Parafia p.w. św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu

Z WikiZagłębie
Parafia p.w. św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu
Kościół parafialny p.w. św. Antoniego z Padwy
Kościół parafialny p.w. św. Antoniego z Padwy
Siedziba Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanie)
Adres ul. Kościelna 20, Dąbrowa Górnicza
Data powołania 8 lipca 1675
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja sosnowiecka
Dekanat dąbrowski (Świętego Antoniego z Padwy)
Proboszcz o. Radosław Kramarski OFMConv.
Wezwanie św. Antoniego z Padwy
Wspomnienie liturgiczne 13 czerwca
Strona internetowa

Informacje

Adres: ul. Kościelna 20, Dąbrowa Górnicza

Telefon: 32 261 76 70

Przynależność: diecezja sosnowiecka, dekanat dąbrowski (Świętego Antoniego z Padwy)

Historia

Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu została ustanowiona 8 lipca 1675 r. przez biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebnickiego. Po przekazaniu administracji Zakonowi Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji Zakonnej św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię z Krakowa pierwszym proboszczem został o. Apolinary Sebastian Uchman OFMConv.

Pierwszy kościół został wybudowany w latach 1675-1678, a poświęcił (konsekrował) go 18 września 1678 r. biskup krakowski Andrzej Trzebnicki. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, m.in. w 1753 r., kiedy z inicjatywy ks. Jakuba Kapuścińskiego i biskupa krakowskiego Andrzeja Załuskiego dobudowano okazałą wieżę i w latach 1889-1890, gdy m.in. staraniem ks. Tadeusza Konarskiego dobudowano nawy boczne i przedłużono prezbiterium. Ponownego uroczystego poświęcenia (konsekracji) pw. Narodzenia NMP i św. Antoniego z Padwy 26 maja 1892 r. dokonał biskup kielecki Tomasz Kuliński.

Od 15 sierpnia 1951 r. biskup częstochowski powierzył administrację parafią Zakonowi Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji Zakonnej św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię z Krakowa. Umową z 13 czerwca 1994 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB przekazał parafię na stałe Franciszkanom.

Kościół parafialny

Od momentu wybudowania w świątyni w 1721 r. trzeciego ołtarza ku czci św. Antoniego z Padwy datuje się szczególny kult świętego. Po ponownym poświęceniu (konsekracji) świątyni w 1892 r. i wybudowaniu nowej kaplicy oraz ołtarza w 1894 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB potwierdził kult świętego i 13 czerwca 1997 r. erygował sanktuarium św. Antoniego z Padwy. Przedmiotem kultu jest figura św. Antoniego ustawiona w bocznym ołtarzu i uznana przez czcicieli za łaskami słynącą.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. neorenesansowe wyposażenie wykonane w większości przez Stanisława Langmana oraz dekoracja malarska ścian i sklepień wykonana w latach 1889-1892 przez Piotra Nizińskiego.

Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny znajduje się w pobliżu kościoła od strony wschodniej.

Źródło

http://kuria.sosnowiec.pl/