Jan Antoni Strzelecki

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Jan Strzelecki
Jan Strzelecki
Imię i nazwisko Jan Strzelecki
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1918
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 20 marca 2011
Katowice
Zawód żołnierz Wrrześnia 1939r., honorowy patron IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu

Jan Antoni Strzelecki (1918 - 2011) honorowy patron IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, żołnierz Września, prezes Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Liceum, wieloletni członek Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Spis treści

Rodzina o patriotycznych tradycjach

Urodził się 10 stycznia 1918 roku w Sosnowcu, w dzielnicy Sielec, w pobliżu Kościoła Świętej Barbary. Pochodził z rodziny o wspaniałych tradycjach patriotycznych. Jego dziadek Antoni Piotr Strzelecki uczestniczył w powstaniu styczniowym. Ojciec Konstanty Leon Strzelecki był w czasie okupacji hitlerowskiej, dowódcą obrony cywilnej Sosnowca, został aresztowany i zamordowany w Mińsku na Białorusi. Matka Janina walczyła w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku w obronie Warszawy w Ochotniczej Legii Kobiecej Wojska Polskiego i to w stopniu kaprala, natomiast w czasie II wojny światowej była szyfrantką Armii Krajowej.

Dzieciństwo i młodość

Po ukończeniu szkoły podstawowej został uczniem słynnego "Staszica". W tym czasie był drużynowym "Błękitnej Dwójki", brał udział w licznych obozach, wycieczkach i rajdach. Tuż przed wkroczeniem wojsk hitlerowskich do Sosnowca na apel dyrektora Zillingera wraz z kolegami wyniósł ze szkoły i ukrył dokumentację harcerską, szkolny sztandar i wiele cennych pamiątek, które nie powinny się znaleźć w rękach wroga. Jan Strzelecki jest autorem opracowania dotyczącego działalności II Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej pt. "Historii Błękitnej Dwójki Staszicaków".

II Wojna Światowa

W 1939 roku ukończył z wyróżnieniem Mazowiecką Szkołę Podchorążych w Zambrowie i jako podchorąży artylerii walczył w 23 Pułku Artylerii Lekkiej w Będzinie (w skrócie PAL) w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Był dowódcą II plutonu i przez Mikołów i Kraków dotarł do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie został ranny.

Życie zawodowe i działalnośc społeczna

Życie zawodowe związał z górnictwem. Zamieszkał na stałe w Katowicach wraz z żoną Ireną, córką Janiną i synem Krzysztofem. Był założycielem, a nastepnie wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Liceum im. S. Staszica oraz Fundacji Szkolnej im. S. Staszica. Stworzył archiwum historii szkoły. Opracował listę uczniów i absolwentów, którzy zgięli w czasie wojny. Dokumentacja osobowa i bojowa 23 PAL - u jego autorstwa została przekazana dowództwu i Rządowi RP w Londynie oraz Muzeum im. Generała Sikorskiego w Londynie.

Odznaczenia i zasługi

Członek Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odznaczony m.in. Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku, nadanym przez Rząd RP w Londynie i Ministerstwo Spraw Wojskowych oraz wieloma odznaczeniami resortowymi. W uznaniu zasług, uchwałą Rady Pedagogicznej IV LO z 1997 roku został mianowany honorowym patronem tej szkoły. Decyzja nr 24 Prezydenta Miasta Sosnowca z dn. 7 lutego 2008 r. otrzymał Tytuł i Odznakę "Zasłużonego dla Miasta Sosnowca". Zmarł 20 marca 2011r. w Katowicach w wieku 93 lat. Został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie.

Opracował: Piotr Dudała

źródło: www.staszic.edu.pl

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego