Konstanty Antonowicz

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 08:39, 3 lip 2024 autorstwa Michał Kusiak (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zagłębiowskie Biogramy
Konstanty Antonowicz
Konstanty Antonowicz
Imię i nazwisko Konstanty Antonowicz
Data i miejsce urodzenia 1850
??? (Litwa Kowieńska)
Data i miejsce śmierci 1 czerwca 1928
Sosnowiec
Zawód Kolejarz
Nekrolog z lokalnej gazety

Konstanty Antonowicz (ur. 1850 roku na Litwie Kowieńskiej, zm. 1 czerwca 1928 r. w Sosnowcu) kolejarz.

Życiorys

Młodość i rodzina

Konstanty pochodzi z w rodziny Juozapasa Antanavićiusa i Ewy z NejćówNieznany. Nie jest znany powód i dokładna data wyjazdu Konstantego z Litwy i osiedlenia się na ziemiach polskich. Jego żoną była Marianna z Kalabińskich (1863-1933).

Praca na kolei

Konstanty pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Starania o posadę naczelnika stacji w Częstochowie nie powiodły się, zatrudnił się więc w Zawierciu. Później przeniósł się do Sosnowca, gdzie osiągnął najwyższe stanowisko zawodowe jako zastępca naczelnika stacji Sosnowiec Główny.

Pasja leczenia i życie osobiste

Konstanty interesował się leczeniem ludzi i zdrowym stylem życia. Choć marzył o studiach medycznych w Wiedniu, nie zrealizował tego planu. Uczestniczył jednak w kursach paramedycznych w Niemczech organizowanych przez zakon ks. Sebastiana Kneippa w Kolonii, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu leczenia naturalnymi metodami.

Ostatnie lata życia

Po zakończeniu pracy na kolei Konstanty Antonowicz kontynuował praktykę lekarską, specjalizując się w ziołolecznictwie. Zamieszkał w Sosnowcu, gdzie do końca życia udzielał pomocy chorym. Zmarł 1 czerwca 1928 roku.

Rodzina

Konstanty pozostawił po sobie siedmioro dzieci, w tym syna Bolesława, który również był kolejarzem, oraz córkę Bronisławę Lis, żonę inspektora szkolnego w Radomsku. Syn Jan studiował na politechnice w Budapeszcie i był budowniczym kolejowym, a Stefan pracował jako naczelnik Wydziału Gospodarczego Urzędu Miasta Sosnowca.

Źródło