Bronisław Zieleniewski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Bronisław Zieleniewski
Bronisław Zieleniewski
Imię i nazwisko Bronisław Zieleniewski
Data urodzenia 7 grudnia 1867
Data śmierci 29 grudnia 1928
Miejsce spoczynku Sosnowiec, Nekropolia Czterech Wyznań; Cmentarz katolicki przy ul. Smutnej
Zawód lekarz, działacz społeczny, radny

Bronisław Zieleniewski (ur. w 1867) - Doktor medycyny. Członek Zarządu Głównego i Członek Honorowy Związku Lekarzy Państwa Polskiego.

Członek Rady Krakowskiej Izby Lekarskiej.

Prezes Rady Miejskiej w Sosnowcu (w latach ?)

Zmarł 29 grudnia 1928 roku w wieku 61 lat. Pochowany jest na cmentarzu katolickim w Sosnowcu przy ulicy Smutnej.

'''DO SCALENIA'''

Bronisław Zieleniewski, urodził się 7 grudnia 1867 r. w Lublinie. Do gimnazjum chodził w Radomiu. Dyplom lekarski uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim.

Początkowo pracował w klinikach w Berlinie,następnie na lubelszczyźnie, po czym w Warszawie w Szpitalu Przemienienia Pańskiego na Pradze.

Do Zagłębia Dąbrowskiego przybył w 1894 r. i pracował jako lekarz kolejowy oraz prowadził ambulatorium kopalni w Milowicach.

W 1913 r. objął ordynaturę Oddziału Wewnętrznego Szpitala na Lepiankach w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń. Jednocześnie został dyrektorem tegoż szpitala. Stanowisko to objął po zmarłym doktorze Józefie Czajkowskim i pełnił je do samej śmierci w dniu 29 grudnia 1928 r. Jego pogrzeb był wielką manifestacją społeczeństwa Sosnowca.

Był jednym z założycieli Towarzystwa Lekarskiego Zagłębia Dąbrowskiego w 1907 r., pełnił funkcje Członka Zarządu, wiceprezesa i skarbnika w sumie przez 18 lat.

W czasie I wojny był członkiem Komitetu Zdrowia Publicznego. Wybrany pierwszym prezesem Rady Miejskiej Sosnowca po odzyskaniu niepodległości, Honorowym Członkiem Związku Lekarzy Państwa Polskiego, członkiem Zarządu Głównego tego Związku, prezesem Okręgu Kieleckiego ZLPP i Obwodu Zagłębiowskiego, członkiem Rady Krakowskiej Izby Lekarskiej.

Bardzo dobry człowiek i sumienny lekarz, poświęcający się pracy społecznej. Był współtwórcą sosnowieckiej "Kropli Mleka", lekarzem szkolnym. Praktykował jako lekarz chorób dziecięcych. Żonaty, trzech synów i dwie córki - otrzymali staranne wykształcenie.

Galeria

Źródło: Emilian Kocot "Lekarze Zagłębia Dąbrowskiego - Wstęp do słownika biograficznego" (zamieszczone na Wiki Zagłębie za zgodą autora)

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego