Feliks Ankerstein

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Feliks Ankerstein
Imię i nazwisko Feliks Ankerstein
Data i miejsce urodzenia 15 listopada 1897
Czeladź
Data i miejsce śmierci 1955
Londyn (Wielka Brytania)
Zawód wojskowy

Feliks Ankerstein (ur. 15 listopada 1897 r. w Czeladzi - Piaskach, zm. 1955 r. w Londynie) major Wojska Polskiego, oficer wywiadu.

Młodość i edukacja

Pochodzi z rodziny nauczycielskiej Feliksa i Janiny z Jankowskich. Po ukończeniu Szkoły Handlowej w Będzinie 1 września 1914 r. wstępuje do Legionów Polskich.

Służba wojskowa

Początkowo służy w batalionie kpt. L. Barbeckiego, następnie w III baonie Rydza-Śmigłego 1pp. Ranny w bitwie pod Raszną w sierpniu 1915 roku trafia do szpitala. Rekonwalescencja trwa do połowy marca 1916 r. po czym wraca do macierzystego batalionu. W lipcu 1917 r. kończy szkołę oficerską.

Powstanie Śląskie

W czasie III powstania śląskiego dowodził I podgrupą powstańczą, operującą na terenie powiatu tarnogórskiego. Za swoje działania otrzymał Krzyż Orderu Virtuti Militari.

II wojna światowa

Po kampanii wrześniowej przez Rumunię przedostał się do Francji, a następnie do Anglii, gdzie wstąpił do brytyjskiego wywiadu.

Emigracja i śmierć

Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji w Londynie, gdzie zmarł w 1955 roku.

Odznaczenia

Był odznaczony m.in. Orderem Krzyża Virtuti Militari V Klasy, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi Klasy I oraz Krzyżem Walecznych.

Źródło