MOSiR Sosnowiec

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 19:16, 13 cze 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje) (→‎Historia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

MOSiR Sosnowiec / Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – działający od 1961 roku, do 1975 jako Miejski Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku - podmiot zajmujący się krzewieniem kultury fizycznej, sportu i rekreacji wśród mieszkańców Sosnowca, posiadający w utrzymaniu obiekty sportowe na terenie miasta, prowadzi także sekcje sportowe oraz organizuje zawody na szczeblu lokalnym i wyższych. Jednostkami budżetowa utrzymywana przez samorząd miasta Sosnowca.


Sekcje sportowe

Obiekty sportowe

Obiekty rekreacyjne

Historia

W czerwcu 1950 utworzono w Sosnowcu Miejski Komitet Kultury Fizycznej, podległy Wojewódzkiemu Komitetowi Kultury Fizycznej w Katowicach. Komitet rozpoczął proces tworzenia kół sportowych w zakładach pracy, koordynujących ich pracę zrzeszeń sportowych (szkolnych, branżowych, zakładowych) oraz sekcji społecznych różnych dyscyplin sportowych a także organizację imprez masowych. W wyniku zmian politycznych po 1956 i demokratyzacji sportu w 1961 w Sosnowcu utworzono Miejski Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki, podporządkowany Miejskiej Radzie Narodowej i jej prezydium oraz Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej. Z inicjatywy Miejskiego Komitetu powstały obiekty sportowe, takie jak: Stadion Ludowy, basen w Parku Sieleckim, czy pływalnie przy ul. Żeromskiego. Dla bezpośredniego zarządzania bazą sportową w lutym 1966 powołano do życia Miejski Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku.

W 1975 prezydent miasta Sosnowca w miejsce MOSTiW powołał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR). Ośrodek, poza dotychczasowymi, przejął nowe obiekty sportowe, które znalazły się na terenie włączonych w wyniku reformy administracji terenowej do Sosnowca: Kazimierza Górniczego, Klimontowa, Zagórza i Maczek. Do MOSiR-u włączono Górnicze Kluby Sportowe: „Górnik” z Zagórza (z 333 zawodnikami i 580 członkami), Kazimierza (ze 130 zawodni-kami i 4010 członkami) oraz Klimontowa (ze 186 zawodnikami i 2400 członkami).