Piłka nożna: Mistrzostwa Polski i Eliminacje do I Ligi - Sezon 1947

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Piłka nożna: Mistrzostwa Polski i Eliminacje do I Ligi - Sezon 1947

Spis treści

Wstęp

W Polsce, w pierwszych latach po II Wojnie Światowej podejmowano kilka prób uporządkowania rozgrywek piłkarskich poprzez ustanowienie, a właściwie reaktywowanie (wzorem lat przedwojennych) I Ligi i dodatkowo ustanowienie 2 poziomu tych rozgrywek w postaci II Ligi. Próby te, także ze względów politycznych były nieudane.

Dopiero pod koniec listopada 1946 roku Zarząd PZPN powrócił do koncepcji reaktywowania I Ligi piłkarskiej. Ostatecznie rozważano dwa projekty. Nadzwyczajne Walne Zebranie PZPN które obradowało w Warszawie w dniach 14 i 15 grudnia 1946 roku postanowiło (w wyniku głosowań delegatów) ostatecznie reaktywować I Ligę w sezonie 1948 (grającą w systemie rozgrywek wiosna-jesień) a jej skład wyłonić wg. projektu autorstwa Andrzeja Przeworskiego. Projekt ten przewidywał że rozgrywki Mistrzostw Polski w sezonie 1947 zostaną przeprowadzone systemem hybrydowym, ligowo-pucharowym. W rozgrywkach tych miały wziąć udział najlepsze kluby piłkarskie z poszczególnych Okręgów i autonomicznych Podokręgów PZPN według wyników Klas A z sezonu 1946/1946. Z klubów tych ustanowiono 3 grupy a zwycięscy tych grup mieli rozegrać miedzy sobą dodatkowe mecze o tytuł Mistrza Polski. Trzy pierwsze kluby z każdej grupy uzyskiwały kwalifikacje do I Ligi która miała liczyć 12 drużyn. Pozostałe 3 wolne miejsca w I Lidze mieli otrzymać zwycięscy eliminacji uzupełniających rozgrywanych pomiędzy mistrzami Klas A w sezonie 1946/1947. Ustanowiony i zatwierdzony w wyniku głosowania przez delegatów PZPN projekt od samego początku podlegał silnej presji działaczy z różnych regionów próbujących wytargować jak najwięcej dla swoich Okręgów.

W rozgrywkach o tytuł Mistrza Polski sezonu 1947 i eliminacjach do I Ligi wzięła udział drużyna RKU Sosnowiec, Mistrz Klasy A Zagłębiowskiego autonomicznego Podokręgu PZPN w sezonie 1945/1946. Natomiast w eliminacjach o dodatkowe 3 miejsca do I Ligi brała udział także Sarmacja Będzin, Mistrz Klasy A Zagłębiowskiego autonomicznego Podokręgu PZPN w sezonie 1946/1947. Start obu zagłębiowskich klubów w tych eliminacjach zakończył się niestety niepowodzeniem.

Podział na grupy

Pierwotny podział na grupy

LP Grupa I LP Grupa II LP Grupa III
1 KKS Poznań 1 AKS Chorzów 1 Czuwaj Przemyśl
2 Motor Bydgoszcz 2 Cracovia Kraków 2 Garbarnia Kraków
3 Ognisko Sielce 3 Gedania Gdańsk 3 KKS Olsztyn
4 Polonia Bytom 4 Grochów Warszawa 4 Lublinianka Lublin
5 Polonia Świdnica 5 Orzeł Gorlice 5 ŁKS Łódź
6 Polonia Warszawa 6 Pomorzanin Toruń 6 PKS Szczecin
7 RKS Szombierki 7 Radomiak Radom 7 Tęcza Kielce
8 Skra Częstochowa 8 RKU Sosnowiec 8 Warta Poznań
9 Wisła Kraków 9 ZZK Łódź

Podział na grupy po korekcie

W wyniku szeroko zakrojonej akcji, mającej także częściowo charakter zakulisowy i polityczny działacze górnośląscy uzyskali dla swojego okręgu dwa dodatkowe miejsca w tych rozgrywkach. Kopalniany klub Rymer z Niedobczyc (Rybnika) dołączony został do Grupy II, natomiast milicyjny klub WMKS z Katowic przystąpił do rozgrywek w Grupie III. Oba te kluby zostały dokoptowane do tych rozgrywek już po rozegraniu przez inne kluby pierwszej kolejki w poszczególnych grupach.

LP Grupa I LP Grupa II LP Grupa III
1 KKS Poznań 1 AKS Chorzów 1 Czuwaj Przemyśl
2 Motor Bydgoszcz 2 Cracovia Kraków 2 Garbarnia Kraków
3 Ognisko Sielce 3 Gedania Gdańsk 3 KKS Olsztyn
4 Polonia Bytom 4 Grochów Warszawa 4 Lublinianka Lublin
5 Polonia Świdnica 5 Orzeł Gorlice 5 ŁKS Łódź
6 Polonia Warszawa 6 Pomorzanin Toruń 6 PKS Szczecin
7 RKS Szombierki 7 Radomiak Radom 7 Tęcza Kielce
8 Skra Częstochowa 8 RKU Sosnowiec 8 Warta Poznań
9 Wisła Kraków 9 Rymer Niedobczyce 9 WMKS Katowice
10 ZZK Łódź

Rozgrywki Grupy II

Runda I

kolejka data godz. gospodarze goście wynik
1 30 marca 1947 (n) ? Cracovia Kraków RKU Sosnowiec 2 : 2 (2:1)
1 30 marca 1947 (n) ? Radomiak Radom AKS Chorzów 1 : 3 (1:1)
1 30 marca 1947 (n) ? ZZK Łódź Orzeł Gorlice 2 : 0 (1:0)
1 30 marca 1947 (n) ? Gedania Gdańsk Grochów Warszawa 6 : 3 (5:1)
1 30 marca 1947 (n) ? Pomorzanin Toruń PAUZA -
kolejka data godz. gospodarze goście wynik
2 ? ? ? : ? (?:?)
2 ? ? ? : ? (?:?)
2 ? ? ? : ? (?:?)
2 ? ? ? : ? (?:?)
2 ? ? ? : ? (?:?)

RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź

kolejka data godz. gospodarze goście wynik
3 ? ? ? : ? (?:?)
3 ? ? ? : ? (?:?)
3 ? ? ? : ? (?:?)
3 ? ? ? : ? (?:?)
3 ? ? ? : ? (?:?)

RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź

kolejka data godz. gospodarze goście wynik
4 ? ? ? : ? (?:?)
4 ? ? ? : ? (?:?)
4 ? ? ? : ? (?:?)
4 ? ? ? : ? (?:?)
4 ? ? ? : ? (?:?)

RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź

kolejka data godz. gospodarze goście wynik
5 ? ? ? : ? (?:?)
5 ? ? ? : ? (?:?)
5 ? ? ? : ? (?:?)
5 ? ? ? : ? (?:?)
5 ? ? ? : ? (?:?)

RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź

kolejka data godz. gospodarze goście wynik
6 ? ? ? : ? (?:?)
6 ? ? ? : ? (?:?)
6 ? ? ? : ? (?:?)
6 ? ? ? : ? (?:?)
6 ? ? ? : ? (?:?)

RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź

kolejka data godz. gospodarze goście wynik
7 ? ? ? : ? (?:?)
7 ? ? ? : ? (?:?)
7 ? ? ? : ? (?:?)
7 ? ? ? : ? (?:?)
7 ? ? ? : ? (?:?)

RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź

kolejka data godz. gospodarze goście wynik
8 ? ? ? : ? (?:?)
8 ? ? ? : ? (?:?)
8 ? ? ? : ? (?:?)
8 ? ? ? : ? (?:?)
8 ? ? ? : ? (?:?)

RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź

kolejka data godz. gospodarze goście wynik
9 ? ? ? : ? (?:?)
9 ? ? ? : ? (?:?)
9 ? ? ? : ? (?:?)
9 ? ? ? : ? (?:?)
9 ? ? ? : ? (?:?)

RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź

Tabela po rundzie I

M-ce Nazwa klubu M Pkt Z R P Br+ Br-
1 ??? 9 00 0 0 0 000 000
2 ??? 9 00 0 0 0 000 000
3 ??? 9 00 0 0 0 000 000
4 ??? 9 00 0 0 0 000 000
5 ??? 9 00 0 0 0 000 000
6 ??? 9 00 0 0 0 000 000
7 ??? 9 00 0 0 0 000 000
8 ??? 9 00 0 0 0 000 000
9 ??? 9 00 0 0 0 000 000
10 ??? 9 00 0 0 0 000 000


RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź

Runda II

kolejka data godz. gospodarze goście wynik
10 ? ? ? : ? (?:?)
10 ? ? ? : ? (?:?)
10 ? ? ? : ? (?:?)
10 ? ? ? : ? (?:?)
10 ? ? ? : ? (?:?)

RKU Sosnowiec


kolejka data godz. gospodarze goście wynik
11 ? ? ? : ? (?:?)
11 ? ? ? : ? (?:?)
11 ? ? ? : ? (?:?)
11 ? ? ? : ? (?:?)
11 ? ? ? : ? (?:?)
kolejka data godz. gospodarze goście wynik
12 ? ? ? : ? (?:?)
12 ? ? ? : ? (?:?)
12 ? ? ? : ? (?:?)
12 ? ? ? : ? (?:?)
12 ? ? ? : ? (?:?)
kolejka data godz. gospodarze goście wynik
13 ? ? ? : ? (?:?)
13 ? ? ? : ? (?:?)
13 ? ? ? : ? (?:?)
13 ? ? ? : ? (?:?)
13 ? ? ? : ? (?:?)


kolejka data godz. gospodarze goście wynik
14 ? ? ? : ? (?:?)
14 ? ? ? : ? (?:?)
14 ? ? ? : ? (?:?)
14 ? ? ? : ? (?:?)
14 ? ? ? : ? (?:?)
kolejka data godz. gospodarze goście wynik
15 ? ? ? : ? (?:?)
15 ? ? ? : ? (?:?)
15 ? ? ? : ? (?:?)
15 ? ? ? : ? (?:?)
15 ? ? ? : ? (?:?)
kolejka data godz. gospodarze goście wynik
16 ? ? ? : ? (?:?)
16 ? ? ? : ? (?:?)
16 ? ? ? : ? (?:?)
16 ? ? ? : ? (?:?)
16 ? ? ? : ? (?:?)
kolejka data godz. gospodarze goście wynik
17 ? ? ? : ? (?:?)
17 ? ? ? : ? (?:?)
17 ? ? ? : ? (?:?)
17 ? ? ? : ? (?:?)
17 ? ? ? : ? (?:?)
kolejka data godz. gospodarze goście wynik
18 ? ? ? : ? (?:?)
18 ? ? ? : ? (?:?)
18 ? ? ? : ? (?:?)
18 ? ? ? : ? (?:?)
18 ? ? ? : ? (?:?)

Tabela końcowa Grupy II

M-ce Nazwa klubu M Pkt Z R P Br+ Br-
1 AKS Chorzów 18 30 14 2 2 61 21
2 Cracovia Kraków 18 29 12 5 1 75 18
3 Rymer Niedobczyce 18 22 10 2 6 58 40
4 RKU Sosnowiec 18 22 9 4 5 39 33
5 Radomiak Radom 18 18 7 4 7 48 34
6 Pomorzanin Toruń 18 18 7 4 7 41 42
7 Gedania Gdańsk 18 17 7 3 8 47 44
8 Orzeł Gorlice 18 12 5 2 11 35 52
9 ZZK Łódź 18 9 4 1 13 31 73
10 Grochów Warszawa 18 3 1 1 16 21 99

Tabela końcowa Grupy I

M-ce Nazwa klubu M Pkt Z R P Br+ Br-
1 ??? 18 00 0 0 0 000 000
2 ??? 18 00 0 0 0 000 000
3 ??? 18 00 0 0 0 000 000
4 ??? 18 00 0 0 0 000 000
5 ??? 18 00 0 0 0 000 000
6 ??? 18 00 0 0 0 000 000
7 ??? 18 00 0 0 0 000 000
8 ??? 18 00 0 0 0 000 000
9 ??? 18 00 0 0 0 000 000
10 ??? 18 00 0 0 0 000 000

Tabela końcowa Grupy III

M-ce Nazwa klubu M Pkt Z R P Br+ Br-
1 ??? 18 00 0 0 0 000 000
2 ??? 18 00 0 0 0 000 000
3 ??? 18 00 0 0 0 000 000
4 ??? 18 00 0 0 0 000 000
5 ??? 18 00 0 0 0 000 000
6 ??? 18 00 0 0 0 000 000
7 ??? 18 00 0 0 0 000 000
8 ??? 18 00 0 0 0 000 000
9 ??? 18 00 0 0 0 000 000
10 ??? 18 00 0 0 0 000 000
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego