Piłka nożna: Mistrzostwa Polski i Eliminacje do I Ligi - Sezon 1947: Różnice pomiędzy wersjami
(Nie pokazano 10 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
Linia 6: | Linia 6: | ||
W Polsce, w pierwszych latach po II Wojnie Światowej podejmowano kilka prób uporządkowania rozgrywek piłkarskich poprzez ustanowienie, a właściwie reaktywowanie (wzorem lat przedwojennych) I Ligi i dodatkowo ustanowienie 2 poziomu tych rozgrywek w postaci II Ligi. Próby te, także ze względów politycznych były nieudane. | W Polsce, w pierwszych latach po II Wojnie Światowej podejmowano kilka prób uporządkowania rozgrywek piłkarskich poprzez ustanowienie, a właściwie reaktywowanie (wzorem lat przedwojennych) I Ligi i dodatkowo ustanowienie 2 poziomu tych rozgrywek w postaci II Ligi. Próby te, także ze względów politycznych były nieudane. | ||
Dopiero pod koniec listopada '''Zarząd PZPN''' powrócił do koncepcji reaktywowania '''I Ligi piłkarskiej'''. Ostatecznie rozważano dwa projekty. '''Nadzwyczajne Walne Zebranie PZPN''' które obradowało w Warszawie w dniach [[14 grudnia|14]] i [[15 grudnia]] postanowiło (w wyniku głosowań delegatów) ostatecznie reaktywować I Ligę w sezonie [[1948]] (grającą w systemie rozgrywek wiosna-jesień) a jej skład wyłonić wg. projektu autorstwa Andrzeja Przeworskiego. Projekt ten przewidywał że rozgrywki '''Mistrzostw Polski''' w sezonie [[1947]] zostaną przeprowadzone systemem hybrydowym, ligowo-pucharowym. W rozgrywkach tych miały wziąć udział najlepsze kluby piłkarskie z poszczególnych '''Okręgów i autonomicznych Podokręgów PZPN''' według wyników '''Klas A''' z sezonu [[1946]]/[[1946]]. Z klubów tych ustanowiono 3 grupy a zwycięscy tych grup mieli rozegrać miedzy sobą dodatkowe mecze o tytuł '''Mistrza Polski'''. Trzy pierwsze kluby z każdej grupy uzyskiwały kwalifikacje do I Ligi która miała liczyć 12 drużyn. Pozostałe 3 wolne miejsca w I Lidze mieli otrzymać zwycięscy eliminacji uzupełniających rozgrywanych pomiędzy mistrzami '''Klas A''' w sezonie [[1946]]/[[1947]]. Ustanowiony i zatwierdzony w wyniku głosowania przez delegatów PZPN projekt od samego początku podlegał silnej presji działaczy z różnych regionów próbujących wytargować jak najwięcej dla swoich Okręgów. | Dopiero pod koniec listopada [[1946]] roku '''Zarząd PZPN''' powrócił do koncepcji reaktywowania '''I Ligi piłkarskiej'''. Ostatecznie rozważano dwa projekty. '''Nadzwyczajne Walne Zebranie PZPN''' które obradowało w Warszawie w dniach [[14 grudnia|14]] i [[15 grudnia]] [[1946]] roku postanowiło (w wyniku głosowań delegatów) ostatecznie reaktywować I Ligę w sezonie [[1948]] (grającą w systemie rozgrywek wiosna-jesień) a jej skład wyłonić wg. projektu autorstwa Andrzeja Przeworskiego. Projekt ten przewidywał że rozgrywki '''Mistrzostw Polski''' w sezonie [[1947]] zostaną przeprowadzone systemem hybrydowym, ligowo-pucharowym. W rozgrywkach tych miały wziąć udział najlepsze kluby piłkarskie z poszczególnych '''Okręgów i autonomicznych Podokręgów PZPN''' według wyników '''Klas A''' z sezonu [[1946]]/[[1946]]. Z klubów tych ustanowiono 3 grupy a zwycięscy tych grup mieli rozegrać miedzy sobą dodatkowe mecze o tytuł '''Mistrza Polski'''. Trzy pierwsze kluby z każdej grupy uzyskiwały kwalifikacje do I Ligi która miała liczyć 12 drużyn. Pozostałe 3 wolne miejsca w I Lidze mieli otrzymać zwycięscy eliminacji uzupełniających rozgrywanych pomiędzy mistrzami '''Klas A''' w sezonie [[1946]]/[[1947]]. Ustanowiony i zatwierdzony w wyniku głosowania przez delegatów PZPN projekt od samego początku podlegał silnej presji działaczy z różnych regionów próbujących wytargować jak najwięcej dla swoich Okręgów. | ||
W rozgrywkach o tytuł Mistrza Polski sezonu [[1947]] i eliminacjach do I Ligi wzięła udział drużyna [[RKU Sosnowiec]], Mistrz Klasy A Zagłębiowskiego autonomicznego Podokręgu PZPN w [[Piłka nożna: Klasa A (Zagłębie) - Sezon 1945/1946|sezonie 1945/1946]]. Natomiast w eliminacjach o dodatkowe 3 miejsca do I Ligi brała udział także [[Sarmacja Będzin]], Mistrz Klasy A Zagłębiowskiego autonomicznego Podokręgu PZPN w [[Piłka nożna: Klasa A (Zagłębie) - Sezon 1946/1947|sezonie 1946/1947]]. Start obu zagłębiowskich klubów w tych eliminacjach zakończył się niestety niepowodzeniem. | W rozgrywkach o tytuł Mistrza Polski sezonu [[1947]] i eliminacjach do I Ligi wzięła udział drużyna [[RKU Sosnowiec]], Mistrz Klasy A Zagłębiowskiego autonomicznego Podokręgu PZPN w [[Piłka nożna: Klasa A (Zagłębie) - Sezon 1945/1946|sezonie 1945/1946]]. Natomiast w eliminacjach o dodatkowe 3 miejsca do I Ligi brała udział także [[Sarmacja Będzin]], Mistrz Klasy A Zagłębiowskiego autonomicznego Podokręgu PZPN w [[Piłka nożna: Klasa A (Zagłębie) - Sezon 1946/1947|sezonie 1946/1947]]. Start obu zagłębiowskich klubów w tych eliminacjach zakończył się niestety niepowodzeniem. | ||
Linia 29: | Linia 29: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|1 | | ALIGN=center|1 | ||
| ALIGN=LEFT|AKS Chorzów | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|1 | | ALIGN=center|1 | ||
Linia 39: | Linia 39: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|2 | | ALIGN=center|2 | ||
| ALIGN=LEFT|Cracovia Kraków | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|2 | | ALIGN=center|2 | ||
Linia 49: | Linia 49: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|3 | | ALIGN=center|3 | ||
| ALIGN=LEFT|Gedania Gdańsk | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|3 | | ALIGN=center|3 | ||
Linia 59: | Linia 59: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|4 | | ALIGN=center|4 | ||
| ALIGN=LEFT|Grochów Warszawa | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|4 | | ALIGN=center|4 | ||
Linia 69: | Linia 69: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|5 | | ALIGN=center|5 | ||
| ALIGN=LEFT|Orzeł Gorlice | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|5 | | ALIGN=center|5 | ||
Linia 79: | Linia 79: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|6 | | ALIGN=center|6 | ||
| ALIGN=LEFT|Pomorzanin Toruń | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|6 | | ALIGN=center|6 | ||
Linia 89: | Linia 89: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|7 | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=LEFT|Radomiak Radom | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|7 | | ALIGN=center|7 | ||
Linia 109: | Linia 109: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|9 | | ALIGN=center|9 | ||
| ALIGN=LEFT|ZZK Łódź | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
Linia 135: | Linia 135: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|1 | | ALIGN=center|1 | ||
| ALIGN=LEFT|AKS Chorzów | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|1 | | ALIGN=center|1 | ||
Linia 145: | Linia 145: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|2 | | ALIGN=center|2 | ||
| ALIGN=LEFT|Cracovia Kraków | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|2 | | ALIGN=center|2 | ||
Linia 155: | Linia 155: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|3 | | ALIGN=center|3 | ||
| ALIGN=LEFT|Gedania Gdańsk | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|3 | | ALIGN=center|3 | ||
Linia 165: | Linia 165: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|4 | | ALIGN=center|4 | ||
| ALIGN=LEFT|Grochów Warszawa | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|4 | | ALIGN=center|4 | ||
Linia 175: | Linia 175: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|5 | | ALIGN=center|5 | ||
| ALIGN=LEFT|Orzeł Gorlice | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|5 | | ALIGN=center|5 | ||
Linia 185: | Linia 185: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|6 | | ALIGN=center|6 | ||
| ALIGN=LEFT|Pomorzanin Toruń | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|6 | | ALIGN=center|6 | ||
Linia 195: | Linia 195: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|7 | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=LEFT|Radomiak Radom | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|7 | | ALIGN=center|7 | ||
Linia 215: | Linia 215: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|9 | | ALIGN=center|9 | ||
| ALIGN=LEFT|Rymer Niedobczyce | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|9 | | ALIGN=center|9 | ||
Linia 225: | Linia 225: | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center|10 | | ALIGN=center|10 | ||
| ALIGN=LEFT|ZZK Łódź | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center| | ||
Linia 248: | Linia 248: | ||
| ALIGN=center|[[30 marca]] [[1947]] (n) | | ALIGN=center|[[30 marca]] [[1947]] (n) | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
| ALIGN=center|'''[[RKU Sosnowiec]]''' | | ALIGN=center|'''[[RKU Sosnowiec]]''' | ||
| ALIGN=center|'''2 : 2''' (2:1) | | ALIGN=center|'''2 : 2''' (2:1) | ||
Linia 257: | Linia 257: | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | | ALIGN=center|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
| ALIGN=center|AKS Chorzów | | ALIGN=center|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
| ALIGN=center|'''1 : 3''' (1:1) | | ALIGN=center|'''1 : 3''' (1:1) | ||
Linia 264: | Linia 264: | ||
| ALIGN=center|[[30 marca]] [[1947]] (n) | | ALIGN=center|[[30 marca]] [[1947]] (n) | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|ZZK Łódź | | ALIGN=center|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
| ALIGN=center|Orzeł Gorlice | | ALIGN=center|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
| ALIGN=center|'''2 : 0''' (1:0) | | ALIGN=center|'''2 : 0''' (1:0) | ||
Linia 272: | Linia 272: | ||
| ALIGN=center|[[30 marca]] [[1947]] (n) | | ALIGN=center|[[30 marca]] [[1947]] (n) | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|Gedania Gdańsk | | ALIGN=center|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
| ALIGN=center|Grochów Warszawa | | ALIGN=center|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
| ALIGN=center|'''6 : 3''' (5:1) | | ALIGN=center|'''6 : 3''' (5:1) | ||
Linia 280: | Linia 280: | ||
| ALIGN=center|[[30 marca]] [[1947]] (n) | | ALIGN=center|[[30 marca]] [[1947]] (n) | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|Pomorzanin Toruń | | ALIGN=center|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
| ALIGN=center|PAUZA | | ALIGN=center|PAUZA | ||
| ALIGN=center|- | | ALIGN=center|- | ||
Linia 337: | Linia 337: | ||
[[RKU Sosnowiec]] | [[RKU Sosnowiec]] | ||
Cracovia Kraków | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
AKS Chorzów | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
Gedania Gdańsk | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
Grochów Warszawa | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
Orzeł Gorlice | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
Pomorzanin Toruń | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
Rymer | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | ||
ZZK Łódź | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | {| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | ||
Linia 399: | Linia 399: | ||
[[RKU Sosnowiec]] | [[RKU Sosnowiec]] | ||
Cracovia Kraków | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
AKS Chorzów | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
Gedania Gdańsk | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
Grochów Warszawa | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
Orzeł Gorlice | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
Pomorzanin Toruń | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
Rymer | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | ||
ZZK Łódź | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | {| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | ||
Linia 420: | Linia 420: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|4 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 428: | Linia 428: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|4 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 436: | Linia 436: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|4 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 444: | Linia 444: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|4 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 451: | Linia 451: | ||
| ALIGN=center|'''? : ?''' (?:?) | | ALIGN=center|'''? : ?''' (?:?) | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|4 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 460: | Linia 460: | ||
[[RKU Sosnowiec]] | [[RKU Sosnowiec]] | ||
Cracovia Kraków | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
AKS Chorzów | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
Gedania Gdańsk | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
Grochów Warszawa | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
Orzeł Gorlice | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
Pomorzanin Toruń | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
Radomiak Radom | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
Rymer | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | ||
ZZK Łódź | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | {| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | ||
Linia 480: | Linia 480: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|5 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 488: | Linia 488: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|5 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 496: | Linia 496: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|5 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 504: | Linia 504: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|5 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 512: | Linia 512: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|5 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 521: | Linia 521: | ||
[[RKU Sosnowiec]] | [[RKU Sosnowiec]] | ||
Cracovia Kraków | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
AKS Chorzów | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
Gedania Gdańsk | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
Grochów Warszawa | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
Orzeł Gorlice | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
Pomorzanin Toruń | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
Radomiak Radom | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
Rymer | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | ||
ZZK Łódź | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | {| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | ||
Linia 541: | Linia 541: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|6 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 549: | Linia 549: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|6 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 557: | Linia 557: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|6 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 565: | Linia 565: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|6 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 573: | Linia 573: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|6 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 582: | Linia 582: | ||
[[RKU Sosnowiec]] | [[RKU Sosnowiec]] | ||
Cracovia Kraków | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
AKS Chorzów | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
Gedania Gdańsk | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
Grochów Warszawa | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
Orzeł Gorlice | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
Pomorzanin Toruń | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
Radomiak Radom | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
Rymer | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | ||
ZZK Łódź | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | {| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | ||
Linia 603: | Linia 603: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 611: | Linia 611: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 619: | Linia 619: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 627: | Linia 627: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 635: | Linia 635: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 644: | Linia 644: | ||
[[RKU Sosnowiec]] | [[RKU Sosnowiec]] | ||
Cracovia Kraków | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
AKS Chorzów | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
Gedania Gdańsk | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
Grochów Warszawa | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
Orzeł Gorlice | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
Pomorzanin Toruń | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
Radomiak Radom | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
Rymer | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | ||
ZZK Łódź | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | {| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | ||
Linia 665: | Linia 665: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|8 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 673: | Linia 673: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|8 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 681: | Linia 681: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|8 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 689: | Linia 689: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|8 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 697: | Linia 697: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|8 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 706: | Linia 706: | ||
[[RKU Sosnowiec]] | [[RKU Sosnowiec]] | ||
Cracovia Kraków | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
AKS Chorzów | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
Gedania Gdańsk | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
Grochów Warszawa | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
Orzeł Gorlice | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
Pomorzanin Toruń | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
Radomiak Radom | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
Rymer | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | ||
ZZK Łódź | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
{| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | {| border="6" cellpadding="2" cellspacing="1" align="center" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 1.5em" | ||
Linia 727: | Linia 727: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|9 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 735: | Linia 735: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|9 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 743: | Linia 743: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|9 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 751: | Linia 751: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|9 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 759: | Linia 759: | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|9 | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
| ALIGN=center|? | | ALIGN=center|? | ||
Linia 768: | Linia 768: | ||
[[RKU Sosnowiec]] | [[RKU Sosnowiec]] | ||
Cracovia Kraków | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
AKS Chorzów | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
Gedania Gdańsk | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
Grochów Warszawa | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
Orzeł Gorlice | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
Pomorzanin Toruń | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
Radomiak Radom | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
Rymer | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | ||
ZZK Łódź | [[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
===Tabela po rundzie I=== | ===Tabela po rundzie I=== | ||
Linia 903: | Linia 903: | ||
| ALIGN=center|000 | | ALIGN=center|000 | ||
|} | |} | ||
[[RKU Sosnowiec]] | |||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | |||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | |||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | |||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | |||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | |||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | |||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | |||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | |||
[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | |||
===Runda II=== | ===Runda II=== | ||
Linia 1380: | Linia 1392: | ||
|-BGCOLOR=#94BE7E | |-BGCOLOR=#94BE7E | ||
| ALIGN=center|1 | | ALIGN=center|1 | ||
| ALIGN=LEFT|AKS Chorzów | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#AKS CHORZÓW|AKS Chorzów]] | ||
| ALIGN=center|18 | | ALIGN=center|18 | ||
| ALIGN=center|30 | | ALIGN=center|30 | ||
Linia 1391: | Linia 1403: | ||
|-BGCOLOR=#94BE7E | |-BGCOLOR=#94BE7E | ||
| ALIGN=center|2 | | ALIGN=center|2 | ||
| ALIGN=LEFT|Cracovia Kraków | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#CRACOVIA KRAKÓW|Cracovia Kraków]] | ||
| ALIGN=center|18 | |||
| ALIGN=center|29 | |||
| ALIGN=center|12 | |||
| ALIGN=center|5 | |||
| ALIGN=center|1 | |||
| ALIGN=center|75 | |||
| ALIGN=center|18 | | ALIGN=center|18 | ||
|-BGCOLOR=#94BE7E | |-BGCOLOR=#94BE7E | ||
| ALIGN=center|3 | | ALIGN=center|3 | ||
| ALIGN=LEFT|Rymer | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RYMER NIEDOBCZYCE|Rymer Niedobczyce]] | ||
| ALIGN=center|18 | | ALIGN=center|18 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|22 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|10 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|2 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|6 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|58 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|40 | ||
|- | |- | ||
Linia 1415: | Linia 1427: | ||
| ALIGN=LEFT|'''[[RKU Sosnowiec]]''' | | ALIGN=LEFT|'''[[RKU Sosnowiec]]''' | ||
| ALIGN=center|'''18''' | | ALIGN=center|'''18''' | ||
| ALIGN=center|''' | | ALIGN=center|'''22''' | ||
| ALIGN=center|''' | | ALIGN=center|'''9''' | ||
| ALIGN=center|''' | | ALIGN=center|'''4''' | ||
| ALIGN=center|''' | | ALIGN=center|'''5''' | ||
| ALIGN=center|''' | | ALIGN=center|'''39''' | ||
| ALIGN=center|''' | | ALIGN=center|'''33''' | ||
|- | |- | ||
Linia 1426: | Linia 1438: | ||
| ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#RADOMIAK RADOM|Radomiak Radom]] | ||
| ALIGN=center|18 | | ALIGN=center|18 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|18 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|4 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|48 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|34 | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|6 | | ALIGN=center|6 | ||
| ALIGN=LEFT|Pomorzanin Toruń | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#POMORZANIN TORUŃ|Pomorzanin Toruń]] | ||
| ALIGN=center|18 | | ALIGN=center|18 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|18 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|4 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|41 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|42 | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|7 | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=LEFT|Gedania Gdańsk | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GEDANIA GDAŃSK|Gedania Gdańsk]] | ||
| ALIGN=center|18 | | ALIGN=center|18 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|17 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|7 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|3 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|8 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|47 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|44 | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|8 | | ALIGN=center|8 | ||
| ALIGN=LEFT|Orzeł Gorlice | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GLINIK GORLICE|Orzeł Gorlice]] | ||
| ALIGN=center|18 | | ALIGN=center|18 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|12 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|5 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|2 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|11 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|35 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|52 | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|9 | | ALIGN=center|9 | ||
| ALIGN=LEFT|ZZK Łódź | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#ZZK ŁÓDŹ|ZZK Łódź]] | ||
| ALIGN=center|18 | | ALIGN=center|18 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|9 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|4 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|1 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|13 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|31 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|73 | ||
|- | |- | ||
| ALIGN=center|10 | | ALIGN=center|10 | ||
| ALIGN=LEFT|Grochów Warszawa | | ALIGN=LEFT|[[Rywale piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec#GROCHÓW WARSZAWA|Grochów Warszawa]] | ||
| ALIGN=center|18 | | ALIGN=center|18 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|3 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|1 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|1 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|16 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|21 | ||
| ALIGN=center| | | ALIGN=center|99 | ||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 20:54, 6 kwi 2015
Piłka nożna: Mistrzostwa Polski i Eliminacje do I Ligi - Sezon 1947
Wstęp
W Polsce, w pierwszych latach po II Wojnie Światowej podejmowano kilka prób uporządkowania rozgrywek piłkarskich poprzez ustanowienie, a właściwie reaktywowanie (wzorem lat przedwojennych) I Ligi i dodatkowo ustanowienie 2 poziomu tych rozgrywek w postaci II Ligi. Próby te, także ze względów politycznych były nieudane.
Dopiero pod koniec listopada 1946 roku Zarząd PZPN powrócił do koncepcji reaktywowania I Ligi piłkarskiej. Ostatecznie rozważano dwa projekty. Nadzwyczajne Walne Zebranie PZPN które obradowało w Warszawie w dniach 14 i 15 grudnia 1946 roku postanowiło (w wyniku głosowań delegatów) ostatecznie reaktywować I Ligę w sezonie 1948 (grającą w systemie rozgrywek wiosna-jesień) a jej skład wyłonić wg. projektu autorstwa Andrzeja Przeworskiego. Projekt ten przewidywał że rozgrywki Mistrzostw Polski w sezonie 1947 zostaną przeprowadzone systemem hybrydowym, ligowo-pucharowym. W rozgrywkach tych miały wziąć udział najlepsze kluby piłkarskie z poszczególnych Okręgów i autonomicznych Podokręgów PZPN według wyników Klas A z sezonu 1946/1946. Z klubów tych ustanowiono 3 grupy a zwycięscy tych grup mieli rozegrać miedzy sobą dodatkowe mecze o tytuł Mistrza Polski. Trzy pierwsze kluby z każdej grupy uzyskiwały kwalifikacje do I Ligi która miała liczyć 12 drużyn. Pozostałe 3 wolne miejsca w I Lidze mieli otrzymać zwycięscy eliminacji uzupełniających rozgrywanych pomiędzy mistrzami Klas A w sezonie 1946/1947. Ustanowiony i zatwierdzony w wyniku głosowania przez delegatów PZPN projekt od samego początku podlegał silnej presji działaczy z różnych regionów próbujących wytargować jak najwięcej dla swoich Okręgów.
W rozgrywkach o tytuł Mistrza Polski sezonu 1947 i eliminacjach do I Ligi wzięła udział drużyna RKU Sosnowiec, Mistrz Klasy A Zagłębiowskiego autonomicznego Podokręgu PZPN w sezonie 1945/1946. Natomiast w eliminacjach o dodatkowe 3 miejsca do I Ligi brała udział także Sarmacja Będzin, Mistrz Klasy A Zagłębiowskiego autonomicznego Podokręgu PZPN w sezonie 1946/1947. Start obu zagłębiowskich klubów w tych eliminacjach zakończył się niestety niepowodzeniem.
Podział na grupy
Pierwotny podział na grupy
LP | Grupa I | LP | Grupa II | LP | Grupa III | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | KKS Poznań | 1 | AKS Chorzów | 1 | Czuwaj Przemyśl | ||
2 | Motor Bydgoszcz | 2 | Cracovia Kraków | 2 | Garbarnia Kraków | ||
3 | Ognisko Sielce | 3 | Gedania Gdańsk | 3 | KKS Olsztyn | ||
4 | Polonia Bytom | 4 | Grochów Warszawa | 4 | Lublinianka Lublin | ||
5 | Polonia Świdnica | 5 | Orzeł Gorlice | 5 | ŁKS Łódź | ||
6 | Polonia Warszawa | 6 | Pomorzanin Toruń | 6 | PKS Szczecin | ||
7 | RKS Szombierki | 7 | Radomiak Radom | 7 | Tęcza Kielce | ||
8 | Skra Częstochowa | 8 | RKU Sosnowiec | 8 | Warta Poznań | ||
9 | Wisła Kraków | 9 | ZZK Łódź |
Podział na grupy po korekcie
W wyniku szeroko zakrojonej akcji, mającej także częściowo charakter zakulisowy i polityczny działacze górnośląscy uzyskali dla swojego okręgu dwa dodatkowe miejsca w tych rozgrywkach. Kopalniany klub Rymer z Niedobczyc (Rybnika) dołączony został do Grupy II, natomiast milicyjny klub WMKS z Katowic przystąpił do rozgrywek w Grupie III. Oba te kluby zostały dokoptowane do tych rozgrywek już po rozegraniu przez inne kluby pierwszej kolejki w poszczególnych grupach.
LP | Grupa I | LP | Grupa II | LP | Grupa III | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | KKS Poznań | 1 | AKS Chorzów | 1 | Czuwaj Przemyśl | ||
2 | Motor Bydgoszcz | 2 | Cracovia Kraków | 2 | Garbarnia Kraków | ||
3 | Ognisko Sielce | 3 | Gedania Gdańsk | 3 | KKS Olsztyn | ||
4 | Polonia Bytom | 4 | Grochów Warszawa | 4 | Lublinianka Lublin | ||
5 | Polonia Świdnica | 5 | Orzeł Gorlice | 5 | ŁKS Łódź | ||
6 | Polonia Warszawa | 6 | Pomorzanin Toruń | 6 | PKS Szczecin | ||
7 | RKS Szombierki | 7 | Radomiak Radom | 7 | Tęcza Kielce | ||
8 | Skra Częstochowa | 8 | RKU Sosnowiec | 8 | Warta Poznań | ||
9 | Wisła Kraków | 9 | Rymer Niedobczyce | 9 | WMKS Katowice | ||
10 | ZZK Łódź |
Rozgrywki Grupy II
Runda I
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
1 | 30 marca 1947 (n) | ? | Cracovia Kraków | RKU Sosnowiec | 2 : 2 (2:1) |
1 | 30 marca 1947 (n) | ? | Radomiak Radom | AKS Chorzów | 1 : 3 (1:1) |
1 | 30 marca 1947 (n) | ? | ZZK Łódź | Orzeł Gorlice | 2 : 0 (1:0) |
1 | 30 marca 1947 (n) | ? | Gedania Gdańsk | Grochów Warszawa | 6 : 3 (5:1) |
1 | 30 marca 1947 (n) | ? | Pomorzanin Toruń | PAUZA | - |
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
2 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
2 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
2 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
2 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
2 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
3 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
3 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
3 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
3 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
3 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
4 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
4 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
4 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
4 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
4 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
5 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
5 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
5 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
5 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
5 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
6 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
6 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
6 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
6 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
6 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
7 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
7 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
7 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
7 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
7 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
8 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
8 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
8 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
8 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
8 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
9 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
9 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
9 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
9 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
9 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
RKU Sosnowiec Cracovia Kraków AKS Chorzów Gedania Gdańsk Grochów Warszawa Orzeł Gorlice Pomorzanin Toruń Radomiak Radom Rymer Niedobczyce ZZK Łódź
Tabela po rundzie I
M-ce | Nazwa klubu | M | Pkt | Z | R | P | Br+ | Br- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ??? | 9 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
2 | ??? | 9 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
3 | ??? | 9 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
4 | ??? | 9 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
5 | ??? | 9 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
6 | ??? | 9 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
7 | ??? | 9 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
8 | ??? | 9 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
9 | ??? | 9 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
10 | ??? | 9 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
RKU Sosnowiec
Cracovia Kraków
AKS Chorzów
Gedania Gdańsk
Grochów Warszawa
Orzeł Gorlice
Pomorzanin Toruń
Radomiak Radom
Rymer Niedobczyce
ZZK Łódź
Runda II
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
10 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
10 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
10 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
10 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
10 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
11 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
11 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
11 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
11 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
11 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
12 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
12 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
12 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
12 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
12 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
13 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
13 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
13 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
13 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
13 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
14 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
14 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
14 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
14 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
14 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
15 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
15 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
15 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
15 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
15 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
16 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
16 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
16 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
16 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
16 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
17 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
17 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
17 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
17 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
17 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
kolejka | data | godz. | gospodarze | goście | wynik |
---|---|---|---|---|---|
18 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
18 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
18 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
18 | ? | ? | ? : ? (?:?) | ||
18 | ? | ? | ? : ? (?:?) |
Tabela końcowa Grupy II
M-ce | Nazwa klubu | M | Pkt | Z | R | P | Br+ | Br- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AKS Chorzów | 18 | 30 | 14 | 2 | 2 | 61 | 21 |
2 | Cracovia Kraków | 18 | 29 | 12 | 5 | 1 | 75 | 18 |
3 | Rymer Niedobczyce | 18 | 22 | 10 | 2 | 6 | 58 | 40 |
4 | RKU Sosnowiec | 18 | 22 | 9 | 4 | 5 | 39 | 33 |
5 | Radomiak Radom | 18 | 18 | 7 | 4 | 7 | 48 | 34 |
6 | Pomorzanin Toruń | 18 | 18 | 7 | 4 | 7 | 41 | 42 |
7 | Gedania Gdańsk | 18 | 17 | 7 | 3 | 8 | 47 | 44 |
8 | Orzeł Gorlice | 18 | 12 | 5 | 2 | 11 | 35 | 52 |
9 | ZZK Łódź | 18 | 9 | 4 | 1 | 13 | 31 | 73 |
10 | Grochów Warszawa | 18 | 3 | 1 | 1 | 16 | 21 | 99 |
Tabela końcowa Grupy I
M-ce | Nazwa klubu | M | Pkt | Z | R | P | Br+ | Br- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
2 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
3 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
4 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
5 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
6 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
7 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
8 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
9 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
10 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
Tabela końcowa Grupy III
M-ce | Nazwa klubu | M | Pkt | Z | R | P | Br+ | Br- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
2 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
3 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
4 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
5 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
6 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
7 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
8 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
9 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |
10 | ??? | 18 | 00 | 0 | 0 | 0 | 000 | 000 |