Niegowa (gm. Niegowa)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Niegowa - siedziba gminy w powiecie myszkowskim, na Wyżynie Częstochowskiej, przy drodze wojewódzkiej DW-789. Ze wsi rozchodzą się drogi powiatowe do Janowa i Kotowic oraz gminne do Bobolic (przez Ogorzelnik), Niegówki, Moczydeł.

Spis treści

Historia

Nazwa wsi pochodzi od nazwiska właściciela - Niega.

Wieś założona w XIII wieku, ok. 1306 r. założono parafię, później szkołę. W 1791 r. Niegowę zamieszkiwało 232 ludzi (w tym 109 mężczyzn i 123 kobiety) w 39 domach; statystyka za rok 1792 r. podaje 221 mieszkańców (105 mężczyzn i 116 kobiet) i 43 domy (w tym dwór)[1]. W 1827 roku wieś miała liczyć 35 domów i 236 ludzi, a pod koniec XIX w. - 358 obywateli w 43 domach[2].

We wsi urząd gminy, placówka bankowa, sklepy, bar, boisko "Orlik". Do niedawna działały posterunek policji i placówka pocztowa. Przez wieś przechodzą szlaki turystyczne. Na południe od Niegowy znajduje się masyw skalny Góry Niegowskie (Wielka Góra, Mirowska Góra) planowany do objęcia ochroną.

Dzielnice i osiedla

Wykaz ulic

Przypisy

  1. Materiały do Słownika historyczno-geograficznego województwa krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego pod red. W. Semkowicza, T. Czorta, A. Szumańskiego, Wyd. PAU, Kraków 1939
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VII

Galeria

Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego