Szlak VIA REGIA - Droga św. Jakuba
Wprowadzenie
(częściowo w Zagłębiu)
Zachodnio małopolski (Kraków - Sączów) odcinek szlaku pątniczego, kulturowego, krajoznawczego i turystycznego biegnącego ze wschodu na zachód Europy.
Przebieg szlaku - informacje ogólne
Miejsca noclegowe
ETAP 1 - Kraków Krowodrza - Giebułtów - Prądnik Korzkiewski - Ojców (18,2 km)
ETAP 2 - Ojców - Grodzisko - Pieskowa Skała
ETAP 3 - Pieskowa Skała - Sułoszowa - Przeginia
ETAP 4 - Przeginia - Zawada - Osiek - Olkusz
Na etapie Przeginia - Olkusz (do Schroniska Młodzieżowego, miejsca ew. noclegu) przebieg szlaku Via Regia jest w całości wyznakowany własnym znakowaniem.
Po opuszczeniu sanktuarium w Przegini kierujemy się za znakami, najpierw kawałek lokalną drogą a później drogą gruntową do niewielkiego lasku. Po wyjściu z niego widzimy obniżające się w kierunku wyraźnej doliny pola i łąki. Kierujemy się przez nie, po skosie dość wyraźną drogą polną, jako punkt odniesienia mając spory wapienny ostaniec z widniejącą jaskinią (wł. tzw. "schroniskiem") o nazwie „Dupnik”. Ostaniec zostawiamy po naszej lewej stronie i wchodzimy za znakami w wyraźnie wyciętą zalesioną dolinę którą dochodzimy do miejscowości Zawada. Dochodzimy do sporego skrzyżowania (dom ze sklepem) i kierujemy się za drogą w prawo.
Po przejściu ok. 200 metrów skręcamy w lewo, w leśną drogę. Droga i znaki poprowadzą nas najpierw przez las, potem skrajem lasu i pól do miejscowości Osiek. Tam przekraczamy lokalną drogę biegnącą przez całą miejscowość Osiek i kierujemy się na widoczną ścianę kolejnego lasu. Drogą przez las, a następnie skrajem lasu i pól przemierzamy przez kolejne wzgórza z których mamy doskonałe panoramy na miejscowości Osiek i Witeradów. W pewnym momencie, na wprost dostrzegamy przepiękną panoramę Olkusza z wybijającą się wyraźnie bryłą gotyckiego kościołem pod wezwaniem św. Andrzeja. Schodzimy z kolejnego, już ostatniego wzgórza zagłębiamy się w sosnowy las. Dochodzimy w pobliże niewielkiego strumienia i drogą biegnącą wzdłuż niego dochodzimy do ulicy Legionów Polskich w Olkuszu. Po przejściu na jej drugą stronę dochodzimy do całorocznego schroniska młodzieżowego w którym możemy zanocować.
Wędrówkę w kierunku Starego Miasta kontynuujemy za znakami turystycznymi przechodząc kładką nad torami kolejowymi. Po drodze mijamy "Stary cmentarz" w Olkuszu z wieloma zabytkowymi grobowcami, w tym m. innymi pułkownika Francesco Nullo który zginął podczas Powstania Styczniowego w bitwie pod Krzykawką.
Następnie ulica wyprowadza nas na rzeźbę rycerza stojącą w miejscu dawnej Bramy Krakowskiej przez którą wędrujący szlakiem "Via Regia" dostawali się obręb murów miejskich Olkusza. Za chwilę i my znajdziemy się na olkuskim, zabytkowym rynku.
ETAP 5 - Olkusz - Bukowno
ETAP 6 - Bukowno - Sławków
ETAP 7 - Sławków - Sosnowiec Maczki
ETAP 8 - Sosnowiec Maczki - Sosnowiec Kazimierz Gór. - Dąbrowa Górnicza Gołonóg
ETAP 9 Dąbrowa Górnicza Gołonóg - Będzin Góra Zamkowa
ETAP 10 - Będzin Góra Zamkowa - Góra św. Doroty - Będzin Grodziec
ETAP 11 - Będzin Grodziec - Rogoźnik - Siemonia - Sączów
ETAP 12 - Sączów - Piekary Śląskie
Odcinki alternatywne (projektowane)