Straż Obywatelska Miasta Sosnowca

Z WikiZagłębie

Straż Obywatelska Miasta Sosnowca - formacja bezpieczeństwa (straż miejska) utworzona w przeddzień wybuchu I wojny światowej.

Swoje obowiązki pełniła od 31 lipca 1914 roku do 1 lipca 1915 roku, a więc do utworzenia zawodowej Milicji Miejskiej Miasta Sosnowca.

Pierwszym Komendantem Straży Obywatelskiej Miasta Sosnowca był Lucjan Kreczmar a funkcję tą po nim przejął Józef Rudnicki.

Przez 11 miesięcy funkcjonowania przez jej szeregi przewinęło się łącznie ok. 4.000 osób pełniących swoje zadania społecznie. W ostatnim okresie funkcjonowania (w 1915) niewielki procent niezamożnych członków Straży otrzymywał po 15 rubli miesięcznie, wypłacanych w formie zapomogi.

W momencie likwidacji Straży Obywatelskiej Miasta Sosnowca liczyła ona 700 czynnych członków działających na terenie miasta podzielonego na 12 dzielnic. Była podległa Radzie Miejskiej.

Wicekomendantami Straży w 1915 roku byli; Konstanty Leon Strzelecki, J. Kuczyński, W. Szol, A. Milewski, H. Łaszczewski i Artur Michael.

Sielec stanowił wyjątek; był podzielony na 4 dzielnice i posiadał własnego Komendanta Straży którym był (?) Wicherski. Wicekomendantami na Sielcu byli; (?) Pawelski, Józef Plebanek, (?) Roman, (?) Ornowski.