Górka Środulska

Z WikiZagłębie
Wersja z dnia 06:08, 22 cze 2022 autorstwa Krzysztof Poplawski (dyskusja | edycje) (→‎Dane techniczne)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Górka Środulska - punkt widokowy, sztuczne wzniesienie w Sosnowcu, pomiędzy dzielnicą Środula a Zagórze, o wysokości względnej ok. 50 metrów powyżej podstawy i wysokości bezwzględnej 319,5 m.n,p.m., usypane w latach 2002 - 2005. Wzniesienie powstało jako część Parku Środulskiego w jego wschodniej części

Historia

Akt erekcyjny sporządzono w dniu 3 kwietnia 2002 roku; Stok miał powstać z inicjatywy władz Sosnowca dla uczczenia setnej rocznicy nadania praw miejskich.

Projekt architektoniczny sporządzili: Jurand Jarecki i Marek Gierlotka z Architektonicznego Atelier Realizacyjnego „ARAR” w Katowicach (rewitalizacja Skarbka, Biblioteka Śląska). Projekt konstrukcyjno-budowlany opracował zespół projektowy w składzie: Genowefa Nelip, Sławomir Durczyński, Andrzej Jeksa z „ABS-Inżynieria Środowiska” w Sosnowcu. Na generalnego wykonawcę wybrano kopalnię piasku „Maczki-Bór” ze względu na możliwość rozliczenia zaległości finansowych, które firma w owym czasie posiadała wobec miasta. Rozliczenie budowy w formie kompensaty należności pokryła w większości koszty inwestycji.

Pierwsze prace związane z dostarczeniem budulca rozpoczęły się jesienią 2001 r.; Materiał zwożono wywrotkami ze znajdującej się w rejonie ul. Kombajnistów, około osiemdziesięcioletniej, wypalonej hałdy kopalni „Sosnowiec”; Prace konstrukcyjne ruszyły w maju 2002. Warstwy skały płonnej przekładano warstwami piasku z kopalni „Maczki-Bór” niezbędnymi dla odpowiedniego ustabilizowania budowli.

W trakcie pracy, w 2003 roku zmieniono koncepcję wykonania, gdzie zrezygnowano z tzw. przeciw stoku, co znacznie zwiększyło długoś stoku zjazdowego – aż do poziomu ul. 3 Maja, gdzie w pierwotnym założeniu miały znajdować się w tym miejscu parkingi).

Protokół odbioru końcowego i przekazania obiektu do użytku pochodzi z dnia 10 grudnia 2004 roku. Stok narciarski utworzony na Górce Środulskiej po raz pierwszy został udostępniony mieszkańcom zimą 2004/2005.

Dane techniczne

  • powierzchnia wzgórza: 8 ha (wraz z systemem odwadniającym),
  • kubatura 382 000 m3,
  • rzędna szczytu: 319,4 m n. p. m.,
  • rzędna platformy hamującej 273 m n. p. m.


Ciekawostki

  • Mimo znacznej różnicy wysokości od podstawy do wierzchołka, Górka nie stanowi najwyższego punktu w Sosnowcu ze względu na wysokość bezwzględną;