Park Kuronia (Sosnowiec)

Z WikiZagłębie

Park Kuronia - właściwie Park im. Jacka Kuronia - park miejski w sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz o powierzchni 30 ha, położony przy ulicy Anki Kowalskiej (dawna Brunona Jasińskiego). Do 2012 Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy 'Leśna' nazywany potocznie też Leśna lub Park Leśna.

Historia

Idea zbudowania ośrodka sportowo-wypoczynkowego zostają podjęta przez Prezydium Rady Narodowej Osiedla Kazimierz w 1958 roku. Miał on powstać na powierzchni na 48 ha. Na jego rzecz zarząd Lasów Państwowych w Katowicach przekazał 11,31 ha ziemi wchodzącej w skład Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Gołonogu. Projekt wykonany staraniem powołanego w listopadzie 1959 roku Prezydium Społecznego Komitetu Budowy Ośrodka Sportowo Wypoczynkowego, działającego pod przewodnictwem Zdzisława Bagińskiego, zatwierdziły władze powiatowe w Będzinie w maju 1960 roku. Uwzględniono w nim budowę basenu kąpielowego, wesołego miasteczka, ogródka jordanowskiego, ośrodka sportów wodnych. W trakcie prac założenia projektu korygowano i zmieniano. Mecenasem tego wielkiego przedsięwzięcia, realizowanego przez długi okres, była kopalnia "Kazimierz Juliusz", a wspierały ją władze wojewódzkie oraz Ministerstwo Górnictwa i Energetyki. W praktyce oznaczało to, że powstał jako czyn społeczny pracowników KWK Kazimierz Juliusz.

Staw Leśna w Parku Kuronia w Sosnowcu-Kazimierzu.jpg

Teren na którym miał powstać kompleks był mocno bagnisty z licznymi stawami: w miejscu w którym znajduje się amfiteatr, to teren na którym był środek mocno zarośniętego stawu zwanego Pieniążkiem, otoczonego bagnistą łąką. Nieco dalej znajdował się fragment pola, a za nim stawy zwane Posadzka I, Posadzka II, wydłużony Zalew Cygański i zarośnięty, mulisty staw Smug.

Prace rozpoczęto od robót niwelacyjnych i odwadniających w terenie oraz kształtowanie linii brzegowej stawów. W 1965 roku rozpoczęto budowę amfiteatru mającego pomieścić 3.000 osób. Jednocześnie sadzono drzewa i krzewy ozdobne. W następnym roku oddano do użytku parking. Od 1967 roku pracami przy urządzaniu parku kierował Wenacjusz Lachowski. Brali w nich udział pracownicy kopalni, młodzież szkolna i inni mieszkańcy Kazimierza.

W latach 70. czynny był amfiteatr, kawiarnia, plac zabaw oraz przystań wodna. Od 1983 roku ośrodek ten podlegał w części Zarządowi Zieleni Miejskiej w Sosnowcu (tereny zielone z alejkami, drogami, placami, parkingami) i kopalni "Kazimierz - Juliusz" (amfiteatr, basen, stawy).

Przez czas transformacji ustrojowej park był mocno niedoinwestowany co odbiło się na jego infrastrukturze. W latach 90. dewastacji uległ amfiteatr, w którym odbywały się koncerty i inne imprezy, a także basen.

W 2006 roku na obrzeżach parku przylegających do parkingu przy ul. Jasińskiego powstał rozległy ogród jordanowski o powierzchni 1.41 ha. W 2009 roku przeprowadzono remont amfiteatru, a w 2012 powstał na obszarze parku w miejsce byłego basenu profesjonalny skatepark w postaci betonowej niecki. W tym samym roku wytyczono alejami parku drogi rowerowe i przystosowano część nawierzchni jako trasy rolkowe. W 2019 zakończył się kolejny remont parku. W jego ramach odnowiono nawierzchnię dróg rowerowych oraz przebudowano amfiteatr nadając mu nowoczesną i funkcjonalną formę. W 2020 roku przy wejściu do parku uruchomiona została wypożyczalnia Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. W 2021 w parku otwarto park linowy oraz tężnie solankową.

Skatepark

Największy w regionie skatepark, o powierzchni 4000m2, w postaci betonowych niecek w zarządzie MOSiR Sosnowiec, wybudowany w 2012 roku za kwotę 4,7 mln zł (na 85 proc. tej kwoty MOSiR otrzymał unijną dotację). Skatepark zlokalizowany jest na zachodnim obrzeżu parku, w obszarze leśnym za ogrodem jordanowskim i parkiem linowym.

Skate Park składa się z czterech stref: niecki betonowej dla rolek, deskorolek i hulajnóg z krawędziami wykończonymi do slidów, niecki betonowej dla rowerzystów, half pipe o wysokości 250 cm wykonanej ze sklejki oraz strefy z przeszkodami wolnostojącymi.

Na obieckie rozgyrwane są regulanie zawody Ekstramalna bitwa o Sosnowiec.

Muszla koncetrowa Muszelka

Amfiteatr zwany muszlą koncertową, wybudowany w 1965, mieszczący widownię na około 3.000 osób. Koncerty odbywały się tutaj do wczesnych lat 90-tych XX wieku. Po przejęciu w opiekę obiektu przez MDK Kazimierz w 2007 roku odbywają się tutaj ponownie koncerty i festiwale. Muszla koncertowa pierwszy raz przeszła remont na przełomie 2009 i 2010 roku. Ponowne otwarcie nastąpiło 28 maja 2010.

W 2019 roku obiekt wyremontowano kopleksowo za kwotę 7.7 mln zł. Za prace architektoniczne odpowiadała pracownia Amaya Architekci. Prace obejmowały rozbudowę muszli koncertowej, remont schodów, widowni oraz wykonanie ogrodzenia amfiteatru, termomodernizację budynku technicznego. Wyremontowane zostało zadaszenie i nawierzchnia sceny, budynek kas na którym pojawił się ponownie zegar oraz teren przed budynkiem kas. Uporządkowane zostało otoczenie obiektu. Na tyłach muszli koncertowej dobudowano nowoczesny pawilon, w którym znajduje się część gastronomiczna oraz przestrzeń na działalność społeczną i szkoleniową.

Otwarta po remoncie 8 września 2019

Wydarzenia

  • Festiwal Muzyki Reggae, Art Działań Różnych i Sportu Niecodziennego (od 2007; koniec sierpnia)
  • Młodzieżowe Dni Miasta (czerwiec)
  • Sosnowiecki Iwent Kabaretowy (koniec sierpnia)

MiniZoo

Mini Zoo w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu znajduje się w centralnej części parku po wschodniej stronie stawu Leśna. Zagrody zwierząt znajdują się pośród naturalnego drzewostanu parku - zwierzęta przechadzają się jakby naturalnie w przestronnych zagrodach. W zoo możemy spotkać takie zwięrzęta jak: daniele, strusie, osły lamy, kozy, koguty czy pawie.

Galeria

Dojazd

Czytaj więcej