Dariusz Jurek

Z WikiZagłębie
(Przekierowano z Użytkownik:Dariusz JUREK)
Zagłębiowskie Biogramy
Dariusz Jurek
Dariusz Jurek
Imię i nazwisko Dariusz Jurek
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1960
Sosnowiec

Dariusz Jurek - ur. 11 lutego 1960 r. w Sosnowcu - pochodzi z rodziny związanej z Zagłębiem Dąbrowskim od wielu pokoleń. Działacz regionalny i społecznik, pasjonat historii Zagłębia. Inicjator powołania i od 2007 prezes stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz sekcji Stowarzyszenia pod nazwą Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino działającej przy parafii w Sączowie. Popularyzator Drogi św. Jakuba w Zagłębiu Dąbrowskim, autor odcinka Szlaku VIA REGIA w Zachodniej Małopolsce.

Wierszyna.JPG

Od 2011 redaktor naczelny encyklopedii Zagłębia Dąbrowskiego: WikiZagłębie. Pomysłodawca budowy Bulwarów Czarnej Przemszy i autor zwycięskiego projektu bulwaru i łącznika bulwarów realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Turysta i krajoznawca, członek PTTK, przez jedną kadencję był członkiem Zarządu sosnowieckiego oddziału PTTK. Posiada uprawnienia Instruktora Krajoznawstwa Regionu PTTK. Jest pomysłodawcą ustanowienia regionalnych odznak krajoznawczych „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca”, „Na szlaku VIA REGIA”, „Na powstańczym szlaku – Zagłębie Dąbrowskie 1863”. Jego aktywność na tym polu została nagrodzona dyplomami i wyróżnieniami oraz Srebrną Honorową Odznaką nadaną przez Zarząd Główny PTTK.

Odznaczony w 2021 Złotą Oznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

W działalności publicystycznej jest autorem przewodnika o szlaku VIA REGIA na odcinku Kraków – Piekary Śląskie oraz licznych artykułów publikowanych przez m.in „Wiadomości Zagłębia”, Dziennik Zachodni”, „Twoje Zagłębie”, „Nowe Zagłębie” i inne.

Linki zewnętrzne