KS Saturn Wojkowice Komorne

Z WikiZagłębie
Saturn Wojkowice Komorne
Data powstania 1929
Poprzednie nazwy KS Huragan (1925-1929)
Barwy
Adres Wojkowice, ul. Kusocińskiego
Stadion pojemność -
Hala sportowa brak
Sekcje sportowe piłka nożna
[{{{stronawww}}} Strona internetowa]
Drużyna piłkarska klubu sportowego Saturn Wojkowice Komorne
Plakat reklamujący mecz piłki nożnej

Saturn Wojkowice Komorne- klub sportowy istniejący w latach 1929-1939.

HISTORIA KLUBU

Ze sportem młodzież wojkowską zapoznał Antoni Dworaczek, który przybył do tej miejscowości z oryginalną piłką futbolową. Później, krąg zainteresowanych powiększył się o następne zespoły zgrupowane wokół braci Nalewczyńskich (byli oni jednocześnie współorganizatorami wojkowickiego harcerstwa). Natychmiast więc zaczęły dobierać się kilkuosobowe drużyny, które z czasem przybierały formy organizacyjne.

W roku 1923 utworzył się w Wojkowicach, w większości z młodych amatorów z tzw. Łęgu - Klub Sportowy "Huragan", który jednak dopiero w 1925 r. został uznany i zalegalizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej. Założycielami drużyny byli: Eugeniusz Ciuk i Mieczysław Ciepliński, zaś z pomocą przyszli wówczas: Piotr Zarach, Bolesław Marcinkowski, Franciszek Sękala, Stefan Bielski i Edward Polak. Zaczęto organizować regularne mecze, zakupiono z własnych składek stroje. Zachowało się zdjęcie z tych lat i szczęśliwie zapamiętano nazwiska zawodników: Stanisława i Mieczysława Cieplińskich, Eugeniusza Ciuka, Ludwika Sztajera, Arkadiusza i Mikołaja Nalewczyńskich, Stefana Wojnowskiego, Lucjana Pajora, Tadeusza Gluzińskiego, Wiktora Adamczyka i Romana Psonkę a także działacza Bonawenturę Ociepkę. Wszyscy oni zasługują na miano pionierów wojkowskiego sportu. Inicjatywę młodzieży z Łęgu podchwyciły i inne kręgi, i już wkrótce powstał Wojkowicki Klub Sportowy, a później Mieczysław Magner utworzył drugi klub drugi zwany WKS II. Grały te zespoły w piłkę na ówczesnym boisku koło dawnej restauracji "Orbitalnej", ale w roku 1929 działacze obu tych klubów (Szwarc, Słania, Wnuk), połączyli swe wysiłki, i dzięki inicjatywie kierownictwa cementowni powstał Klub Sportowy "Saturn". Na jego czele stanął Stanisław Szwarc, który przybył do Wojkowic z Warszawy, by budować cementownię. Od roku 1930 KS "Saturn" rozpoczął regularne rozgrywki piłkarskie w zagłębiowskiej klasie C, awansując wkrótce do klasy B.

Po odejściu Stanisława Szwarca zaczęły się w klubie różnego rodzaju nieporozumienia i po okresie stagnacji, kiedy na czele klubu stanął inż. Sinkowski z kopalni "Jowisz". Wówczas to po raz pierwszy sportowcami wojkowskimi zainteresowała się kopalnia; ona to dała plac pod nowe boisko, po dawnym wysypisku galmanu, gdzie dziś znajduje się duma miasta - kompleks sportowy "Millenium".

Wraz z wybuchem II wojny światowej 1.09.1939 roku Saturn Wojkowice Komorne przestał istnieć. Okupacja hitlerowska przerwała istnienie zorganizowanej drużyny, ale sport piłkarski uprawiano nadal; grano amatorsko i konspiracyjnie na Skrzynówku i na Łęgu, także w Dobieszowicacah, Rogoźniku, Strzyżowicach, Bobrownikach, Żychcicach i Kamycach. Niestety wojna zabrała bezpowrotnie kilku wojkowickich piłkarzy: Edwarda Gajdzika, Zygmunta Kurka, Czesława Cieplińskiego, Władysława Siudaka i Bolesława Słanię.

Natychmiast po wojnie odżył ruch sportowy. Wojkowski klub odrodził się po nazwą RKS Jowisz Wojkowice Komorne, który po różnych organizacyjnych zawirowaniach w 1949 stał się Górnikiem Wojkowice.

SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ

Po powstaniu klubu w 1925 roku zaczęto organizować regularne mecze, zakupiono z własnych składek stroje. Zachowało się zdjęcie z tych lat i szczęśliwie zapamiętano nazwiska zawodników: Stanisława i Mieczysława Cieplińskich, Eugeniusza Ciuka, Ludwika Sztajera, Arkadiusza i Mikołaja Nalewczyńskich, Stefana Wojnowskiego, Lucjana Pajora, Tadeusza Gluzińskiego, Wiktora Adamczyka i Romana Psonkę a także działacza Bonawenturę Ociepkę.

Od roku 1930 KS "Saturn" rozpoczął regularne rozgrywki w zagłębiowskiej klasie C, awansując wkrótce do klasy B. Po odejściu Stanisława Szwarca zaczęły się w klubie różnego rodzaju nieporozumienia i po okresie stagnacji, kiedy na czele klubu stanął inż. Sinkowski z kopalni "Jowisz", drużyna zdołała się zmobilizować i awansować w sezonie 1937/1938 do zagłębiowskiej klasy A. Również i z tego czasu zachowały się stare fotografie, na których rozpoznajemy czołowych zawodników klubu: Cz. Targowskiego, T. i E. Trefonów, A. i W. Adamczyków, H. Misiaka, T. Kula-sika, J. Nowostawskiego, A. Zelera, J. Mazura, J. Ku-longowskiego, B. Marcinkowskiego, Kopla, Z. Kurka, F. Ula, W. Siudaka i M. Magnera.

Sezony piłkarskie

UWAGA: cyfra w nawiasie po nazwie ligi/klasy w której w danym sezonie grała drużyna Saturna oznacza jaki kolejny szczebel rozgrywek w tym sezonie stanowiła podana liga/klasa.

Lata 1934 - 1939

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1934 Piłka nożna: Klasa B, Grupa I (Sosnowiec) - Sezon 1934 (3) 4/6 10 8 15 21 -
1934/1935 Piłka nożna: Klasa B Grupa I (Sosnowiec) - Sezon 1934/1935 (3) ?/7 12 ? ? ? Brak końcowej tabeli rozgrywek
1935/1936 Piłka nożna: Klasa B, Grupa II (Sosnowiec) - Sezon 1935/1936 (3) ?/7 12 ? ? ? Brak końcowej tabeli rozgrywek
1936/1937 ?/? - - - - -

LATA 1937-1939

SEZON POZIOM ROZGRYWKOWY MIEJSCE MECZE PUNKTY BRAMKI (+) BRAMKI (-) UWAGI
1937/1938 Klasa B (Sosnowiec) (4), ZOZPN 2/8 ? ? ? ? AWANS DO KLASY A SOSNOWIEC. Brak końcowej tabeli rozgrywek
1938/1939 Klasa A (Sosnowiec) (3), ZOZPN 5/12 20 22 41 34 9 zw., 4 rem., 7 por.
1939/1940 Klasa A (Sosnowiec) (3), ZOZPN - - - - - Z uwagi na wybuch II wojny światowej rozegrano tylko 1 kolejkę spotkań, w której mecz Saturn - ZS Miechów został odwołany.

LINKI ZEWNĘTRZNE

Tekst i wyniki: NK

  • Wycinek prasowy (KZI 066 07.03.1937)