Stefan Jan Mrokowski

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Stefan Jan Mrokowski
Imię i nazwisko Stefan Jan Mrokowski
Data urodzenia 1870
Data i miejsce śmierci 28 marca 1929
Sosnowiec
Miejsce spoczynku Sosnowiec, Cmentarz katolicki przy ul. Smutnej (Nekropolia Czterech Wyznań)
Zawód inżynier, przedsiębiorca, urzędnik
...
...
...


Stefan Jan Mrokowski, urodził się 1870 roku. Był technikiem, inżynierem i przedsiębiorcą. Między in. z innym sosnowieckim przedsiębiorcą, Edmundem Telakowskim prowadzili Biuro Techniczno-Budowlane.

Angażował się także w działalność polityczną i samorządową. Można go zaliczyć do ojców miasta Sosnowiec, zarówno pod względem politycznym jak i budowlanym. Próby uzyskania praw miejskich dla Sosnowca były podejmowane już pod koniec XIX wieku ale spotykało się to z wielkim oporem carskich władz. W roku 1900 uczyniono duży krok dla osiągnięcia tego celu. Wioski; Sosnowiec, Stary Sosnowiec i Pogoń zostały połączone w jeden organizm administracyjny. Samodzielnych dotąd sołtysów tych wiosek zastąpił jeden, tzw. nadsołtys którym został Stefan Mrokowski.

Jako przedsiębiorca działający także w branży budowlanej miał swój udział w powstaniu wielu obiektów na terenie Sosnowca.

Do dzisiaj przetrwała przy obecnej ulicy Warszawskiej nr 6 jego własna, niezwykle okazała kamienica, która w początkowym okresie funkcjonowania Sosnowca jako miasta pełniła także (w oficynach) rolę siedziby niektórych wydziałów Magistratu.

Był radnym sosnowieckiej Rady Miasta. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 Stefan Mrokowski został wybrany przez ówczesną Radę Miasta na Prezydenta Sosnowca. Urząd ten sprawował w okresie od 11 listopada 1918 r. do 11 stycznia 1919 roku.

Rodzina

Stefan Jan Mrokowski był żonaty z Jadwigą, z domu Tomaszewską. Z tego związku urodził się w 1903 roku, w Sosnowcu syn, również Stefan, któremu dla odróżnienia od ojca nadano drugie imię Feliks. Stefan Feliks uczęszczał do szkół średnich w Sosnowcu i Częstochowie. Został inżynierem mechanikiem oraz radioelektrykiem. Przez jakiś czas pełnił rolę doradcy technicznego rządy Republiki Gwinei.

Stefan Jan Mrokowski zmarł 28 marca 1929 roku w Sosnowcu i jest pochowany na cmentarzu katolickim wchodzącym w skład sosnowieckiej Nekropoli Czterech Wyznań.

Niestety, jego okazały, zabytkowy grobowiec (stan na lipiec 2018) jest bardzo zaniedbany i grozi mu tzw. "ponowne zagospodarowanie", co jest jednoznaczne z jego zniszczeniem, jak miało to już miejsce w wielu innych przypadkach na tym cmentarzu. Zarówno Stefan Jan Mrokowski jak i miejsce jego wiecznego spoczynku zasługują na znacznie większą pamięć i opiekę.

Linki zewnętrzne