Bogusław Fornalczyk

Z WikiZagłębie
Bogusław Fornalczyk
{{{nazwa}}}
Data i miejsce urodzenia 28 listopada 1943
Jaworznik
kolarstwo

Bogusław Fornalczyk - (ur. 3 czerwca 1937 w Jaworzniku) - polski kolarz szosowy i przełajowy startujący w latach 50. i 60. poprzedniego stulecia, zwycięzca Tour de Pologne. Olimpijczyk z Rzymu. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski.

Młodość

Od najmłodszych lat przejawiał duże zainteresowanie i zapał do sportu, szczególnie do kolarstwa. Jako młody chłopiec brał udział w lokalnych wyścigach i spartakiadach. Na jednym z wyścigów kolarskich sportowców niestowarzyszonych talent jego odkrył Edward Pelka, ówczesny trener Ludowych Zespołów Sportowych w Myszkowie. Pod jego opieką Bogusław Fornalczyk początkowo na szczeblu powiatu, a następnie wojewódzkim i krajowym, zaczął osiągać wyniki, które były potwierdzeniem jego nieprzeciętnego talentu kolarskiego. W krótkim czasie zwrócił na siebie uwagę trenera Rady Głównej LZS w Warszawie Józefa Tropaczyńskiego i objęty został szkoleniem centralnym Kadry Kolarzy LZS. Dalsze szybkie, błyskotliwe, wyniki osiągane przez znanego już „Bogusia” sprawiły, że zainteresowali się nim trenerzy koordynatorzy kadry narodowej kolarzy, znakomici ówcześni szkoleniowcy Robert Nowoczek i Władysław Wandor. Otwarła się przed nim szansa awansu do ścisłej czołówki polskich kolarzy w kadrze narodowej. Ambitny, utalentowany, młody sportowiec wykorzystał tę szansę znakomicie. Wkrótce rozpoczął karierę na szosach Europy i świata.

Największe sukcesy

W 1958 r. wygrał indywidualnie wszystkie najważniejsze wyścigi w Polsce, by następnie w 1959 roku sięgnąć po mistrzostwo Polski w drużynie. W roku 1960 został powołany do kadry na Olimpiadę w Rzymie, gdzie zajął 10 miejsce indywidualnie i drużynowo. W tymże roku został najlepszym kolarzem szosowym Polski. Od 1961 r. kontynuował karierę jako sportowiec LZS „Zagłębiak” Będzin.

Małżeństwo

W 1960 r. zawarł związek małżeński z nauczycielką Zdzisławą Sikorą i przeprowadził się do Kazimierza Górniczego, a następnie w 1962 r. do Będzina, gdzie mieszka do chwili obecnej.

Kariera trenerska

Popularny „Boguś” umiejętnie umiał godzić sport, pracę i naukę. Swoje losy związał z Będzinem nie tylko w okresie swych największych sukcesów sportowych, ale także po zakończeniu kariery sportowej tj. w 1968 roku. W międzyczasie ukończył kurs trenerski na AWF, uzyskując II klasę państwową, a następnie podniósł swoje kwalifikacje uzyskując tytuł „Trenera I klasy”. W 1962 r. objął obowiązki trenera kolarzy LKS „Zagłębiak” Będzin. Został szkoleniowcem wielu wspaniałych kolarzy, którzy przerywając hegemonię i tradycje kolarstwa śląskiego, sięgali po tytuły indywidualnych i drużynowych Mistrzów Śląska we wszystkich kategoriach wiekowych. Będzińscy kolarze reprezentowali miasto Będzin, nasze województwo i Polskę na wielu europejskich szosach, gdzie osiągali dobre i bardzo dobre wyniki sportowe. 

Przez cztery lata był członkiem Zarządu LKS „Zagłębiak” Będzin z siedzibą w Grodźcu oraz Członkiem Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Szosami Zagłębia”. Bogusław Fornalczyk przyczynił się również do powstania w Klimontowie w 1969 roku Klubu Kolarskiego „Górnik”, którego został trenerem. Jego wychowankami było wielu wspaniałych kolarzy takich jak: Józef Pytkowski, Henryk Łasak, Henryk Krawczyk, Jan Stefaniec, Kazimierz Flak, Wiesław Kaster i wielu innych zaliczanych do ścisłej czołówki krajowej. Przez cały czas trwania kariery trenerskiej LKS „Zagłębiak” Będzin, tj. przez 10 lat działał społecznie. Jako pierwszy mieszkaniec Będzina, był uczestnikiem Olimpiady w Rzymie, gdzie reprezentował Polskę, a swą postawą i wynikami rozsławił nasze miasto i kraj w Europie i świecie. Jako jedyny w całej historii kolarstwa polskiego zdobył wszystkie tytuły w ciągu jednego sezonu w 1958 roku. Nikt do tej pory tego nie powtórzył. Znany i ceniony polski dziennikarz sportowy i publicysta, światowe sławy autorytet kolarstwa Bogdan Tuszyński w wydanych przez siebie książkach „Od Dynasów do Szurkowskiego” i „Złota Księga Kolarstwa Polskiego” oraz wielu innych napisał o Bogusławie Fornalczyku: „Bogusław Fornalczyk to prawdziwy idol młodzieży, rewelacja sezonu kolarskiego 1958 roku. W swej przepięknej karierze sportowej osiągnął jako jedyny wszystko, co było możliwe dla polskiego kolarza”.

Po zakończonej karierze

Bogusław Fornalczyk będący obecnie na emeryturze jest ciągle zapraszany przez organizatorów różnych imprez i wyścigów kolarskich, jako wzór wspaniałego sportowca i przykład dla młodzieży. Często bywa „honorowym starterem” i gościem wyścigów z udziałem czołowych postaci życia państwowego i politycznego kraju. 

Honorowy Obywatel Miasta

Bogusław Fornalczyk jest Honorowym Obywatelem Miasta Będzina, na mocy Uchwały Rady Miejskiej z 2005 roku.


Biogram opracował: Piotr Dudała

Źródło

źródło: www.towarzystwoprzyjaciol.bedzin.pl