasa A (Sosnowiec) | 5 | 30 | 55 | - | - | - | 89 | 50 | - |
1999/2000 | VI Piłka Nożna Klasa A 1999/2000 grupa Sosnowiec | 8/15 | 28 | 33 | - | - | - | 51 | 56 |
Lata 1980 - 2000 - DRUGA DRUŻYNA
Lata 2000 - 2015 - PIERWSZA DRUŻYNA
W latach 2000 - 2015 klub funkcjonował pod nazwą Milenium Wojkowice
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2000/2001 | Piłka Nożna Klasa A 2000/2001 grupa Sosnowiec | 2/16 | 30 | 69 | - | - | - | 84 | 21 | - |
2001/2002 | 2001/02 klasa A Sosnowiec | 4/16 | 30 | 54 | - | - | - | 48 | 43 | - |
2002/2003 | Klasa A (Sosnowiec) (7) | 4/16 | 30 | 61 | - | - | - | 80 | 38 | - |
2003/2004 | Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2003/2004 | 1/17 | 32 | 80 | 26 | 2 | 4 | 86 | 29 | AWANS DO LIGI OKRĘGOWEJ KATOWICE |
2004/2005 | Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2004/2005 (5) | 4/15 | 28 | 51 | 14 | 9 | 5 | 47 | 23 | - |
2005/2006 | Piłka nożna: Liga Okręgowa, Grupa II (Katowice) - Sezon 2005/2006 (5) | 1/15 | 28 | 60 | 19 | 3 | 6 | 55 | 26 | AWANS DO IV LIGI KATOWICE |
2006/2007 | Liga IV ("śląska"), Grupa I (4) | 13/16 | 30 | 29 | 8 | 5 | 17 | 32 | 61 | - |
2007/2008 | Piłka nożna: Liga IV, Grupa "śląska" I - Sezon 2007/2008 (4) | 15/16 | 30 | 14 | 3 | 5 | 22 | 18 | 83 | SPADEK DO KLASY OKRĘGOWEJ KATOWICE |
2008/2009 | Liga Okręgowa, Grupa Katowice II | 6 | - | - | - | - | - | - | - | - |
2009/2010 | Liga Okręgowa, grupa: Katowice II | 9 | - | - | - | - | - | - | - | - |
2010/2011 | Liga Okręgowa, grupa: Katowice II | 14 | - | - | - | - | - | - | - | SPADEK DO KLASY A SOSNOWIEC |
2011/2012 | Klasa A, Grupa Sosnowiec | 11/16 | 30 | 36 | 11 | 3 | 16 | 50 | 70 | - |
2012/2013 | Klasa A, Grupa Sosnowiec (7) | 7/16 | 30 | 39 | 11 | 6 | 13 | 42 | 43 | - |
2013/2014 | Piłka nożna: Klasa A (Sosnowiec) - Sezon 2013/2014 (7) | 6/15 | 28 | 40 | 12 | 4 | 12 | 51 | 50 | - |
2014/2015 | Klasa A, Grupa Sosnowiec (7) | 5/16 | 30 | 43 | 12 | 7 | 11 | 48 | 34 | - |
LATA 2000-2015 - DRUGA DRUŻYNA
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2000/2001 | Piłka Nożna Klasa B 2000/2001 grupa I Sosnowiec | 10/14 | 26 | 28 | 50 | 78 | - |
2001/2002 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
2002/2003 | Piłka nożna: Klasa B, Grupa I (Sosnowiec) - Sezon 2002/2003 | 5/10 | 18 | 23 | 29 | 41 | - |
2003/2004 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
2004/2005 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
2005/2006 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
2006/2007 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
2007/2008 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
2008/2009 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
2009/2010 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
2010/2011 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
2011/2012 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
2012/2013 | - | - | - | - | - | ||
2013/2014 | ?/? | - | - | - | - | - | |
2014/2015 | - | - | - | - |
LATA PO 2015 ROKU - PIERWSZA DRUŻYNA
W 2015 roku klub powrócił do swojej tradycyjnej nazwy; Górnik Wojkowice
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGII |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2015/2016 | Klasa A (Sosnowiec) (7) | 3/18 | 34 | 76 | 24 | 4 | 6 | 119 | 36 | - |
2016/2017 | Klasa A (Sosnowiec) (7) | 1/18 | 34 | 85 | 28 | 1 | 5 | 110 | 23 | AWANS DO KLASY OKRĘGOWEJ KATOWICE |
2017/2018 | Klasa Okręgowa, Grupa IV (Katowice) (6) | 2/16 | 30 | 65 | 20 | 5 | 5 | 87 | 42 | -
|
2018/2019 | Piłka nożna: Klasa Okręgowa, Grupa IV (Katowice) - Sezon 2018/2019 (6) | 5/16 | 30 | 56 | 17 | 5 | 8 | 79 | 46 | - |
2019/2020 | ? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
2020/2021 | ? | - | - | - | - | - | - | - | - |
LATA 2015-2020 - DRUGA DRUŻYNA
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | Z | R | P | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGII |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2015/2016 | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
2016/2017 | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
2017/2018 | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
2018/2019 | ?/? | - | - | - | - | - | - | - | - | |
2019/2020 | Piłka nożna: Klasa B (Sosnowiec) - Sezon 2019/2020 (8) | 6/11 | 10 | 17 | 5 | 2 | 3 | 34 | 19 | z uwagi na ogólnoświatową pandemię COVID-19 rozgrywki zostały przerwane po rundzie jesiennej i uznane za zakończone. |
SEKCJA BOKSERSKA
Najwcześniej, bo już w 1945 roku, z inicjatywy działaczy Związku Walki Młodych w Wojkowicach starano się założyć sekcję bokserską. Pierwszy Krok Bokserki w Wojkowicach, organizowany w budynku Stanisława Polaka, na tzw. Giełdzie przy ul. Sobieskiego, przy współudziale Aleksandra Pogody zdawał się te aspiracje potwierdzać. Pierwsi bokserzy wojkowscy z tego okresu to: Hilary Szymoniak, Sambor, Jan Gilos, Ireneusz Krzemiński, Józef Sitko, Stanisław Sadowski i Mieczysław Ciuk. Niestety ich wysiłek nie przyniósł większego i trwałego sukcesu organizacyjnego.
SEKCJA MOTOROWA
Potem, w latach 1951 - 1958 aktywną działalność przejawiała sekcja motorowa założona przez inż. Mariana Wajgiela. Najlepszymi zawodnikami sekcji byli wówczas: Kazimierz Makoła, Zbigniew Szulc i Mieczysław Knapik. Odnieśli oni szereg sukcesów sportowych, ale sekcja z czasem rozpadła się.
SEKCJA GIER SPORTOWYCH
W 1951 roku zawiązano sekcję gier sportowych, w skład, której wchodzili takie dyscypliny, jak: siatkówka, koszykówka, pływanie, gimnastyka, szachy i narciarstwo.
SEKCJA PIŁKI RĘCZNEJ
W roku 1955 powstały w Żychcicach i Kamycach drużyny piłki ręcznej (męska i żeńska), których kierownikiem (a także czynnym zawodnikiem) był Jan Kozieł i wspomagający go Czesław Pawełczyk. Do wybijających się zawodników należeli: Marian i Józef Pawełczykowie, Zygmunt Zięba i Józef Waloszczyk. Z usportowionej rodziny Pawełczyków w drużynie żeńskiej występowały: Halina i Barbara. Poźniej - ze względu na różne trudności - drużyny te walczyły już jako sekcje KS "Górnik". Wielki sukces odnieśli wówczas młodzi chłopcy - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, którzy w Szkolnych Mistrzostwach Polski zdobyli 3 miejsce. Piłkarze ręczni "Górnika" przez wiele lat utrzymywali się w czołówce sportowej wojewodztwa (trener: Zbigniew Żelichowski). W latach 80-tych najlepszymi zawodnikami sekcji byli: Andrzej Grzesik, Marek Kosiński, Mateusz Łukasik i Jacek Welon. Organizacyjnie sekcję prowadzili: inż. Marek Herman, Zdzisław Góra, Tadeusz Dudek i Wiesław Nowak. Niestety w 1982 r. sekcja zawiesiła swą działalność.
SEZON | POZIOM ROZGRYWKOWY | MIEJSCE | MECZE | PUNKTY | BRAMKI (+) | BRAMKI (-) | UWAGI |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1970/1971 | Klasa B, Grupa I | 7/10 | 18 | 15 | - | - | - |
1971/1972 | B klasa Grupa 2 | 3/8 | 14 | 18 | 262 | 189 | - |
1972/1973 | ? | ?/? | - | - | - | - | - |
SEKCJA GIMNASTYCZNA
Sekcja gimnastyczna kierowana przez działaczy: Stefana Polaka, Apoloniusza Hatlapę i Władysława Chłądzyńskiego miała sporo indywidualnych sukcesów; do najzdolniejszej młodzieży gimnastycznej należeli wówczas: Urszula Ozimkowska, Henryka Halicka, Katarzyna Czapla i Paweł Głogowski.
SEKCJA SIATKÓWKI
Sekcję siatkówki Józef Gregorczyk zawiązał przede wszystkim z myślą o młodzieży górniczej, która przybyła na teren Wojkowic z innych obszarów i zamieszkiwała w miejscowym Domu Górnika. Okresowo dała ona swym wychowankom wiele sportowej satysfakcji.
SEKCJA PŁYWACKA
Sekcja pływacka, także miała za cel raczej usportowienie młodzieży wojkowickiej niż wyczyn sportowy. Kierownikami sekcji byli m.in. Zygmunt Baran i Hilary Szymoniak.
SEKCJA NARCIARSKA
Również cel usportowienia miejscowej młodzieży przyświecał ówczesnej sekcji narciarskiej kierowanej przez Romana Koreckiego, Zbigniewa Żelichowskiego i Zdzisława Kamińskiego, oraz
SEKCJA TENISA ZIEMNEGO
Miała za cel usportowienie miejscowej młodzieży.
SEKCJA SZACHOWA
Przez wiele lat aktywnie pracowała sekcja szachowa, w której wiele czasu poświęcili: Wacław Olszówka, Leszek Borg i Czesław Stanecki.
SEKCJA KOLARSKA
W 1958 r. została założona sekcja kolarska, której kierownikiem został Aleksander Pogoda. Skupiła ona utalentowaną młodzież kolarską z Wojkowic, Grodźca, Rogoźnika, Będzina, Grodkowa i Sosnowca. W pierwszym okresie bezprzecznie najlepszym kolarzem sekcji był Tadeusz Kasperek, ale sukcesy odnosili także inni: Włodzimierz Wójcik, Apoloniusz Hatlapa, potem Korpak, Pierzchała, Tkacz, Bijak i inni. Sekcję po A. Pogodzie prowadzili: Marek Herman, Tadeusz Knapik i Stanisław Fiderek. Aktywnie działała ona jednak tylko do 1963 r.
SEKCJA TENISA STOŁOWEGO
Również w 1958 r. założona została sekcja tenisa stołowego. Pnąc się w hierarchii sportowej doszła ona do poziomu II Ligi Śląskiej i odnosila wiele sukcesów. Do najlepszych zawodników tej sekcji należeli: Grażyna Stojek, Marian i Zenon Doboszowie oraz Krzysztof Gajdka. Obecnie drużyną kierują: Kazimierz Flak, Stefan Pawełczyk i Zenon Dobosz.
SEKCJA LEKKOATLETYCZNA
W latach sześćdziesiątych, również w Wojkowicach młodzież zaczęła uprawiać lekkoatletykę. Niestety sekcja nie przetrwała do dnia dzisiejszego i jej działalność została zawieszona w połowie lat siedemdziesiątych. Na przestrzeni tych kilkunastu lat na bieżniach, rzutniach i skoczniach pojawiło się wielu utalentowanych zawodników, którzy odnosili indywidualne sukcesy. Należeli do nich: w sprintach: Czesław Paliński, Krystyna Ligęza, Stanisława Góra, Kazimierz Gajda i Zenon Świdziński, w biegach średnich: Zygmunt Witek, Włodzimierz Gazda, Marek Granica, Ryszard Wyderka i Wanda Liczban, w biegach długich - Oleksiak, w skokach: Adam Kazimierczak, Andrzej Ledwoch, Wanda Poniatowska, Roman Bacia i Andrzej Grzesik, w rzutach: Włodzimierz Nikodem, Tadeusz Binko, Zofia Musiał i Leszek Granica.
SEKCJA KARATE
Najmłodszą sekcję stanowią karatecy, którzy rozpoczęli pracę roku 1985 pod wodzą Mieczysława Wawrzonkiewicza. W początkach działalności swą sportową postawą i licznymi sukcesami wybijał się Andrzej Miszkiewicz, a sekundowali mu dzielnie: Antoni Trojanowski, Tomasz Dobrowolski, Robert Bednarski, Robert Strumiński, Paweł Obora, Tadeusz Wójcik, Krzysztof Pigiel i Janusz Dobosz. W latach dziewięćdziesiątych sukcesy odnosili także: Piotr Dymarczyk, Jacek Lipiński, Jan Życiński, Ireneusz Kozieł, Tomasz Jamuła, Witold Stępień, Tomasz Jaroń, Tomasz Zygmunt, Paweł Wolski, Bartosz Imielski i Tomasz Byjos. Trenerami byli: Zbigniew Wojtkowiak, Tadeusz Wójcik i Jan Życiński. Sukcesy młodych karateków trwają.
BIBLIOGRAFIA
- Osiemdziesiąt lat sportu w Wojkowicach 1925 - 2005
- "Wiadomości Zagłebia", lata 1973-1996
- "Sport Śląski", lata 1986-1994
- "Tempo", lata 1994-2002
- "Dziennik Zachodni", lata 1998-2002
LINKI ZEWNĘTRZNE
- www.90minut.pl
- https://www.wojkowice.pl/miasto/dzieje_sportu
Tekst i wyniki: NK