Wystawa Polskiego Przemysłu, Handlu i Rzemiosła Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu
Z WikiZagłębie
Wystawa Polskiego Przemysłu, Handlu i Rzemiosła Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu 3 czerwca - 14 czerwca 1939 r.
KOMITET HONOROWY
- Wacław Długosz, wicemarszałek Sejmu R. P., szef okręgu kieleckiego O. Z. N.
- Edward Balcer, prezes Izby Rzemieślniczej w Kielcach
- Tomasz Kozłowski, prezes Kieleckiej Izby Rolniczej
- Inż. Zygmunt Sowiński, poseł na Sejm R. P., prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu
PREZYDIUM KOMITETU
- Prezes: Paweł Jaguczański, wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu, prezes Towarzystwa Przemysłowców Zagłębia Dąbrowskiego, członek Zarządu i dyrektor Towarzystwa Sosnowieckich Fabryk Rur i Żelaza S. A. w Sosnowcu
- I Wiceprezes: Mgr. Kazimierz Gadomski, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu
- II Wiceprezes: Inż. Józef Galiot, b. wiceminister Komunikacji, ławnik Zarządu Miejskiego w Sosnowcu
- Skarbnik: Roman Walewski, starosta grodzki w Sosnowcu
CZŁONKOWIE
- Roman Cholewicki, dyrektor Ubezpieczalni Społecznej w Sosnowcu,
- Józef Kaczkowski, prezydent miasta Sosnowca,
- Mirosław Lipski, adwokat, szef obwodu będzińskiego O. Z. N.
KOMITET WYSTAWY
- Mgr. Grzegorz Axentowicz, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Kielcach
- Józef Boxa, starosta powiatowy będziński
- Inż. Marian Czaplicki, dyrektor Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla S. A., Niemce k/Strzemieszyc
- Franciszek Czarniecki, kupiec, prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich w Olkuszu,
- pr. Alfred Dąbrowski, dyrektor Towarzystwa Przemysłowców Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu,
- Franciszek Drożdż, poseł na Sejm R. P., Łagisza k. Będzina,
- Aleksander Erbe, prezes Zarządu firmy "Ernest Erbe" S. A. w Zawierciu, radca Izby Przemysłowo- Handlowej w Sosnowcu
- Bronisław Garliński, kupiec, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu, prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich w Sosnowcu
- Edmund Gruszczyński, kupiec, wiceprezes Izby Przemysłowo - Handlowej w Sosnowcu
- Jan Gruszczyński, właściciel zakładu mechanicznego, radca Izby Rzemieślniczej w Kielcach, Zawiercie
- Leon de Hagen, prezes Towarzystwa Przemysłowców Okręgu Częstochowskiego, dyrektor zarządzający firmy Francuska S. A. T -wo Przemysłu Włókienniczego w Częstochowie
- Jan Jarno, właściciel zakładu mechanicznego w Olkuszu
- Antoni Kałkowski, kupiec, wiceprezes Stowarzyszenia Kupców Polskich w Dąbrowie Górniczej
- Euzebiusz Łada, dyrektor Fabryki Naczyń Emaliowanych "Olkusz" S. A. w Olkuszu
- Władysław Mazur, dyrektor Państwowego Liceum Pedagogicznego w Sosnowcu, radca Izby Rzemieślniczej w Kielcach
- Adam Musiał, właściciel zakładu stolarskiego, radca Izby Rzemieślniczej w Kielcach, Częstochowa
- Zygmunt Nowara, poseł na Sejm R. P., Sosnowiec
- Czesław Nowicki, kupiec, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu, Częstochowa,
- Ludwik Piątkowski, przemysłowiec, Sosnowiec
- Inż. Jan Rodziewicz, dyrektor Zjednoczonych Zakładów" Modrzejów-Hantke" S. A. w Sosnowcu, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu
- Zenon Salski, kupiec, prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich w Będzinie
- Mgr. Tadeusz Siekański, wicedyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu
- Wilhelm Schon, prezes Zarządu firmy C. G. Schon S. A. w Sosnowcu, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu
- Inż. Maciej Sieklucki, b. dł:rektor Towarzystwa Przemysłowców Okręgu Ząwierciańskiego w Zawierciu
- Franciszek Siłuszek, radca Izby Rzemieślniczej w Kielcach
- Mgr. Franciszek Soiński, naczelnik wydziału Zarządu Miejskiego w Częstochowie
- Aleksander Steinhagen, członek zarządu firmy Steinhagen i Saenger S. A. w Myszkowie, - wiceprezes Izby Przemysłowo - Handlowej w Sosnowcu, prezes Towarzystwa Przemysłowców Okręgu Zawierciańskiego, Myszków
- Zdzisław Szpineter, radny miasta Sosnowca
- Inż. Ludwik Ślaski, dyrektor Kieleckiej Izby Rolniczej w Kielcach
- Wincenty Wożniak, przedsiębiorca budowlany, radca Izby Rzemieślniczej w Kielcach, Dąbrowa Górnicza
- Edward Zając, przedsiębiorca budowlany, radca Izby Rzemieślniczej w Kielcach, Będzin
- Wincenty Zdanowicz, ppłk. s. s., dyrektor Towarzystwa Przemysłowców Okręgu Częstochowskiego
- Inż. Władysław Żukowski, dyrektor zarządzający Gwarectwa "Hr. Renard" w Sosnowcu, radca Izby Przemysłowo - Handlowej w Sosnowcu
KOMISJA REWIZYJNA
- Antoni Kalkowski,
- Inż. Tadeusz Nowak, poseł na sejm R. P., Olkusz,
- Franciszek Siłuszek,
- Wincenty Zdanowicz,
- Inż. Władysław Żukowski.
SEKCJE
Prasowo-Propagandowa
- Przewodniczący: Stefan Arnold, redaktor "Kuriera Zachodniego" w Sosnowcu
- Zastępca Przewodniczącego: Józef Oskólski, redaktor "Ekspressu Zagłębia" w Sosnowcu
Techniczno-Artystyczna
- Przewodniczący: Tadeusz Telatycki, inż. architekt, Sosnowiec
- Zastępca Przewodniczącego: Gustaw Martin, naczelnik Wydziału Zarządu Miejskiego w Sosnowcu
Organizacyjno-Finansowa
- Przewodniczący: Hugon Almstaedt, wiceprezydent miasta Sosnowca
- Zastępca Przewodniczącego: Dr. Juliusz Braun, adwokat, radca prawny Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu
Przemysłowa
- Przewodniczący: Inż. Jan Rodziewicz, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu, dyrektor Zjednoczonych Zakładów "Modrzejów Hantke" S. A. w Sosnowcu
- Zastępca Przewodniczącego: Dr. Alfred Dąbrowski, dyrektor Towarzystwa Przemysłowców Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu
Kupiecka
- Przewodniczący: Edmund Gruszczyński, kupiec, wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu,
- Zastępca Przewodniczącego: Bronisław Garliński, kupiec, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu, prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich w Sosnowcu
- Zastępca Przewodniczącego: Zenon Salski, kupiec, prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich w Będzinie
Rzemieślnicza
- Przewodniczący: Teofil Świerczyński, kierownik warsztatów stolarsko-modelarskich Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej w Sosnowcu, Sosnowiec,
- Zastępca Przewodniczącego: Wincenty Woźniak, przedsiębiorca budowlany, radca Izby Rzemieślniczej w Kielcach, Dąbrowa Górnicza
Drobnej wytwórczości i przemysłu ludowego
- Przewodniczący: Wacław Krzyżkiewicz, dyrektor Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej w Sosnowcu
- Zastępca Przewodniczącego: Mieczysław Kopczyński, Sosnowiec
Rolniczo-ogrodnicza
- Przewodniczący: Inż. józef Krajewski, Dobieszowice p. Bobrowniki k Będzina
- Zastępca Przewodniczącego: Eleonora Boxowa, Będzin
Spółdzielcza
- Przewodniczący: Ludwik Berbecki, prezes Rady Okręgowej Związku Spółdzielni Spożywców R. P. "Społem", Oddział w Będzinie
- Zastępca Przewodniczącego: Stanisław Wolf, urzędnik, Czeladź 2
Samorządowa i instytucji użyteczności publicznej
- Przewodniczący: Mgr. Antoni Izydorczyk, prezydent miasta Będzina,
- Zastępca Przewodniczącego: Mgr. Franciszek Soiński, naczelnik wydziału Zarządu Miejskiego w Częstochowie
Kierownictwo Biura Wystawy
- Mgr. Jan Puchalski, b. dyrektor Targów Wschodnich we Lwowie (początkowo)
- Mgr. Włodzimierz Toczyłowski, referent Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu (następnie)