Cmentarz katolicki przy ul. Zuzanny w Sosnowcu-Zagórzu

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kaplica cmentarna

Cmentarz w Zagórzu przy ul. Zuzanny - założony został na początku lat 60. XIX w. Zajmuje powierzchnię 6 ha. Podlega administracji dwóch parafii: św. Joachima w Zagórzu i Podwyższenia Krzyża Świętego na Środuli.

Spis treści

Historia

Neogotycką kaplicę cmentarną wybudowano staraniem ks. Józefa Dotkiewicza, proboszcza parafii Zagórskiej od 1873 r., dzięki któremu cmentarz został również ogrodzony.

Nekropolia ta jest historycznym miejscem, przypominającym o niektórych tragicznych wydarzeniach w dziejach regionu. Tutaj bowiem znajdują się zbiorowe mogiły uczestników walk o niepodległość i robotników pomordowanych podczas rewolucji 1905 r.

Jedna z mogił kryje prochy kilku uczestników powstania styczniowego 7. oddziału Apolinarego Kurowskiego. Na grobie umieszczono tablicę z inskrypcją: „Bóg-honor-ojczyzna / mogiła / powstańców 1863 r. / pamięci bohaterów / w 120 rocznicę powstania / parafianie św. Joachima. W innej zbiorowej mogile spoczywają szczątki 64 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w Zagłębiu, walcząc z okupantem niemieckim.

W masowym grobie pogrzebane wstały także zwłok i 34 robotników poległych w dniu 9 lutego 1905 r. pod hutą „Katarzyna”.

Znane osoby pochowane na tym cmentarzu

Na grobach cmentarza w Zagórzu widnieją nazwiska znanych postaci życia publicznego. Tutaj spoczywają m.in.:

Ciekawe nagrobki

Na cmentarzu zagórskim zachowały się oryginalne, artystycznie wykonane nagrobki z przełomu XIX i XX w. i okresu międzywojennego. Do ciekawszych obiektów należą:

Galeria

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego