Urząd Miejski w Sosnowcu

Z WikiZagłębie
Gmach Ratusza w Sosnowcu
Siedziba Magistratu w Sosnowcu w czasie obchodów Święta 1 Maja rok około 1925r.
Pracownicy Magistratu w Sosnowcu 1925r.
Dziewczynka z kozami a w tle budynek Urzędu Miejskiego
Sala Sesyjna podczas obrad Rady Miejskiej w 1992 r.
Sala Sesyjna podczas obrad Rady Miejskiej w 1992 r.

Urząd Miejski w Sosnowcu – jest siedzibą władz samorządowych Miasta Sosnowca. Główny budek Urzędu znajduje się przy ul. Zwycięstwa 20 w Sosnowcu.

Informacje

Władze Samorządowe:

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek: 7.30 - 18.00
  • wtorek, środa, czwartek: 7.30 - 15.30
  • piątek: 7.30 - 13.00
  • sobota: 7.30 - 15.30 (tylko referat zgonów)

Historia

Początki magistratu
Po utworzeniu miasta biura sosnowieckiego magistratu ulokowano w wynajętych pomieszczeniach domów prywatnych: przy ul. Mikołajewskiej 6-8 (Kołłątaja) i Sadowej. W 1915 r. przeniesiono je na ul. Warszawską 6, do kamienicy czynszowej Mrokowskich. Taki stan istniał aż do 1934 r.

Decyzja budowy ratusza
Decyzję o wybudowaniu ratusza podjął w lipcu 1933 r. ówczesny prezydent komisaryczny Sosnowca, Wincenty Kuźniak, a zatwierdził ją wojewoda kielecki Dziadosz. Warunki do realizacji tych zamierzeń były sprzyjające, gdyż utworzony w 1933 r. do zwalczania bezrobocia Fundusz Pracy przyznawał kredyty na roboty inwestycyjne. W ten sposób Zarząd Miasta uzyskał na budowę obiektu pożyczkę w wysokości 527 tys. zł.

Komitet Budowy ratusza
Sprawami organizacyjnymi zajął się powołany w tym celu Komitet Budowy, do którego weszli: W. Kuźniak, Ignacy Bereszko, Edmund Salak, Artur Likiernik, Józef Hackenberg, Franciszek Mroczkiewicz, Stanisław Dankowski, Hugon Almstaedt.

Konkurs na budynek Ratusza
Projekt architektoniczny ratusza próbowano pozyskać drogą konkursu. Do udziału w nim zaproszono sześciu architektów z Sosnowca, Krakowa, Kielc i Będzina (Wiktor Filipczyński, Witold Gąsiorowski, Tadeusz Rudzki, Jerzy Struszkiewicz, Tadeusz Telatycki, Stefan Wąs). Sąd Konkursowy w składzie W. Kuźniak, J. Bereszko, S. Dankowski, Wacław Krzyżanowski, Wacław Piotrowski ocenił w dniu 10 września 1933 r. zgłoszone prace. Stwierdzono jednak, iż żadna z nich, mimo pewnych pozytywów, nie nadaje się do realizacji. Z tego powodu rozpatrzono dodatkowy, szkicowy projekt, który na życzenie W. Kuźniaka opracował Budowniczy Miejski Stanisław Dankowski.

Uzyskał on akceptację jurorów, którzy przyznali również jego autorowi nagrodę przewidzianą dla zwycięzcy konkursu.

Budowa ratusza
Ratusz wybudowano według tego projektu po wprowadzeniu do niego drobnych zmian, na tzw. hałdach, na działce o powierzchni 7420 m2, którą miasto nabyło od Towarzystwa Akcyjnego Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich, drogą wymiany gruntów. Rozpoczętą w połowie października 1933 r. budowę obiektu ukończono już w końcu sierpnia 1934 r. Całkowity jej koszt, wraz z urządzeniem reprezentacyjnej sali Rady Miejskiej wyniósł 625 tys. zł. W pierwszych dniach września do nowego gmachu przeniesiono biura Zarządu Miejskiego.

Uroczystość poświęcenia ratusza
8 grudnia 1934 r. odbyła się, rozpoczęta Mszą św. w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wielka uroczystość poświęcenia ratusza, w której uczestniczyli: wojewoda kielecki Dziadosz, starosta będziński Józef Boksa, prezydent Sosnowca Hugon Almstaedt, byli prezydenci miasta, członkowie prezydium Izby Przemysłowo-Handlowej, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji. Gmach poświęcił ks. kan. Jankowski.

Architektura
Ratusz powstał jako elegancki, funkcjonalny budynek modernistyczny o czterech kondygnacjach w środkowej części i trzech w bocznych skrzydłach. „Wykonany starannie, robi pod względem rozplanowania, użytych konstrukcji i materiałów, bardzo dodatnie wrażenie” - ocenił go prof. arch. inż. W. Krzyżanowski. Elewację frontową ozdobił herb Sosnowca umieszczony nad środkowymi drzwiami balkonowymi pierwszego piętra. Kubatura budynku wynosiła 17 tys. m3, a powierzchnia użytkowa (bez korytarzy i WC) 2700 m2.

Modernizacja ratusza w latach 90. XX wieku
Przez dziesięciolecia ratusz był wygodną siedzibą władz miejskich. Dopiero w latach 90. XX wieku zadecydowano o jego modernizacji. Prace z tym związane, rozłożone na kilka etapów, rozpoczęto w sierpniu 1995 r. Przebudowując ratusz - obecny budynek Urzędu Miejskiego - kierowano się zasadą minimalnej ingerencji w zewnętrzną bryłę obiektu. Z tego względu wprowadzono jedynie dwa nowe elementy: wejście główne i nadbudowę poddasza, tworzącą piątą, jednoprzestrzenną kondygnację, przeznaczoną dla reprezentacyjnych funkcji biurowo-administracyjnych. W ciągu kilku lat przebudowano również parter, piwnice i wszystkie piętra oraz zagospodarowano przedpole „owego ratusza”. Prace te wykonywano w trakcie pełnienia przez Urząd wszystkich dotychczasowych funkcji.

Dzisiejszy budynek Urzędu Miejskiego jest nie tylko siedzibą władz samorządowych z nowoczesnymi pomieszczeniami, ale także sprawnym, funkcjonalnym, ogólnodostępnym obiektem obsługowo-usługowym.

Galeria

Na starej pocztówce

Wydawnictwa

Bibliografia