Cmentarz katolicki przy ul. Starocmentarnej w Dąbrowie Górniczej

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Brama cmentarna (Foto: Dariusz JUREK

Cmentarz katolicki św. Barbary - o powierzchni 2 ha 89 a 25 m kw., położony przy ul. Starocmentarnej. Południowa część ogrodzenia cmentarnego stanowi granicę między Dąbrową Górniczą, a SosnowcemZagórzem. Architekt miejski w 1994 r. skatalogował grobowce i nagrobki o walorach zabytkowych. Roztoczona ochrona obejmuje 90 obiektów. Cmentarz podzielony jest na 14 sektorów. W zachodniej części trwa grzebanie zmarłych w/g nowego planu urządzenia cmentarza.

Historia

Dokładna data założenia nie jest znana, należy przyjąć umownie, że zbiega się ona z datą ustanowienia parafii w Dąbrowie Górniczej. Na bramie cmentarza widniał zapis 1892, jest to data zbieżna z datą erygowania parafii. Po ustanowieniu parafii Św. Barbary cmentarz został przekazany jej dekretem biskupa A. Golińskiego w dniu 25 marca 1957 r. jako cmentarz parafialny. W latach 1960 - 1985 grzebalność była ograniczona do istniejących grobowców.

Przy alei głównej znajduje się grób rodzinny Piwowarów i kilka innych grobowców zniszczonych i zaniedbanych. W dobrym stanie jest grobowiec Kornela Kozłowskiego. We wschodniej części cmentarza znajduje się m.in. grób Edwarda Miętki i dwóch powstańców styczniowych.


Znane osoby pochowane na tym cmentarzu

Galeria

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego