Jan Łakota

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Jan Łakota
Imię i nazwisko Jan Łakota
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1881
Blanowice (Zawiercie)
Data i miejsce śmierci 1 września 1952
Zawiercie
Miejsce spoczynku Cmentarz parafialny w Zawierciu
Zawód Poseł na Sejm II RP


Jan Łakota, ur. 24 grudnia 1881 r. w Blanowicach, zm. 1 września 1952 r. w Zawierciu). W latach 1919 - 1922 i 1928 - 1930 poseł na Sejm RP.



Rodzina

Urodził się w rodzinie Pawła i Magdaleny z Kotarskich. Ojciec Jana był właścicielem młyna wodnego oraz dóbr Blanowicach(Zawiercie).W wieku niespełna 3 lat stracił ojca. Matka wyszła powtórnie za mąż za Antoniego Pałuchowskiego z Kromołowa, będacego w późniejszym czasie wójtem gminy Kromołów w Zawierciu. Krewnym Jana był m.in. ks. Antoni Kotarski ekonom inspektorialny ks. Salezjanów w Polsce.



Edukacja

Początkowo uczęszczał do szkoły gminnej w Kromołowie oraz powszechnej w Zawierciu oraz uczył się prywatnie. Następnie od 1899r. uczył się wieczorowo w szkole 4-klasowej technicznej zorganizowanej przez grono inzynierów przy fabryce Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie.


Praca zawodowa

Zamiłowanie do rysunków sprawiło że w 1899 roku opuścił dom rodzinny i zaczął praktykę w Towarzystwie Akcyjnym Zawiercie. Początkowo pracował w dziale rytowniczym, następnie wykazując na kursach technicznych zamiłowanie do fizyki i chemii przeszedł do oddziału farbiarskiego i apretury. Po kilku latach pracy i nauki z oszczędnościami opuścił fabrykę. Po spłacie sukcesorów stał się właścicelem rodzinnego majątku z młynem wodnym, który wymagał renowacji. W 1914 roku w wyniku działań wojennych wojsk austryiackich gospodarstwo zostało zdewastowane wraz ze zniszczeniem kilku tysięcy sztuk lasu. W wyniku tego doszło do kolizji z władzami wojskowymi za co Jan był więziony dwa tygodnie. Do kolejnej dewastacji wszystkich budynków doszło w 1919 roku w wyniku spalenia. Odbudowa zajęła kilkanaście lat. W latach 30-stych młyn Jana stał się jednym z najnowoczesniejszych i najlepiej umaszynowionych w okolicy Zawiercia. W skład kilkudzesięciohektarowego majątku wchodził także staw hodowli karpia, lasy oraz pola. W 1918 roku zostaje sekretarzem Okręgowego Towarzystwa Rolniczego Powiatu Będzińskiego z siedzibą w Zawierciu(działalość obejmowała cały ówczesny powiat będziński oraz kilka gmin powiatu olkuskiego). W tym czacie założył kółka rolnicze i spółki spożywcze w Blanowicach i Skarżycach. Stowarzyszenia te wyrabiały w ludziach pozytywny pogląd na pracę społeczną w wyniku czego ludzie nauczyli się być dobrymi handlowcami i kupcami. Należał do związku młynarzy polskich, brał udział w pierwszym zjeździe młynarzy w wolnej Polsce który odbył się w dniach 4-5 maja w Warszawie, w Gazecie Lwowskiej z 22 maja 1919 roku pisano: ""Tekst pochyłą czcionką





http://bs.sejm.gov.pl/F?func=find-b&request=000000889&find_code=SYS&local_base=ARS10