Ernest Uthke

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Ernest Uthke
Ernest Uthke
Imię i nazwisko Ernest Uthke
Data i miejsce urodzenia 29 czerwca 1857
Wiecanów koło Mogilna
Data i miejsce śmierci 20 października 1926
Sosnowiec
Miejsce spoczynku Cmentarz ewangelicki w Sosnowcu
Zawód nauczyciel, duchowny

Ernest Eugeniusz Uthke – (ur. 29 czerwca 1857 Wiecanów koło Mogilna, zm. 20 października 1926 w Sosnowcu) duchowny kościoła luterańskiego w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej, nauczyciel. Byt synem Jana Janusza, dyrektora cukrowni i Emilii Charlotty z d. Albrechta. Pochodził z wielodzietnej rodziny, miał ośmioro rodzeństwa.

Edukacja

W latach 18791884 studiował teologię na uniwersytecie w Dorpacie w Estonii (obecnie Tartu) i 25 maja 1884 r. został ordynowany na duchownego kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Posługa w Sosnowcu

W tym samym roku podjął pracę w Warszawie, jako wikariusz, a następnie od 1886 r. był proboszczem administratorem w Rawie Mazowieckiej. Z Sosnowcem związał się w 1887 r. za sprawą Henryka Dietla, właściciela fabryki włókienniczej na Pogoni, fundatora kościoła protestanckiego, który powołał go na stanowisko kapelana domowego. 1 kwietnia tego roku wygłosił kazanie inauguracyjne w Domu Modlitwy otwartym w przebudowanej hali fabrycznej Dietla, poświęconym we wrześniu 1886 r. Urząd ten sprawował do 1921 r. Jednocześnie pełnił rolę duszpasterza całej społeczności sosnowieckich ewangelików. a od 1913 r. także filialu w Dąbrowie Górniczej, któremu formalnie do 1921 r. Sosnowiec podlegał.

Praca nauczycielska

Ks. E. Uthkc pracował również jako nauczyciel religii protestanckiej w Sosnowieckiej Szkole Realnej (obecnie IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica) założonej przez H . Dietla w 1894 r. Równocześnie pełnił funkcje wicedyrektora, a w 1914 r., po wkroczeniu Niemców do Sosnowca przejął obowiązki dyrektora tej placówki. Sprawował je krótko, gdyż w lipcu 1915 r. Niemcy zlikwidowali szkołę. Uczył ponadto w początkowej, fabrycznej szkole dietlowskiej. W 1921 r. przeszedł w stan spoczynku.

Rodzina

Od 1886 r. był żonaty z Adelmą de Rothe (zm. w 1907) córką Mikołaja, znanego lekarza psychiatry, twórcy szpitala psychiatrycznego w Tworkach kolo Pruszkowa. Miał ośmioro dzieci (siedem córek i syna).

W Sosnowcu mieszkał do końca życia i cieszył się wielkim szacunkiem wiernych. Zmarł tutaj 20 października 1926 r., pochowany został na cmentarzu ewangelickim.

Pastor E. Uthkc był nestorem zasłużonej sosnowieckiej rodziny. W miejscowych gimnazjach uczyli spokrewnieni z nim Cezary (brat) i Anna Uthke. Najbardziej znaną postacią jest inż. Cezary Zefiryn, syn Cezarego, bratanek pastora, który w okresie okupacji stał na czele Gwardii Ludowej PPS Zagłębia Dąbrowskiego, a następnie pełnił obowiązki zastępcy komendanta Okręgu Śląskiego Armii Krajowej. Zginął w Oświęcimiu z rąk hitlerowców.

Bibliografia