Stadion Ludowy (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
(Przekierowano z Stadion Ludowy)
Zdjęcie lotnicze autorstwa Stanisława Meusa 1966
Plan stadionu


Stadion Ludowy - obiekt sportowy w Sosnowcu w dzielnicy Stary Sosnowiec przy ulicy Kresowa 1; Obiekty na którym swoje mecze rozgrywa klub piłkarski Zagłębie Sosnowiec


Historia

Decyzja o budowie tego obiektu zapadła na początku lat 50., ponieważ kameralny obiekt przy ulicy Mireckiego nie był w stanie pomieścić kilkudziesięciu tysięcy kibiców odnoszącej wtedy sukcesy Stali Sosnowiec (późniejszego Zagłębia). W 1954 roku powołano do życia Komitet Budowy Parku Kultury Fizycznej Sosnowiec – Szopienice, zatwierdzono projekt i rozpoczęto budowę nowego obiektu na terenie ówczesnego miasta Szopienice, a sam stadion miał służyć mieszkańcom obu miast.


Stadion budowano w czynie społecznym, głównie rękami młodzieży. Na apel wspomnianego Komitetu, by "zakasać rękawy i przyłączyć się do pracy", który został skierowany do blisko 400 szkół i przedsiębiorstw, odpowiedziało zaledwie 30. Do budowy nie dołączyła się żadna kopalnia. Największa pomoc przy sypaniu wałów przyszła od załóg hut: Huty Milowice i Huty Sosnowiec. Do budowy wałów widowni zużyto 120 000 m sześciennych ziemi. Stadion posiadał 32 sektory mieszczące 26 500 miejsc siedzących. Łącznie z miejscami stojącymi mógł pomieścić 40 000 widzów. Wokół stadionu posadzono 42 000 krzewów i 1 200 drzew tworząc tym samym Parku Kultury Fizycznej Sosnowiec-Szopienice. Nazwę wyłoniono w drodze konkursu.

Uroczyste otwarcie Stadionu Ludowego miało nastąpić 7 października 1956 roku. Na inaugurację jako rywala Stali Sosnowiec zaproszono węgierski zespół Vasas Csepel Budapeszt. Z powodu ulewnych deszczy obawiano się o stan murawy Stadionu Ludowego dlatego towarzyskie spotkanie z Węgrami przeniesiono na stary stadion przy Alei Mireckiego, a uroczystą fetę z okazji otwarcia nowego obiektu przesunięto o 2 tygodnie. Ponowna inauguracja, tym razem już na Stadionie Ludowym nastąpiła 21 października 1956, gdzie Stal Sosnowiec zagrała z Gwardią Bydgoszcz. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1, a bramkę dla sosnowiczan w 7 minucie zdobył Czesław Uznański, przechodzącym tym samym do historii jako strzelec pierwszego gola na Stadionie Ludowym. Oprócz meczu piłkarskiego odbył się w tym dniu jeszcze mecz rugby Górnika Kochłowice i Polonii Bytom. Całe widowisko zgromadziło 40 000 widzów.

Na przełomie 1959 i 1960 roku do Katowic przyłączono tereny należące wcześniej do miasta Szopienice, a przede wszystkim: Dąbrówkę Małą, Burowiec, Szopienice, Nikiszowiec, Janów i Giszowiec. Szopienice stały się dzielnicą, a Stadion Ludowy znalazł się na terenie Katowic. Po niespełna roku podjęto decyzję o przesunięciu granic: 29 grudnia 1960 r. ukazało się więc rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zmiany granic pomiędzy Katowicami a Sosnowcem na mocy którego, Park Kultury Fizycznej i Wypoczynku wraz ze Stadionem znalazł się w granicach Sosnowca.

Wskutek prac modernizacyjnych na Stadionie Ludowym jesienią 2007 r. Zagłębie rozgrywało swoje mecze na stadionie MOSiRu w Wodzisławiu Śląskim. Podczas modernizacji zainstalowano oświetlenie o natężeniu 1877 lux, wyremontowane zostały szatnie, zamontowano podgrzewanie płyty stadionu, wybudowano zadaszenie nad jedną z trybun. Podczas remontu stadionu w Krakowie, w sezonie 2009/2010, Stadion Ludowy gościł zastępczo drużyny Wisły i Cracovi.

Dane techniczne:

  • pojemność: 7 500,
  • maksymalna liczba widzów: 13 000,
  • oświetlenie: 1877 lux,
  • inauguracja: 21.10.1956 (Stal Sosnowiec – Gwardia Bydgoszcz, 1-1),
  • renowacje: 2007,
  • rekord frekwencji: 40 000 (Stal Sosnowiec - Gwardia Bydgoszcz, 21.10.1956),
  • murawa: 105 × 68 z ogrzewaną płytą boiska,
  • zarządca: MOSiR Sosnowiec


Galeria