Bogdan Suchodolski: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Bogdan Suchodolski (1903-1992) - filozof, historyk nauki i pedagog. Przewodniczący Komitetu Nauk pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Doctor honoris causa wielu zagranicznych uczelni.
{{Biogram infobox
|imię i nazwisko      = Bogdan Suchodolski
|imię i nazwisko org  =
|pseudonim            =
|grafika              = Bogdan Suchodolski.jpg
|opis grafiki        = Bogdan Suchodolski
|podpis              =
|data urodzenia      = [[27 grudnia]] [[1903]]
|miejsce urodzenia    = [[Sosnowiec]]
|imię przy narodzeniu =
|data śmierci        = [[2 października]] [[1992]]
|miejsce śmierci      = Konstancin - Jeziorna
|przyczyna śmierci    =
|miejsce spoczynku    =
|zawód                = filozof, historyk nauki i pedagog
|odznaczenia          =
|commons              =
|wikiźródła          =
|wikicytaty          =
|www                  =
}}
'''Bogdan Suchodolski''' - (ur. [[27 grudnia]] [[1903]] r. w [[Sosnowiec|Sosnowcu]], zm. [[2 października]] [[1992]] r. w Konstancinie) filozof, historyk nauki i pedagog. Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Doctor honoris causa wielu zagranicznych uczelni.  


Bogdan Suchodolski, urodził się. 27 grudnia 1903 w Sosnowcu. Był synem Kazimierza i Heleny. Rodzice zadbali o jego wykształcenie, jak i dobre wychowanie. Był absolwentem Gimnazjum im. St. Staszica w Sosnowcu. Maturę zdał w 1921 r.  
==Rodzina==
Był synem Kazimierza i Heleny. Rodzice zadbali o jego wykształcenie, jak i dobre wychowanie.  


W okresie międzywojennym Bogdan Suchodolski rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mając 23 lata obronił pracę doktorską. Dalszą edukację podjął na Uniwersytecie Berlińskim, po czym znalazł się w Raperswilu i w Paryżu. W 1938 r. jako profesor nadzwyczajny został powołany na Katedrę pedagogiki w Uniwersytecie Lwowski. Jednak po roku jego pracy, wybuch II wojny światowej pozbawił go katedry.  Od 1946 do 1970 roku był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach1958-1968 był dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych na tej uczelni. Od 1946 roku członek Polskiej Akademii Umiejętności, a od 1952 roku członek Polskiej Akademii Nauk. Twórca i kierownik Zakładu Historii Nauki i Techniki PAN. W latach 1965-1970 zastępca sekretarza naukowego PAN. W latach 1958-1974 przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Członek i współtwórca wielu organizacji międzynarodowych. W latach 1983-1990 przewodniczył Narodowej Radzie Kultury. W latach 1985-1989 był posłem na sejm. Doctor honoris causa Uniwersytetu w Berlinie, Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie, Uniwersytetu w Padwie, Akademii Nauk Pedagogicznych w Berlinie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz Uniwersytetu Śląskiego. Autor prac naukowych z zakresu pedagogiki, historii nauki polskiej, filozofii. Najgłośniejszą Jego pracą są "Dzieje kultury polskiej" wydane w 1980 roku.  
==Edukacja==
Był absolwentem [[Szkoła Realna w Sosnowcu|Gimnazjum im. St. Staszica]] w [[Sosnowiec|Sosnowcu]]. Maturę zdał w [[1921]] r.
W okresie międzywojennym Bogdan Suchodolski rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mając 23 lata obronił pracę doktorską. Dalszą edukację podjął na Uniwersytecie Berlińskim, po czym znalazł się w Raperswilu i w Paryżu.  


W 1989 roku otrzymał tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca". Zmarł w 2 października 1992 roku.
==Praca==
W [[1938]] r. jako profesor nadzwyczajny został powołany na Katedrę pedagogiki w Uniwersytecie Lwowski. Jednak po roku jego pracy, wybuch II wojny światowej pozbawił go katedry. Od [[1946]] do [[1970]] r. był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach [[1958]] - [[1968]] był dyrektorem Instytutu Nauk Pedagogicznych na tej uczelni.
 
Od [[1946]] r. był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a od [[1952]] r. był członkiem Polskiej Akademii Nauk. Twórca i kierownik Zakładu Historii Nauki i Techniki PAN. W latach [[1965]] - [[1970]] zastępca sekretarza naukowego PAN. W latach [[1958]] - [[1974]] przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Członek i współtwórca wielu organizacji międzynarodowych. W latach [[1983]] - [[1990]] przewodniczył Narodowej Radzie Kultury.
 
W latach [[1985]] - [[1989]] był posłem na sejm.
 
==Doctor honoris causa==
Doctor honoris causa Uniwersytetu w Berlinie, Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie, Uniwersytetu w Padwie, Akademii Nauk Pedagogicznych w Berlinie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz Uniwersytetu Śląskiego.
 
==Prace naukowe==
Autor prac naukowych z zakresu pedagogiki, historii nauki polskiej, filozofii. Najgłośniejszą Jego pracą są "Dzieje kultury polskiej" wydane w [[1980]] r.
 
==Honorowy Obywatel Miasta Sosnowca==
W [[1989]] roku otrzymał tytuł "[[Honorowy Obywatel Miasta Sosnowca|Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca]]".  
 
 
''Biogram opracował: Piotr Dudała''


{{DEFAULTSORT:Suchodolski, Bogdan}}
{{DEFAULTSORT:Suchodolski, Bogdan}}
[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Suchodolski]]
[[Kategoria:Zagłębiowskie Biogramy|Suchodolski, Bogdan]]
 
[[Kategoria:Ludzie urodzeni w Sosnowcu|Suchodolski, Bogdan]]
[[Kategoria:Ludzie związani z Sosnowcem]]
[[Kategoria:Ludzie związani z Sosnowcem|Suchodolski, Bogdan]]
[[Kategoria:Honorowi Obywatele Miasta Sosnowiec|Suchodolski, Bogdan]]
[[Kategoria:Pedagodzy|Suchodolski, Bogdan]]

Aktualna wersja na dzień 07:55, 16 maj 2014

Zagłębiowskie Biogramy
Bogdan Suchodolski
Bogdan Suchodolski
Imię i nazwisko Bogdan Suchodolski
Data i miejsce urodzenia 27 grudnia 1903
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 2 października 1992
Konstancin - Jeziorna
Zawód filozof, historyk nauki i pedagog

Bogdan Suchodolski - (ur. 27 grudnia 1903 r. w Sosnowcu, zm. 2 października 1992 r. w Konstancinie) filozof, historyk nauki i pedagog. Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Doctor honoris causa wielu zagranicznych uczelni.

Rodzina

Był synem Kazimierza i Heleny. Rodzice zadbali o jego wykształcenie, jak i dobre wychowanie.

Edukacja

Był absolwentem Gimnazjum im. St. Staszica w Sosnowcu. Maturę zdał w 1921 r. W okresie międzywojennym Bogdan Suchodolski rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mając 23 lata obronił pracę doktorską. Dalszą edukację podjął na Uniwersytecie Berlińskim, po czym znalazł się w Raperswilu i w Paryżu.

Praca

W 1938 r. jako profesor nadzwyczajny został powołany na Katedrę pedagogiki w Uniwersytecie Lwowski. Jednak po roku jego pracy, wybuch II wojny światowej pozbawił go katedry. Od 1946 do 1970 r. był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1958 - 1968 był dyrektorem Instytutu Nauk Pedagogicznych na tej uczelni.

Od 1946 r. był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a od 1952 r. był członkiem Polskiej Akademii Nauk. Twórca i kierownik Zakładu Historii Nauki i Techniki PAN. W latach 1965 - 1970 zastępca sekretarza naukowego PAN. W latach 1958 - 1974 przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Członek i współtwórca wielu organizacji międzynarodowych. W latach 1983 - 1990 przewodniczył Narodowej Radzie Kultury.

W latach 1985 - 1989 był posłem na sejm.

Doctor honoris causa

Doctor honoris causa Uniwersytetu w Berlinie, Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie, Uniwersytetu w Padwie, Akademii Nauk Pedagogicznych w Berlinie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Prace naukowe

Autor prac naukowych z zakresu pedagogiki, historii nauki polskiej, filozofii. Najgłośniejszą Jego pracą są "Dzieje kultury polskiej" wydane w 1980 r.

Honorowy Obywatel Miasta Sosnowca

W 1989 roku otrzymał tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca".


Biogram opracował: Piotr Dudała