Cmentarz katolicki przy ul. Smutnej w Sosnowcu

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Główna aleja cmentarna

Spis treści

Historia

Powstał w 1894 r. Zajmuje powierzchnię 5,5 ha. Podlega administracji parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W centralnej części cmentarza usytuowana jest jednonawowa kaplica p.w. Wszystkich Świętych. Kościół zbudowany został wokół uszkodzonego przez Niemców w czasie okupacji pomnika-mauzoleum wzniesionego w 1920 r. na mogile trzynastu uczestników pierwszego powstania śląskiego. W latach 1957 - 1990 pełnił on funkcję kościoła parafialnego pw. św. Józefa Rzemieślnika. Nad wejściem zachował się wykuty w kamieniu dawny napis: „Poległym Bojownikom Śląska".

Groby osób zasłużonych dla miasta i regionu

Ludzie sztuki i kultury

Działacze społeczni i niepodległościowi

Cmentarz katolicki stał się miejscem wiecznego spoczynku dla wielu działaczy niepodległościowych, uczestników wojen i ruchu oporu. Znajdują się tutaj m.in. groby:


Lekarze i naukowcy

Przedsiębiorcy

Sportowcy i działacze sportowi

Osoby duchowne

W pobliżu bramy głównej cmentarza położone są groby kapłanów. Spoczywają tutaj m.in:

Ciekawe nagrobki

Nagrobki na sosnowieckim cmentarzu wykonywali m.in. Jan Zagórski z Sosnowca, B. Sypniewski z Warszawy, Franciszek Fochtman z Dąbrowy Górniczej. Do ich najciekawszych prac należą: grób z piaskowca rodziny Woźniaków oraz rzeźba kobiety wykuta w kamieniu na grobie rodziny Podlaskich.


Galeria

Nekropolia Czterech Wyznań w Sosnowcu

Cmentarz katolicki należy do zespołu cmentarzy Czterech Wyznań przy ul. Smutnej w Sosnowcu, obok niego znajdują się cmentarze innych wyznań:

Linki zewnętrzne

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego