Nierada (Myszków)
Dawna wieś, osiedle domów jednorodzinnych ciągnących się wzdłuż bitej ulicy o tej nazwie w południowo-wschodniej części Myszkowa (obręb geodezyjny Nierada), na prawym brzegu Warty.
Pod koniec XVIII w. było to pustkowie należące do Józefa Taszyckiego, następnie Gabriela Taszyckiego; w sąsiedztwie leżał folwark, kuźnica i młyn papierniczy[1]., po których pozostałością jest prawdopodobnie młyn i staw Roka. W 1827 r. Nierada liczyła 139 mieszkańców w 20 domach, pod koniec XIX w. - 158 mieszkańców w 14 domach[2]. Na linii kolejowej znajdował się przystanek kolejowy Nierada, po którym pozostał niewielki budynek popadający w ruinę oraz przejazd kolejowy później również zlikwidowany (w związku z powstaniem CMK). Na południe od miejscowości na początku XX w. działała kopalnia węgla brunatnego "Nierada". Wieś należała raz do gminy Mrzygłód, raz do gm. Włodowice. 1.12.1983 wraz z Mrzygłodem, Mrzygłódką i przyległościami została włączona do Myszkowa.
Nieradę przecina droga powiatowa S-1315 (z wiaduktem nad linią kolejową), przy której znajduje się staw; niedaleko niego stoi krzyż przydrożny; kolejny znajduje się przy dawnym przejeździe kolejowym. W południowej części zabudowa bardziej rozproszona, w północnej skupiona, łączy się z zabudową Kręciwilka.