Klimontowskie Centrum Aktywności Rodzinnej (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie

Klimontowskie Centrum Aktywności Rodzinnej w Sosnowcu - jeden z większych kompleksów sportowo – rekreacyjnych w mieście; Zlokalizowany w dzielnicy Klimontów przy ulicy Hubala Bobrzańskiego 99A. Na terenie Centrum znajdują się:

  • czterotorowa niecka basenu pływackiego o wymiarach 25 x 9 metrów i głębokości od 0,9 do 2 metrów,
  • sauna,
  • salka gimnastyczna,
  • sala fitness,
  • siłownia,
  • salka do zajęć gimnastyki korekcyjnej,
  • sale animacji kulturalnej oraz sala konferencyjna.

Historia

Obiekt został wybudowany dzięki załodze kopalni „Klimontów”; Oddany do użytku w 1965 roku; Pierwotnie oprócz funkcji obiektu rekreacyjnego pełnił także rolę zbiornika przeciwpożarowego dla wspomnianej kopalni. W pierwszych latach działalności z Pływalni korzystali przede wszystkim górnicy, wkrótce jednak stała się obiektem treningowym dla sekcji pływackiej Klubu Sportowego „Górnik” Klimontów, który w roku 1976 przekształcił się w Klub Sportowy „Górnik” Sosnowiec.

W konsekwencji zmian polityczno – gospodarczych, jakie nastąpiły na przełomie lat 80. i 90. minionego wieku, basen w Klimontowie przejął sosnowiecki samorząd. W roku 1996 zarząd nad obiektem przekazano Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Sosnowcu.

W roku 2012 Pływalnia została częściowo odnowiona – gruntownie wyremontowano nieckę basenową, plażę, salkę gimnastyczną oraz poczekalnię. W efekcie do dyspozycji klientów oddano: nieckę basenu pływackiego (4 – torową z wydzielonymi 2 torami do pływania) o wymiarach 25 x 9 metrów, głębokości od 0,9 do 2 metrów, saunę (9 miejsc), salkę gimnastyczną (20 x 9 metrów), z której można korzystać w czasie kąpieli ogólnodostępnej, zajęć aerobiku i aquaerobiku, szatnie z zamykanymi szafkami.

Prace modernizacyjne będą kontynuowane w 2015 r. Dnia 29 stycznia 2015 r. podpisana została umowa na modernizację obiektu. W efekcie przebudowy mieszkańcom Sosnowca zostanie oddane do użytku nowoczesne centrum aktywności w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji. Realizację projektu zlecono będzińskiej spółce Banimex. Remont obejmie przede wszystkim pierwsze piętro obiektu, gdzie docelowo powstaną dwie sale fitness, siłownia oraz salka do zajęć gimnastyki korekcyjnej wraz z zapleczem szatniowym oraz klatką schodową. Wymienione zostaną instalacje, a także elewacja Pływalni. Gruntownej modernizacji zostanie poddane także otoczenie obiektu, gdzie przewiduje się m. in. wydzielenie strefy parkingowej.