Dariusz Jurek

Z WikiZagłębie
Zagłębiowskie Biogramy
Dariusz Jurek
Dariusz Jurek
Imię i nazwisko Dariusz Jurek
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1960
Sosnowiec
Zawód energetyk
Odznaczenia
Złota Oznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego

Dariusz Jurek - ur. 11 lutego 1960 r. w Sosnowcu - pochodzi z rodziny związanej z Zagłębiem Dąbrowskim od wielu pokoleń. Jest absolwentem I LO im. Walentego Roździeńskiego w Sosnowcu i Policealnego Studium Energetycznego. Był długoletnim pracownikiem Elektrowni Jaworzno III i Południowego Koncernu Energetycznego (Tauron).

Działacz regionalny i społecznik, pasjonat historii Zagłębia. Inicjator powołania i od 2007 prezes stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz sekcji tego Stowarzyszenia pod nazwą Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino działającej przy parafii w Sączowie. Popularyzator Drogi św. Jakuba w Zagłębiu Dąbrowskim, autor odcinka Szlaku VIA REGIA w Zachodniej Małopolsce

Od 2011 redaktor naczelny (drugim redaktorem naczelnym jest Michał Kusiak) encyklopedii Zagłębia Dąbrowskiego: WikiZagłębie. Pomysłodawca budowy Bulwarów Czarnej Przemszy w Sosnowcu i autor zwycięskich projektów; bulwaru (od ulicy Parkowej do ulicy Przyjaciół Żołnierza) i łącznika bulwarów (od ulicy Franciszkańskiej do ulicy Ostrogórskiej) realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na oba te projekty zagłosowało kilka tysiecy mieszkańców Sosnowca.

Turysta i krajoznawca, członek PTTK, przez jedną kadencję był członkiem Zarządu sosnowieckiego oddziału PTTK. Posiada uprawnienia Instruktora Krajoznawstwa Regionu PTTK. Jest pomysłodawcą ustanowienia regionalnych odznak krajoznawczych „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca”, „Na szlaku VIA REGIA”, „Na powstańczym szlaku – Zagłębie Dąbrowskie 1863”. Jego aktywność na tym polu została nagrodzona dyplomami i wyróżnieniami oraz Srebrną Honorową Odznaką nadaną przez Zarząd Główny PTTK.

Odznaczony w 2021 Złotą Oznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

W działalności publicystycznej jest autorem przewodnika o szlaku VIA REGIA na odcinku Kraków – Piekary Śląskie oraz licznych artykułów publikowanych przez m.in „Wiadomości Zagłębia”, Dziennik Zachodni”, „Twoje Zagłębie”, „Nowe Zagłębie” i inne.

Działalność społeczna - zrealizowane projekty

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego

Logo FdZD

Zwiedzaj Zagłębie z FdZD

  • Pomysłodawca i prekursor cyklicznych wycieczek (spacerów) po Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskiem które odbywały się już od 2007 roku w ramach projektu "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD"). Obecnie pomysł ten kontynowany jest przez licznych nasladowców.

Internetowa Encyklopedia Zagłębia Dąbrowskiego

Logo www.wikizaglebie.pl
  • Współautor i redaktor naczelny internetowej encyklopedii Zagłębia Dąbrowskiego www.wikizaglebie.pl, autor wielu haseł i wielu zdjęć zamieszczonych w tym kompendium wiedzy o Zagłębiu.

Herb i flaga Zagłębia Dąbrowskiego

Herb Zagłębia DąbrowskiegoLogo
  • Pomysłodawca ustanowienia herbu Zagłębia Dąbrowskiego i jego autor. Herb został społecznie zaakceptowany; jest widoczny na flagach, muralach, witaczach, jest używany przez różne instytucje i organizacje (czasem jako baza własnych projektów), jest także często używany przez mieszkańców regionu np. w róznych mediach społecznościowych.

Zagłębiowskie witacze

  • Pomysłodawca ustawienia na granicy Sosnowca z Górnym Śląskiem tzw. "witaczy" z herbem Zagłębia Dąbrowskiego. Projekt ten został zrealizowany przez UM w Sosnowcu.

Bulwar Czarnej Przemszy

Zgłoszenie projektu bulwaru do BO
  • Autor projektu "Bulwar Czarnej Przemszy" polegający na zagospodarowaniu brzegu rzeki od Trójkąta Trzech Cesarzy do granicy z Będzinem i oddaniu go mieszkańcom, w postaci alejki spacerowej i ścieżki rowerowej. Niestety, w wyniku niezrozumialej urzędniczej obstrukcji został zrealizowany tylko częściowo, w ramach dwóch zwycięskich projektów w sosnowieckim Budżecie Obywatelskim, na które zagłosowało tysiace mieszkańców miasta.

Dokumenty i materiały do projektu

Przed realizacją projektu

Po realizacji projektu

Historia Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego

  • Propagator historii Zagłębia Dąbrowskiego, w tym udziału regionu i jego mieszkańców w Powstaniu Styczniowym
    • Autor i współautor wydawnictw i projektów z tym tematem związanych; kilku edycji jednodnówek "Powstaniec", filmu, teledysków i folderów.
    • Pomysłodawca, redaktor i współautor książki "Na powstańczym szlaku - Zagłębie Dąbrowskie 1863"
    • Pomysłodawca ustanowienia odznaki krajoznawczej (i autor jej regulaminu) "Na powstańczym szlaku - Zagłębie Dąbrowskie 1863" (w ramach współpracy z sosnowieckim Oddziałem PTTK)
    • Pomysłodawca nadania placowi przed sosnowieckim dworcem imienia Powstańców Styczniowych -projekt zaakceptowany przez RM w Sosnowcy i zrealizowany w 2023 roku
    • Pomysłodawca (od 2007 roku) budowy na placu dworcowym pomnika poświęconego Powstańcom Styczniowym). Petycja w tej sprawie złożona i czeka na realizację.
    • Autor tekstu do albumu fotograficznego "Pamięć o Powstaniu Styczniowym w Zagłębiu", wydanym przez Stowarzyszenie Miłośników Fotografii w Sosnowcu
    • Pomysłodawca i współautor wystawy o Powstaniu Styczniowym zrealizowanej przez Muzeum Zagłębia W Będzinie
    • Realizator i współrealizator cyklu wykładów i prelekcji na temat Powstania Styczniowego
    • Autor współczesnego tekstu i jego kompilacji z tekstem tradycyjnym pieśni powstańczej "Zagłębiowski Sygnał"
    • Inicjator zaproszenia do Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego ekipy telewizyjnej TVP Historia ("Było, nie minęło") w wyniku czego powstał pozytywny obraz miasta i regionu, przedstawiany wielokrotnie na ogólnopolskiej antenie i cały czas dostepny na portalu VOD;

Turystyka i krajoznawstwo

Plik:Odznaka Krajoznawcza Jan Kiepura.gif

  • Pomysłodawca i prekursor cyklicznych wycieczek (spacerów) po Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskiem które odbywały się już od 2007 roku w ramach projektu "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD"). Obecnie pomysł ten kontynowany jest przez licznych nasladowców.
  • Pomysłodawca ustanowienia odznaki krajoznawczej (i autor jej regulaminu) "Jan Kiepura Chłopak z Sosnowca" (w ramach współpracy z sosnowieckim Oddziałem PTTK)
  • Pomysłodawca ustanowienia odznaki krajoznawczej (i autor jej regulaminu) "Na Szlaku VIA REGIA" (w ramach współpracy z sosnowieckim Oddziałem PTTK)
  • Autor odcinka najważniejszego szlaku kulturowego Europy; Drogi św. Jakuba VIA REGIA (fragment od Krakowa przez Zagłębie Dąbrowskie do Piekar Śl.) - jest to jedyny międzynarodowy szlak kulturowy, turystyczny i pątniczy przebiegający przez Sosnowiec.
  • Autor przewodnika opisującego odcinek najważniejszego szlaku kulturowego Europy; Drogi św. Jakuba VIA REGIA (fragment od Krakowa przez Zagłębie Dąbrowskie do Piekar Śl.) i promujacego miasta naszego regionu, w tym Sosnowiec.
  • Autor, lub wpółautor innych caminowych szlaków; Jurajskiej Drogi św. Jakuba, Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba i (w realizacji) Siewierskiej Drogi sw. Jakuba.

Dom Polski w Wierszynie

Wierszyna.JPG
  • Inicjator nawiązania współpracy FdZD z Domem Polskim ze wsi Wierszyna na Syberii, założonej przez mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego na pocz. XX wieku. Współpraca ta polega na przekazywaniu darów, wzajemnych wizytach oraz poszukiwaniu (z sukcesami) rodzin, pozostałych i mieszkajacych nadal w naszym regionie)

Wszystkie w/w projekty, pomysły i realizację są tylko wycinkiem społecznej aktywności Dariusza Jurka w ramach działalności w stowarzyszeniu regionalnym Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, oraz we współpracy z innymi organizacjami i instytucjami.

Linki zewnętrzne

Plik:Na powstańczym szlaku. Zagłębie Dąbrowskie 1863.jpg

Plik:Droga św. Jakuba VIA REGIA Małopolska Zachodnia Okładka.jpg

Plik:Herb Zagłębia Dąbrowskiego.gif