Towarzystwo Akcyjne Sosnowieckich Fabryk Rur i Żelaza

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Reklama firmy z 1909 roku
Reklama firmy z 1937 roku

Towarzystwo Akcyjne Sosnowieckich Fabryk Rur i Żelaza w Warszawie - zakłady w Sosnowcu i Zawierciu. Przedsiębiorstwo powstało w 1881 r., pierwotnie jako firma jednostkowa (Hulczyński i Synowie), a w 1897 r. zostało przekształcone na spółkę akcyjną.

Majątek

Kapitał zakładowy w roku 1938 wynosił zł 20.000.000. Zakłady w Sosnowcu powstały w 1881 r. w związku z wprowadzeniem cła prohibicyjnego na przywóz gotowych wyrobów stalowych do Królestwa Kongresowego, znajdując w Zagłębiu oparcie o surowiec (węgiel, ruda), a w Królestwie poważnego konsumenta.

Produkty

Zakłady produkowały rury bez szwu, wyroby z rur, blachy i wyroby z blach oraz odlewy stalowe. Zakłady w Zawierciu, których budowę rozpoczęto w 1897 r., produkują surówkę i stal martenowską, żelazo, części płużne.

Oba zakłady obsługują w kraju przemysł budowlany, przemysł przetwórczy oraz dostarczają gotowy materiał dla zakładów użyteczności publicznej (gazownie, elektrownie, chłodnie). W dziedzinie eksportu wysyłają poważne ilości rur wszelkich rodzajów na rynki europejskie i zamorskie.

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego