Park Schönowski na Środuli (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Park Schönowski na Środuli w Sosnowcu - Założony został wokół neobarokowego pałacu, zbudowanego około 1885 r. przez Ernsta Schöna. Tak opisuje go Fanny Lamprecht, z domu Schön: „Ogród został zaprojektowany od początku jako sztuczny, od razu ze wszystkim udogodnieniami dostępnym i w tym czasie i rozwinął się potem do jednego najpiękniejszych w całym mieście. Woda, pagórki, groty, płace zabaw, drzewa, krzewy i kwiatowe klomby, pięknie utrzymane rosarium zmieniały się zawsze w harmonijny sposób, zależnie od pory roku. Nic brakowało również ogródka warzywnego i sadu z roślinami cieplarnianymi różnego typu. Do tego wydzielone były cieplarnie kwiatowe i zimowe oranżerie ( ... )”. Na terenie parku znajdował się stojący na podmurówce ażurowy pawilon kręgielni i altany na sztucznych wzgórzach.

Po drugiej wojnie światowej wyburzono mury i park udostępniono publiczności. Z dawnego wystroju pozostał jedynie domek ogrodnika oraz zdewastowane dziś groty skalne.

W ostatnich latach park, otaczający obecnie Muzeum w Sosnowcu, został uporządkowany. Zajmuje powierzchnię 5,6 ha, na której rośnie 41 gatunków drzew, m.in. tak rzadko spotykane okazy, jak dekoracyjna magnolia japońska i tulipanowiec amerykański.

Galeria

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego