Nierada (Myszków)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nierada - dawna wieś, obecnie osiedle domów jednorodzinnych ciągnących się wzdłuż bitej ulicy o tej nazwie w południowo-wschodniej części Myszkowa (obręb geodezyjny Nierada), na prawym brzegu Warty.

Spis treści

Historia

Pod koniec XVIII w. było to pustkowie należące do Józefa Taszyckiego, następnie Gabriela Taszyckiego; w sąsiedztwie leżał folwark, kuźnica i młyn papierniczy[1]., po których pozostałością jest prawdopodobnie młyn i staw Roka. W 1827 r. Nierada liczyła 139 mieszkańców w 20 domach, pod koniec XIX w. - 158 mieszkańców w 14 domach[2]. Na linii kolejowej znajdował się przystanek kolejowy Nierada, po którym pozostał niewielki budynek popadający w ruinę oraz przejazd kolejowy później również zlikwidowany (w związku z powstaniem CMK). Na południe od miejscowości na początku XX w. działała kopalnia węgla brunatnego "Nierada". Wieś należała raz do gminy Mrzygłód, raz do gm. Włodowice. 1 grudnia 1983 wraz z Mrzygłodem, Mrzygłódką i przyległościami została włączona do Myszkowa.

Zabudowa

Nieradę przecina droga powiatowa S-1715 (z wiaduktem nad linią kolejową), przy której znajduje się staw; niedaleko niego stoi krzyż przydrożny; kolejny znajduje się przy dawnym przejeździe kolejowym. W południowej części zabudowa bardziej rozproszona, w północnej skupiona, łączy się z zabudową Kręciwilka.

Mieszkańcy Nierady należą do parafii mrzygłodzkiej, do obwodu wyborczego nr 6.

Galeria

Przypisy

  1. Materiały do Słownika historyczno-geograficznego województwa krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego pod red. W. Semkowicza, T. Czorta, A. Szumańskiego, Wyd. PAU, Kraków 1939
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VII
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego