Cmentarz katolicki przy ul. Jaskrów w Dąbrowie Górniczej: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
(Utworzył nową stronę „Cmentarz katolicki św. - ==Historia== == Znane osoby pochowane na tym cmentarzu == * * * * ==Galeria== <gallery> </gallery> [[Kategoria:Zagłębiowskie Nekrop<ellipsis>”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Cmentarz katolicki św. -  
Cmentarz katolicki św. - przy [[Parafia p.w. św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu|parafii rzymsko-katolickiej pod wezwaniem Św. Antoniego]] o łącznej pow. 8 ha 46 a usytuowany jest na Wzgórzu [[Gołonóg (Dąbrowa Górnicza)|Gołonoskim]] w pobliżu kościoła od strony wschodniej.


==Historia==
==Historia==
Pierwszy cmentarz grzebalny dla mieszkańców [[Gołonóg (Dąbrowa Górnicza)|Gołonoga]] znajdował się w [[Sławków|Sławkowie]], następnie w miejscu i wokół kościoła pw. Św. Antoniego. Świadczą o tym szczątki ludzkich kości wykopane podczas prac ziemnych wokół kościoła. Po wybudowaniu kościoła w [[1675]] r. cmentarz usytuowano na [[Morowej Gorze]] we wsi [[[[Babia Ława (Dąbrowa Górnicza)|Babia Ława]] (około 2 km na lewo od skrzyżowania dróg do [[Ząbkowice (Dąbrowa Górnicza)|Ząbkowic]] i [[Łosień (Dąbrowa Górnicza)|Łośnia]]. W księgach parafialnych brak jest zapisu o początku i końcu grzebania parafian na tym cmentarzu. W związku z eksploatacją piasku z [[Morowej Góry]] władze pruskie po [[1800]] r. nakazały założyć nowy cmentarz. Pierwsze zapiski o nowym cmentarzu i pochodzą z [[1909]] r. w związku z poszerzeniem istniejącego cmentarza przez ks. kanonika [[Kazimierz Bochnia|Kazimierza Bochnię]]. [[Parafia p.w. św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu|Kościół p.w. Św. Antoniego]] wraz z cmentarzem jako zabytki objęte są ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


 
Najstarsze groby pochodzą z [[1879]] r. (rodzina Daneckich). W kościele znajduje się krypta, o której wspomina się już w [[1721]] r. przy okazji wizytacji ks. biskupa Kideckiego. W [[1984]] r. nastąpiło poszerzenie cmentarza w kierunku południowym a w [[1993]] r. poszerzono go w kierunku wschodnim.


== Znane osoby pochowane na tym cmentarzu ==
== Znane osoby pochowane na tym cmentarzu ==
*
Na cmentarzu znajduje się m.in. zbiorowa mogiła Siedmiu Szewców,
*
* [[Roman Piecuch]] komendant G.L. mjr.,
* [[Tadeusz Praski]] dowódca oddz. dywersyjnego A.K,
*
*
*
*

Wersja z 12:47, 5 mar 2019

Cmentarz katolicki św. - przy parafii rzymsko-katolickiej pod wezwaniem Św. Antoniego o łącznej pow. 8 ha 46 a usytuowany jest na Wzgórzu Gołonoskim w pobliżu kościoła od strony wschodniej.

Historia

Pierwszy cmentarz grzebalny dla mieszkańców Gołonoga znajdował się w Sławkowie, następnie w miejscu i wokół kościoła pw. Św. Antoniego. Świadczą o tym szczątki ludzkich kości wykopane podczas prac ziemnych wokół kościoła. Po wybudowaniu kościoła w 1675 r. cmentarz usytuowano na Morowej Gorze we wsi [[Babia Ława (około 2 km na lewo od skrzyżowania dróg do Ząbkowic i Łośnia. W księgach parafialnych brak jest zapisu o początku i końcu grzebania parafian na tym cmentarzu. W związku z eksploatacją piasku z Morowej Góry władze pruskie po 1800 r. nakazały założyć nowy cmentarz. Pierwsze zapiski o nowym cmentarzu i pochodzą z 1909 r. w związku z poszerzeniem istniejącego cmentarza przez ks. kanonika Kazimierza Bochnię. Kościół p.w. Św. Antoniego wraz z cmentarzem jako zabytki objęte są ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Najstarsze groby pochodzą z 1879 r. (rodzina Daneckich). W kościele znajduje się krypta, o której wspomina się już w 1721 r. przy okazji wizytacji ks. biskupa Kideckiego. W 1984 r. nastąpiło poszerzenie cmentarza w kierunku południowym a w 1993 r. poszerzono go w kierunku wschodnim.

Znane osoby pochowane na tym cmentarzu

Na cmentarzu znajduje się m.in. zbiorowa mogiła Siedmiu Szewców,

Galeria