Roka (Myszków)

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Roka - nazwa osady młyńskiej (również jako "Raka") w południowo wschodniej części Myszkowa w obrębie geodezyjnym Mrzygłód, nad Wartą, przy drodze powiatowej S-1715 (łączącej drogę wojewódzką DW-791 z drogą powiatową Zawiercie-Włodowice).

młyn Roka - widok od zachodu

Na lewym brzegu Warty znajduje się ciekawy młyn wodny, stosunkowo dobrze zachowany, od którego wzięło nazwę osiedle (a właściwie od rodziny nazwiskiem Rak - właścicieli tego i kilku młynów w okolicy). Prawdopodobnie w miejscu młyna lub w bezpośrednim sąsiedztwie działała kuźnia wymieniana w XVIII w. Na południe od młyna przydrożny metalowy krzyż i staw otoczony wiekowym drzewostanem.

W kierunku północnym kamienny dom wśród nowej zabudowy postępującej wzdłuż ulicy Zacisze. Obecnie nazwa zanika - w świadomości mieszkańców osiedle to zaczyna być traktowane jako przyległość Mrzygłodu.

młyn Roka - widok z mostu na Warcie

Mimo swej pewnej wartości młyn (najciekawszy w Myszkowie) nie jest objęty ochroną zabytkową; w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Myszkowa wskazano tylko na ochronę archeologiczną gruntów w jego okolicy. Przez osiedle biegnie żółty szlak pieszy będący odnogą "Szlaku Maryjnego".

staw nad Wartą niedaleko osady młyńskiej Roka

Mieszkańcy należą do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie-Mrzygłodzie, do obwodu wyborczego z siedzibą w zespole szkolno-przedszkolnym przy ul. Traugutta.

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego