Kopalnia "Hieronim" (Dąbrowa Górnicza): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 2: Linia 2:


==Historia==
==Historia==
Kopalnia "Hieronim" została założona w [[1834]] roku decyzją Banku Polskiego (została nazwana na cześć '''[[Hieronim Łabęcki|Hieronima Łabęckiego]]'''). Wobec kryzysu, który doprowadził do załamania koniunktury na produkcję cynku i stali w pobliskich hutach rządowych, w [[1850]] roku kopalnia "Heronim" została zatopiona. ponownie została uruchomiona w [[1864]] roku przez ''państwowe władze górnicze'' . W tym [[1867]] roku została połączona z [[Kopalnia "Szuman" (Dąbrowa Górnicza)|kopalnią "Szuman"]] (założoną w [[1864]] roku). Kopalnie w roku [[1870]] zostają zatopione wskutek naporu wód gruntowych.
Kopalnia "Hieronim" została założona w [[1834]] roku decyzją Banku Polskiego (została nazwana na cześć '''[[Hieronim Łabęcki|Hieronima Łabęckiego]]'''). Wobec kryzysu, który doprowadził do załamania koniunktury na produkcję cynku i stali w pobliskich hutach rządowych, w [[1850]] roku kopalnia "Heronim" została zatopiona.  
 
Kopalnia ponownie została uruchomiona w [[1864]] roku przez ''państwowe władze górnicze'' . W tym [[1867]] roku została połączona z [[Kopalnia "Szuman" (Dąbrowa Górnicza)|kopalnią "Szuman"]] (założoną w [[1864]] roku). Pomysł  ponownego uruchomienia powstał w momencie, gdy gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na węgiel (popyt wywołało przejście włókiennictwa łódzkiego oraz cukrownictwa wielkopolskiego na opał węglowy, a dostarczenie węgla stało się możliwe dzięki połączeniom kolejowym). Kopalnie w roku [[1870]] zostają zatopione wskutek naporu wód gruntowych.
 
W [[1876]] roku kopalnie przejmuje podobnie jak i inne pobliskie zakłady rządowe [[Towarzystwo Francusko - Włoskie Dąbrowskich Kopalń Węgla]]. Które następnie w [[1881]] roku ponownie uruchamia kopalnię i prowadzi wydobycie do roku [[1885]].
 
Po raz ostatni kopalnię uruchamiają w [[1916]] roku jej dzierżawcy '''Jan Winnicki''' i '''Aleksander Skiba'''. Kopalnia była przez nich eksploatowana do [[1924]] roku na polach górniczych dzierżawionych od [[Towarzystwo Francusko - Włoskie Dąbrowskich Kopalń Węgla|Towarzystwa Francusko - Włoskiego Dąbrowskich Kopalń Węgla]] (które mieściły się w obrębie dzisiejszych ulic Jaworskiejj i Wolskiej).  


==Wydobycie==
==Wydobycie==
Kopalnia "Hieronim" w [[1868]] roku wydobyła 4tys. ton węgla. Swoją produkcję maksymalną osiągnęła w [[1922]] roku, kiedy to wydobyto 16193 tony węgla.


==Galeria==
==Galeria==

Wersja z 08:16, 27 lip 2012

Kopalnia "Hieronim" (Dąbrowa Górnicza) - kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Dąbrowie Górniczej, była eksploatowana (z przerwami) w latach 1834-1924

Historia

Kopalnia "Hieronim" została założona w 1834 roku decyzją Banku Polskiego (została nazwana na cześć Hieronima Łabęckiego). Wobec kryzysu, który doprowadził do załamania koniunktury na produkcję cynku i stali w pobliskich hutach rządowych, w 1850 roku kopalnia "Heronim" została zatopiona.

Kopalnia ponownie została uruchomiona w 1864 roku przez państwowe władze górnicze . W tym 1867 roku została połączona z kopalnią "Szuman" (założoną w 1864 roku). Pomysł ponownego uruchomienia powstał w momencie, gdy gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na węgiel (popyt wywołało przejście włókiennictwa łódzkiego oraz cukrownictwa wielkopolskiego na opał węglowy, a dostarczenie węgla stało się możliwe dzięki połączeniom kolejowym). Kopalnie w roku 1870 zostają zatopione wskutek naporu wód gruntowych.

W 1876 roku kopalnie przejmuje podobnie jak i inne pobliskie zakłady rządowe Towarzystwo Francusko - Włoskie Dąbrowskich Kopalń Węgla. Które następnie w 1881 roku ponownie uruchamia kopalnię i prowadzi wydobycie do roku 1885.

Po raz ostatni kopalnię uruchamiają w 1916 roku jej dzierżawcy Jan Winnicki i Aleksander Skiba. Kopalnia była przez nich eksploatowana do 1924 roku na polach górniczych dzierżawionych od Towarzystwa Francusko - Włoskiego Dąbrowskich Kopalń Węgla (które mieściły się w obrębie dzisiejszych ulic Jaworskiejj i Wolskiej).

Wydobycie

Kopalnia "Hieronim" w 1868 roku wydobyła 4tys. ton węgla. Swoją produkcję maksymalną osiągnęła w 1922 roku, kiedy to wydobyto 16193 tony węgla.

Galeria

Bibliografia

Linki zewnętrzne

[1]


--Grzegorz Onyszko