Cmentarz katolicki w Zawierciu-Kromołowie
Cmentarz katolicki w Zawierciu Kromołowie
Historia
Początkowo w Kromołowie parafian grzebano na cmentarzu wokół kościoła. Obecny cmentarz powstał w późniejszym okresie. Z czasem zaczęto przenosić groby z cmentarza kościelnego na nowy cmentarz grzebalny. Natomiast wiele osób zasłużonych, było grzebanych w kościele pod ołtarzem lub w kaplicach bocznych o czym świadczą epitafia a najstarsze z nich jest z 1613 roku. W 1890 roku w czasie gdy proboszczem parafii był Karol Barcz, został sporządzony spis inwentarza kościoła parafialnego w Kromołowie, stwierdzono w nim m.in. że "Na cmentarzu był domek sekcyjny o dwóch izbach pokryty gontem". Proboszcz Barcz był dobrym gospodarzem, za jego probostwa został odnowiony kościół oraz cmentarz. Możliwe to było dzięki pomocy parafian i fundatorów Huty Żelaza "Huldczyńskiego" na Wartach. W 1900 proboszcz zakupił przy współudziale dozoru kościelnego 6 mórg ziemi za 6 tyś zł, na poszerzenie istniejącego cmentarza. Z czasem cmentarz zapełniał się mogiłami a otaczające go mury wapienne nie wytrzymały upływu czasu. W latach 1958-65 w czasie gdy proboszczem był ks. Antoni Perzyna, cmentarz ogrodzono murem z pustaków cementowych, wybudowano bramę oraz studnię. Natomiast staraniem późniejszego proboszcza ks. kan. Mieczysława Dygi zostały wyremontowane bramy wejściowe a główne alejki wyłożono kostką brukową.
Na cmentarzu znajduje się wiele ciekawych i zabytkowych mogił. Zaliczyć do nich można m.in. grobowiec rodziny Zachertów, jego elementy zostały odlane w hucie "Huldczyńskiego" na Wartach a zamontowane w 1905 r. Kolejnym ciekawym grobem jest miejsce spoczynku ks. Wincentego Bocheńskiego, proboszcza kromołowskiego zmarłego w 1877 roku oraz ks. Kacpra Zemojtowicza zm. w 1881 r.
Znane osoby pochowane na cmentarzu
- Ludwik Zachert - przemysłowiec, ziemianin
- Edmund Zachert - dziedzic Kromołowa, Bzowa , właściciel ziemski
- Ks. Wincenty Bocheński - proboszcz kościoła w Kromołowie.
Bibliografia
- Praca zbiorowa pod redakcją Zdzisława Jagodzińskiego: Monografia Zawiercia,. Zawiercie: 2003, s. 627. ISBN 83-905651-5-3.