Ludwik Kasprzyk

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Ludwik Kasprzyk
Ludwik Kasprzyk
Imię i nazwisko Ludwik Kasprzyk
Data i miejsce urodzenia 13 sierpnia 1930 r.
Dąbrowa Górnicza
Data i miejsce śmierci 8 maja 2012
Sosnowiec
Zawód inżynier budownictwa ogólnego, społecznik i działacz kulturalny
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Ludwik Kasprzyk - (ur. 13 sierpnia 1930 r. w Dąbrowie Górniczej, zm. 8 maja 2012 r. w Sosnowcu) inżynier budownictwa ogólnego, społecznik i działacz kulturalny, Był synem Stanisława i Ludwiki. Zmarł w Sosnowcu 8 maja 2012 r.

Spis treści

Praca zawodowa

Podczas okupacji i aż do 1948 r. był harcerzem. W latach 19511991 pracował zawodowo w instytucjach związanych z inwestycjami, budownictwem i projektowaniem. Jest wieloletnim rzeczoznawcą i biegłym sądowym, m.in. ds. szkód górniczych. Po przejściu na emeryturę w 1991 roku pracował na pół etatu w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu.

Działalność w Fundacji

W 1997 r. założył Fundację im. Jana Kiepury i pełnił funkcję pierwszego jej prezesa. Celem fundacji jest promowanie i wspieranie lokalnej kultury, głównie poprzez pozyskiwanie i propagowanie materiałów archiwalnych, dokumentujących życie i twórczość ludzi nauki, kultury i sztuki, a wywodzących się z Sosnowca. Do tej pory Fundacja przeznaczyła swoje środki i wypromowała znane i niekiedy zapomniane postacie. Do nich należą: (tenor) Jan Kiepura i (baryton) Władysław Kiepura, Natalia Stokowacka (sopran), ks. kan. Franciszek Raczyński (działacz społeczny), ks. prof. Włodzimierz Sedlak (twórca bioelektroniki), Wacław Stacherski ps. "Nowina" (żołnierz, poeta), Władysław Pawelec (kompozytor), Marian Porębski]] (tenor), Marian Woźniczko (baryton), Konstanty Ćwierk (dziennikarz, literat) i innych. Dzięki staraniom m.in. Fundacji dnia 16 maja 2002 roku został odsłonięty w centrum Sosnowca monument Jana Kiepury, a następnie jego replika w Krynicy-Zdroju.

Fundacja zajmuje się również promowaniem młodych talentów, organizując wiele koncertów i angażując się w różne uroczystości we współpracy z władzami miasta i innymi organizacjami i instytucjami. Od stycznia 2005 r. Fundacja współorganizowała "Wieczory przy świecach" w formie koncertów, odczytów, które promują ludzi kultury, sztuki i nauki. Z inicjatywy Ludwika Kasprzyka w 2003r. odbyła się sesja popularno-naukowa, wystawa dorobku oraz koncert i wmurowanie pamiątkowej tablicy poświęconej sosnowiczaninowi, teologowi, znanemu badaczowi ks. prof. Włodzimierzowi Sedlakowi. W 2012 roku został uhonorowany pośmiertnie Zagłębiowską Nagrodą „Humanitas”.

Obecnie Prezesem Zarządu Fundacji jest Jolanta Szczurek.

Klepsydra

Inna działalność

Nagrody i wyróżnienia

Złoty Krzyż Zasługi (1986 r.) Złota Odznaka Honorowa (2004 r.) Nagroda Miasta Sosnowca za upowszechnianie kultury za 2006 r.

Opracował: Piotr Dudała

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego