Bobrek (Sosnowiec): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiZagłębie
(Utworzył nową stronę „'''Bobrek (Sosnowiec)''' - pierwotnie niewielka wioska w puszczy Pakosznicy położona nad stawami utworzonymi przez rozlewiska potoku Bobrek. Powstała na historyc...”)
 
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Bobrek (Sosnowiec)''' - pierwotnie niewielka wioska w puszczy Pakosznicy położona nad stawami utworzonymi przez rozlewiska potoku [[Bobrek]]. Powstała na historycznych terenach wsi [[Porąbka (Sosnowiec)|Porąbka]] w bliżej nie określonym czasie. W pierwszej połowie XIX wieku wioska przekształciła się w osadę przemysłową. Już od [[1806]] roku zaczęto tutaj wydobywać węgiel. Pierwszymi kopalniami odkrywkowymi były: "Jacek" (występująca także pod nazwą "Bobrek"; eksploatowana do [[1860]] roku) i "Józef' (czynna z dużymi przerwami do [[1857]] roku). W [[1836]] roku obie kopalnie przejął Bank Polski, a następnie skarb państwa.
'''Bobrek (Sosnowiec)''' - pierwotnie niewielka wioska w puszczy Pakosznicy położona nad stawami utworzonymi przez rozlewiska potoku [[Bobrek]]. Powstała na historycznych terenach wsi [[Porąbka (Sosnowiec)|Porąbka]] w bliżej nie określonym czasie. W pierwszej połowie XIX wieku wioska przekształciła się w osadę przemysłową. Już od [[1806]] roku zaczęto tutaj wydobywać węgiel. Pierwszymi kopalniami odkrywkowymi były: [[Kopalnia "Jacek" (Sosnowiec-Bobrek)|"Jacek"]] (występująca także pod nazwą "Bobrek"; eksploatowana do [[1860]] roku) i [[Kopalnia "Józef" (Sosnowiec-Bobrek)|"Józef"]] (czynna z dużymi przerwami do [[1857]] roku). W [[1836]] roku obie kopalnie przejął Bank Polski, a następnie skarb państwa.


W latach [[1822]]-[[1850]] czynna była w Bobrku huta cynkowa, opierająca produkcję o węgiel z kopalni "Józef'. Właścicielem huty był Szayer. Bobrek wchodził w skład gminy Niwka i wraz z nią przyłączony został do Sosnowca.
W latach [[1822]]-[[1850]] czynna była w Bobrku huta cynkowa, opierająca produkcję o węgiel z kopalni [[Kopalnia "Józef" (Sosnowiec-Bobrek)|"Józef"]]. Właścicielem huty był Szayer. Bobrek wchodził w skład gminy Niwka i wraz z nią przyłączony został do Sosnowca.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
*[[Dzielnice Sosnowca - Zarys dziejów|Małgorzata Śmiałek, Dzielnice Sosnowca - Zarys dziejów, Sosnowiec, 2004]]
*[[Dzielnice Sosnowca - Zarys dziejów|Małgorzata Śmiałek, Dzielnice Sosnowca - Zarys dziejów, Sosnowiec, 2004]]
[[Kategoria:Dzielnice i osiedla Sosnowca|Bobrek]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe związane z Sosnowcem|Bobrek]]
[[Kategoria:Nazwy miejscowe w Zagłębiu Dąbrowskim|Bobrek]]

Aktualna wersja na dzień 17:51, 22 mar 2017

Bobrek (Sosnowiec) - pierwotnie niewielka wioska w puszczy Pakosznicy położona nad stawami utworzonymi przez rozlewiska potoku Bobrek. Powstała na historycznych terenach wsi Porąbka w bliżej nie określonym czasie. W pierwszej połowie XIX wieku wioska przekształciła się w osadę przemysłową. Już od 1806 roku zaczęto tutaj wydobywać węgiel. Pierwszymi kopalniami odkrywkowymi były: "Jacek" (występująca także pod nazwą "Bobrek"; eksploatowana do 1860 roku) i "Józef" (czynna z dużymi przerwami do 1857 roku). W 1836 roku obie kopalnie przejął Bank Polski, a następnie skarb państwa.

W latach 1822-1850 czynna była w Bobrku huta cynkowa, opierająca produkcję o węgiel z kopalni "Józef". Właścicielem huty był Szayer. Bobrek wchodził w skład gminy Niwka i wraz z nią przyłączony został do Sosnowca.

Bibliografia