Mrzygłód (Myszków)
| ||
Status | dzielnica | |
W granicach Myszkowa | od | |
Kod pocztowy | 00-000 |
Mrzygłód - dzielnica Myszkowa.
Nazwa miejscowość
Różne są podania o pochodzeniu nazwy Mrzygłód. Według jednych miał w tych stronach polować któryś z królów Polskich. Zapędziwszy się za jeleniem, padł ze znużenia i głodu. Gdy już sądził, że umrze śmiercią głodową, zjawili się dworzanie i nakarmili króla. Na pamiątkę tego zdarzenia król postawił na tym miejscu kaplicę. Inne podanie głosi, że miejscowość ta miała się zwać Żyznowem, ale przejeżdżał tędy jakiś książę i nie mógł dostać chleba, przezwał więc Żyznów Mrzygłodem.
Historia
Mrzygłód należał za czasów Długosza do rodu Pileckich herbu Leliwa, później władali nim Padniewscy, książę Zbaraski, Warszyccy, później Pociej, Borzycki, Jan Majzner i hr. Bnińscy w końcu XVIII wieku i początku XIX wieku. Najwięcej pamiątek pozostało po Stanisławie Warszyckim, wybitnym senatorze polskim, kasztelanie krakowskim, fundatorze kościoła w Mrzygłodzie. Opowiadają, że Warszycki wybudował ten kościół za pokutę po ukaraniu śmiercią pewnego mieszczanina, który ułożył o kasztelanie nieprzystojny dwuwiersz. Jedna z anegdot powiada, że Warszycki ogłosił konkurs na wypicie garncowego puchara wina. Wśród innych zgłosił się do tego konkursu niejaki pan Trepka z ziemi sieradzkiej. Ponieważ Trepka miał opinię znakomitego pijaka, kasztelan, chcąc mu utrudnić wygranie pijackich zawodów, kazał na dnie puchara przywiązać mysz. Pan Trepka i tę przeszkodę pokonał: sznurek przegryzł, mysz połknął i stał się zwycięzcą konkursu. Otrzymał za to dożywocie na folwarku mrzygłodzkim. Anegdoty te bynajmniej nie są w zgodzie z historyczną postacią Stanisława Warszyckiego, jednego ze znakomitszych senatorów XVII w. Prawdopodobnie odnoszą się one do Jerzego Warszyckiego, jednego z ostatnich tego rodu, żyjącego w wieku XVIII, dziwaka i okrutnika.
Francuzy
Za tegoż br. Łukasza Bniińskiego, dziedzica zamożnego wówczas miasta, odbyła się w Mrzygłodzie uroczystość poświecenia Orła Białego i manifestacja ku czci Napoleona. Od tego czasu mieszkańcy okolicznych wsi nazywają mrzygłodzian Francuzami.
Bitwy
Mieszkańcy Mrzygłodu zawsze odznaczali się patriotyzmem, w 1863 r. brali czynny udział w powstaniu. W Mrzygłodzie rozegrała się bitwa oddziału Cieszkowskiego z Rosjanami, przybyłymi z Żarek. Na pamiątkę tej bitwy postawiono w r. 1933 pomnik na rynku.
Ciekawostki
Przy drodze w pobliżu kościoła pokazują stare domki mieszczan, pozbawione okien od frontu. Wszystkie okna wychodzą na podwórza. Mrzygłodzianie budowali w ten sposób swe domki dlatego, by podczas rosyjskich urzędowych galówek nie oświetlać i nie dekorować przepisowo od frontu okien.
Zabytki
Galeria
Bibliografia
- Przewodnik po Zagłębiu Dąbrowskim. Sosnowiec: Komitet Przewodnika po Zagłębiu Dąbrowskim, 1939, s. 96-97.