Ignacy Jasiński

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Ignacy Jasiński
Imię i nazwisko Ignacy Jasiński
Data i miejsce urodzenia 31 lipca 1895
Paulinów, woj. lubelskie
Data i miejsce śmierci 29 stycznia 1943
Oświęcim - Niemiecki obóz zagłady
Zawód Żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej J. Piłsudskiego, działacz konspiracyjny podczas II WŚ
Odznaczenia
Krzyż Niepodległości

Ignacy Jawsiński, pseudonim "Zawisza", urodził się 31 lipca 1895 roku w Paulinowie, w województwie lubelskim jako syn Hipolita i Józefy z Chmurzyńskich.

Do szkoły uczęszczał w Lublinie. Za działalność niepodległościową został z niej usunięty. Był członkiem PDS, ukończył szkołę podoficerską, a w 1914 roku pojechał na kurs do Nowego Sącza.

Wyruszył w pole z Pierwszą Kompanią Kadrową, walczył do maja 1915 roku, kiedy ranny dostał się do rosyjskiej niewoli. Wysłany został do Turkiestanu - ogółem przebywał w niewoli do jesieni 1921 r.

Po powrocie do kraju ukończył Warszawskie Kursy Pedagogiczne ze specjalnością budownictwo cywilne sposobem domowym. Pracował w wyuczonym zawodzie jako budowniczy w gwarectwie "Hrabia Renard" w Sosnowcu.

Od 1935 r. był członkiem Koła 1 pp Leg. Podczas okupacji działał w konspiracji na terenie Zagłębia. 20 października 1942 r. został aresztowany przez Niemców i następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Zmarł 29 stycznia 1943 r. w tym niemieckim obozie zagłady. Odznaczony był Krzyżem Niepodległości.

Źródła: CAW, AP; Księgi zgonu z KL Auschwitz.

Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego