Władysław Baczyński junior

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Władysław Baczyński
Władysław Baczyński
Imię i nazwisko Władysław Baczyński
Data i miejsce urodzenia 8 października 1972
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 16 czerwca 2011
Katowice
Miejsce spoczynku Cmentarz katolicki przy ul. 11 Listopada w Sosnowcu-Pekinie
Zawód poeta, działacz społeczny

Władysław Baczyński - (ur. 8 października 1972 r. w Sosnowcu, zm. 16 czerwca 2011 r. w Katowicach) poeta, działacz społeczny.

Spis treści

Rodzina

Brat bliźniak Jadwigi Baczyńskiej.

Edukacja muzyczna

Od najmłodszych lat realizował swój talent muzyczny. Już jako 5-cio latek uczęszczał do Przedszkola Muzycznego, potem do Ogniska Muzycznego i do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sosnowcu. Grał na pianinie, skrzypcach i wiolonczeli. Jednak jego pasją był śpiew i gra na gitarze.

Udzielał się zawsze bezinteresownie i swoim talentem uświetniał wycieczki szkolne i studenckie, spotkania organizacji społecznych, był animatorem muzycznym Ruchu Światło-Życie oraz ministrantem, lektorem i kantorem w parafii Podwyższenia Krzyża św. w Sosnowcu. Przez wiele lat aktywnie działał muzycznie i nie tylko w ośrodku dla młodzieży prowadzonym przez Braci Szkolnych w Zagórzu. Wyjeżdżał na obozy młodzieżowe do Choszczna. Prowadził jako animator muzyczny letnie turnusy oazowe w diecezji częstochowskiej. Ukończył Szkołę Podstawową nr 16 w Sosnowcu, II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu, do którego uczęszczał w klasie o profilu klasycznym z rozszerzoną greką i łaciną. Kultura starożytna była jego pasją przez wszystkie lata.

Poświęca się dla bliskich

Zaraz po maturze, aby pomóc siostrze w kontynuowaniu studiów dziennych, podjął pracę w Banku Śląskim w Katowicach, gdzie pracował 7 lat i zajmował się komputeryzacją polskiej bankowości przy udziale specjalistów zza granicy. Jednocześnie studiował Prawo na Uniwersytecie Śląskim. W roku 1997 startował z pierwszego miejsca z listy Ruchu Odbudowy Polski w wyborach do Sejmu RP. Zdobył najwięcej głosów, jednak w ostatniej chwili przed wyborami zmieniono ordynację wyborczą ustanawiając 5% próg, który w Sosnowcu według oficjalnych wyników minimalnie nie został osiągnięty.

Jego pasją była muzyka

Władysław był aktywnym działaczem społecznym nie tylko w Ruchu Odbudowy Polski, ale również w młodzieżówce Solidarności i innych ugrupowaniach aktywnie walczących z ustrojem komunistycznym. Niejednokrotnie miał z tego powodu problemy. Jednak dobro Polski przedkładał ponad swoje własne. Jego pasją była muzyka, zawsze najpiękniejszym przeżyciem na wszystkich wydarzeniach prywatnych i społecznych było słuchanie piosenek Kaczmarskiego w wykonaniu Władka. Uwielbiał śpiewać a wszyscy uwielbiali słuchać Naszej Klasy i wielu innych piosenek, w tym również Gintrowskiego, SDM, Janusza Kofty, polskiej muzyki alternatywnej, muzyki religijnej. Na festiwalu piosenki angielskiej w II LO im. Plater zdobył pierwsze miejsce za wykonanie utworu „Bless the Lord my Soul”. W dziecięcym konkursie piosenki w Muszynie jako pierwszą nagrodę otrzymał płytę zespołu Babsztyl, która stała się później źródłem wielu przemyśleń. W tym piosenka o górniku oczekującym na emeryturę „ Jeszcze tylko rok i wyjedziesz już stąd” kończąca się sygnałem karetki pogotowia. Inteligencja Władysława nie pozwalała mu przejść obojętnie obok słuchanych tekstów, czytanych poezji, książek o tematyce społeczno-historycznej i literatury pięknej.

Vlad z Sosnowca

Po latach sam zaczyna pisać blog pod pseudonimem Vlad z Sosnowca posługując się prostą rymowanką dla szybkiego i łatwego przekazu swoich myśli. Czuje coraz większą bezradność wobec katastrofy społeczno-politycznej w kraju, a tragedię 10/04/10 przeżywa głębiej niż można sobie wyobrazić. Na pożegnanie siostry emigrującej za pracą do Wielkiej Brytanii wypowiada ważne słowa: „Pamiętaj gdzie jest twoja ojczyzna”, do dziś wyciskające łzę z oka. Przez 12 lat aż do dnia śmierci pracował w tej samej firmie o nazwach: SPIN, później AGB i Assecco Poland. Był odpowiedzialny za wdrażanie systemów informatycznych na potrzeby służby zdrowia, w tym do kas chorych, potem NFZ i szpitali na terenie całego kraju. Był osobą szanowaną i nadzwyczaj lubianą we wszystkich miejscach, w których bywał. Był niewątpliwie kontrowersyjnym uczniem, studentem, ale zawsze nadzwyczaj szarmanckim dżentelmenem, uprzejmym mężczyzną i dobrym człowiekiem. Zmarł 16 czerwca 2011r. w Katowicach - Murckach. Spoczywa na cmentarzu w Sosnowcu - Pekinie.

Przykłady twórczości o tematyce społeczno-historycznej:

pro memoria

28 września 2010

Wspominamy Cię Kamilu, jam nie godzien pisać, aż mi ręce drżą,

Gdybyś dłużej pożył,opisałbyś wartości, z których dzisiaj drwią,

Wiedz że zawsze będą ludzie którzy pójdą ramię w ramię,

To patrioci, Twą „Elegię” znają wręcz na pamięć,

Te wartości dzisiaj idą w zapomnienie,

I dlatego tak ważne twej twórczości wspomnienie.

Niech Cię Bóg przyjmie do siebie.Requiescat in pace!

Ja czytając Twe wiersze często prawie płaczę.

„Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.

Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?”

Pro memoria (K.K.Baczyński)

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego