Stok Środula

Z WikiZagłębie

Stok Środula - ośrodek sportowy / ośrodek narciarski MOSiR Sosnowiec w sownowieckiej dzielnicy Środula położony na Górce Środulskiej.

Historia

Projekt budowy stoku narciarskiego na Górce Środulskiej powstał w 2002 roku. Pierwotny projekt Całorocznego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego zakładał oprócz stoku narciarskiego również m. in. tor bobslejowy, skocznię narciarską, kręgielnię, ściankę wspinaczkową, wieżę widokową, lodowisko zimowe oraz małe pole golfowe. W 2005, rok po zakończeniu prac związanych konstrukcją wzgórza, rozpoczęły się pracę związane z budową ośrodka. W tym roku uruchomiono wyciąg orczykowy oraz zamontowano 10 punktów oświetleniowych na stoku. Sezon zimowy 2004/2005 był pierwszym, kiedy można było korzystać ze stoku. W grudniu 2006 roku obiekt został wydzierżawiony firmie prywatnej i funkcjonował jako Dolomity Sportowa Dolina 2 do 2010 roku. Po przejęciu przez miasto przez krótki okres czynny był jako Sportowa Dolina 2, dalej jako Kompleks Rekreacyjno-Sportowy przy ul. 3-go Maja 51 by ostatecznie zostać pod nazwą Stok Narciarski Środula. W 2011 roku stok został ponownie uruchomiony przez MOSIR Sosnowiec. W 2013 został uruchomiony elektroniczny system poboru opłat z kartami magnetycznymi. Rekordowy sezon odnotowano w roku 2017: od 2 stycznia do 26 lutego (56 dni) wyciągi orczykowe czynne były każdego dnia z rzędu.

Infrastruktura

Trasy posiadają sztuczne oświetlenie. Na stoku zainstalowane są armatki śnieżne które wodę czerpią ze specjalnie zbudowanego na potrzeby stoku stawu. Trasy wyrównywane są z użyciem ratraku.

Na stoku znajdują się trzy trasy narciarskie:

  • duży stok, długość 450 m, różnica poziomów 50 m
  • średni stok, długość 300 m, różnica poziomów 50 m
  • mały stok, długość 150 m, różnica poziomów 5 m

Ośrodek narciarski także prowadzi:

  • wypożyczalnię sprzętu sportowego,
  • serwis,
  • szkołę narciarską,
  • szkołę snowboardową.