Jan Antoni Strzelecki
Zagłębiowskie Biogramy | |
Jan Strzelecki | |
Imię i nazwisko | Jan Strzelecki |
Data i miejsce urodzenia | 10 stycznia 1918 Sosnowiec |
Data i miejsce śmierci | 20 marca 2011 Katowice |
Zawód | żołnierz Wrrześnia 1939r., honorowy patron IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu |
Jan Antoni Strzelecki (1918 - 2011) honorowy patron IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, żołnierz Września, prezes Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Liceum, wieloletni członek Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
Rodzina o patriotycznych tradycjach
Urodził się 10 stycznia 1918 roku w Sosnowcu, w dzielnicy Sielec, w pobliżu Kościoła Świętej Barbary. Pochodził z rodziny o wspaniałych tradycjach patriotycznych. Jego dziadek Antoni Piotr Strzelecki uczestniczył w powstaniu styczniowym. Ojciec Konstanty Leon Strzelecki był w czasie okupacji hitlerowskiej, dowódcą obrony cywilnej Sosnowca, został aresztowany i zamordowany w Mińsku na Białorusi. Matka Janina walczyła w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku w obronie Warszawy w Ochotniczej Legii Kobiecej Wojska Polskiego i to w stopniu kaprala, natomiast w czasie II wojny światowej była szyfrantką Armii Krajowej.
Dzieciństwo i młodość
Po ukończeniu szkoły podstawowej został uczniem słynnego "Staszica". W tym czasie był drużynowym "Błękitnej Dwójki", brał udział w licznych obozach, wycieczkach i rajdach. Tuż przed wkroczeniem wojsk hitlerowskich do Sosnowca na apel dyrektora Zillingera wraz z kolegami wyniósł ze szkoły i ukrył dokumentację harcerską, szkolny sztandar i wiele cennych pamiątek, które nie powinny się znaleźć w rękach wroga. Jan Strzelecki jest autorem opracowania dotyczącego działalności II Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej pt. "Historii Błękitnej Dwójki Staszicaków".
II Wojna Światowa
W 1939 roku ukończył z wyróżnieniem Mazowiecką Szkołę Podchorążych w Zambrowie i jako podchorąży artylerii walczył w 23 Pułku Artylerii Lekkiej w Będzinie (w skrócie PAL) w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Był dowódcą II plutonu i przez Mikołów i Kraków dotarł do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie został ranny.
Życie zawodowe i działalnośc społeczna
Życie zawodowe związał z górnictwem. Zamieszkał na stałe w Katowicach wraz z żoną Ireną, córką Janiną i synem Krzysztofem. Był założycielem, a nastepnie wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Liceum im. S. Staszica oraz Fundacji Szkolnej im. S. Staszica. Stworzył archiwum historii szkoły. Opracował listę uczniów i absolwentów, którzy zgięli w czasie wojny. Dokumentacja osobowa i bojowa 23 PAL - u jego autorstwa została przekazana dowództwu i Rządowi RP w Londynie oraz Muzeum im. Generała Sikorskiego w Londynie.
Odznaczenia i zasługi
Członek Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odznaczony m.in. Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku, nadanym przez Rząd RP w Londynie i Ministerstwo Spraw Wojskowych oraz wieloma odznaczeniami resortowymi. W uznaniu zasług, uchwałą Rady Pedagogicznej IV LO z 1997 roku został mianowany honorowym patronem tej szkoły. Decyzja nr 24 Prezydenta Miasta Sosnowca z dn. 7 lutego 2008 r. otrzymał Tytuł i Odznakę "Zasłużonego dla Miasta Sosnowca". Zmarł 20 marca 2011r. w Katowicach w wieku 93 lat. Został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie.
Opracował: Piotr Dudała
źródło: www.staszic.edu.pl